Hiszpania > Las Palmas (Region)

Puerto Rico (Gran Canaria)

Puerto Rico to hiszpańska miejscowość turystyczna położona na wybrzeżu w gminie Mogán, w południowo-zachodniej części wyspy Gran Canaria, będącej autonomiczną wspólnotą Wysp Kanaryjskich. W 2020 r. liczyła 20 487 mieszkańców i jest rozłożona w trzech równoległych dolinach lub wąwozach, które wpadają do Oceanu Atlantyckiego; ze wschodu na zachód są to Agua de la Perra, Puerto Rico i Amadores.

Historia

Puerto Rico powstało w latach sześćdziesiątych XX wieku jako osiedle turystyczne, którego główną atrakcją była pierwsza na wyspie sztuczna plaża osłonięta przystanią jachtową. Nazwa wzięła się od nazwiska dewelopera, który postanowił wykorzystać wyjątkowe warunki lokalnego mikroklimatu, uznawanego za najlepszy w Europie i jeden z najlepszych na świecie ze względu na stabilną temperaturę i wilgotność, a także ochronę przed stałymi wiatrami typowymi dla wyspy, jaką zapewnia otaczające ją ukształtowanie terenu.

Ten obiekt turystyczny, zaprojektowany przez architekta Manuela Rosę Suáreza i oddany do użytku w 1972 r., stanowi największą ofertę noclegową w Mogán, dysponując 11 311 łóżkami hotelowymi i pozahotelowymi oraz średnim obłożeniem wynoszącym ponad osiem dni (2019 r.).

Większość budynków to mieszkania turystyczne wzniesione w osobliwej konfiguracji "wiszącej" na zboczach dolin. W porównaniu z innymi obiektami turystycznymi wybudowanymi pod koniec lat 60. i 70. XX wieku, Puerto Rico zachowuje bardziej harmonijny i zaplanowany wygląd, a wzrost wysokości nad poziomem gruntu jest mniejszy. Jednak niektóre obiekty i miejsca publiczne ucierpiały z powodu upływu czasu, dlatego też obecnie opracowywany jest plan modernizacji Costa Mogán, którego działania skupiają się na poprawie przestrzeni publicznych, bazy hotelowej i dojść z plaży do ulic, z zielenią i krajobrazem kontrastującym z turkusowym błękitem morza. Ta turystyczna inwestycja na południu wyspy posiada parki, promenady, centra handlowe oraz liczne obiekty rekreacyjne i sportowe.

Klimat

Puerto Rico jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc na wyspie. Miejscowość turystyczna jest chroniona przed wiatrami pasatowymi przez szczyty wyspy, co sprawia, że morze jest zawsze spokojne. Ponadto średnia temperatura wynosi 25°C i prawie nie ma zachmurzenia ani opadów.

Plaża i przystań

Ten ośrodek turystyczny ma sztuczną plażę i przystań. Plaża o długości 284 metrów ma jasny piasek i charakteryzuje się spokojnymi wodami. Znajdują się tu liczne restauracje, toalety, wypożyczalnie leżaków i parasoli oraz miejsca do uprawiania żeglarstwa. Utworzona w 1960 roku, jest jedną z najczęściej odwiedzanych plaż na Gran Canarii, zaraz po Las Canteras.

Marina ma dwa doki: wschodni (Puerto Base) i zachodni (Puerto de Escala). Marina dysponuje 526 miejscami przy kei i może pomieścić jachty o długości od 6 do 60 metrów. Marina dysponuje 526 miejscami do cumowania.

W Puerto Rico działają firmy żeglugowe Líneas Salmón (Puerto Escala) i Líneas Blue Bird (Puerto Base), które regularnie łączą się z innymi portami wzdłuż wybrzeża Mogán i oferują wycieczki dla turystów i mieszkańców.

Atrakcje sportowe i turystyczne

Dzięki spokojnym wodom i dobrej pogodzie sporty wodne można uprawiać przez cały rok, co nadaje temu miejscu prestiż sportowy, który zyskało na przestrzeni lat. Mistrzostwa Puerto Rico w wędkarstwie dalekomorskim są najstarsze na wyspach. Wydarzenie to promuje odpowiedzialne wędkarstwo oraz zasadę "złów i wypuść". Jest to również pierwsza impreza uznana przez IGFA (International Game Fishing Association), co czyni ją wydarzeniem o znaczeniu międzynarodowym. Mistrzostwa przyciągają łodzie i wędkarzy nie tylko z archipelagu, ale także amatorów z innych krajów, którzy przyjeżdżają do Puerto Rico w dniach zawodów, aby wziąć w nich udział. Kolejną wielką atrakcją zawodów jest fakt, że odbywają się one w Puerto Rico.

Inną wielką atrakcją morza u wybrzeży Puerto Rico są obserwacje waleni. Spośród 87 gatunków waleni występujących na świecie, 29 występuje w Puerto Rico. Sieć Natura 2000 uznaje je za jedno z najcenniejszych ekologicznie miejsc w Europie. Oprócz delfinów butlonosych można tu łatwo zauważyć delfiny pospolite, delfiny pasiaste i delfiny plamiste. Obszar ten jest również domem dla niektórych z najbardziej zagrożonych gatunków waleni.

Komunikacja

Puerto Rico jest połączone z pozostałymi częściami południowego, wschodniego i północno-wschodniego wybrzeża wyspy (w tym z lotniskiem, oddalonym o 47 km, oraz ze stolicą, Las Palmas de Gran Canaria, oddaloną o 70 km) autostradą GC-1. Jej przedostatni odcinek (Arguineguín - Puerto Rico) został oddany do użytku w 2004 r., co położyło kres problemom komunikacyjnym wynikającym z dojazdu starą drogą krajową. Obecnie autostrada biegnie aż do Puerto de Mogán, a ostatni jej odcinek został otwarty w 2013 r., w ramach ogólnego projektu obejścia całej wyspy siecią transportową o dużej przepustowości.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności