Hiszpania > Las Palmas (Region)

Maspalomas

Maspalomas to hiszpańska miejscowość turystyczna położona na południowym krańcu wyspy Gran Canaria, w gminie San Bartolomé de Tirajana, we wspólnocie autonomicznej Wysp Kanaryjskich. To właśnie tutaj rozwinął się główny ośrodek turystyczny.

To właśnie tutaj rozwinęło się główne centrum turystyczne wyspy. Niektórzy badacze przypisują jej nazwę językowi Guanczów, a konkretnie ewolucji: Masəbbă-əluməs>Masppalomas>Maspalomas, co oznacza "to, co moczy i psuje paszę" w odniesieniu do bagien Charco de Maspalomas. Nie wiadomo jednak, co oznacza nazwa Masppalomas.

Jednak inni zwracają uwagę, że toponim ten "nie wydaje się być guanczański, lecz romański, a zatem powstał po podboju wyspy". Nazwa "nie jest guanczańska, lecz romańska, a zatem powstała po podboju wyspy". Nazwa "Maspalomas" nie jest guanczańska.

Lokalizacja

Maspalomas jest enklawą miejską z około 13 500 zarejestrowanymi mieszkańcami (2019) i ponad 87 000 miejsc noclegowych (hotelowych, pozahotelowych i mieszkalnych).

To turystyczne miasto leży w pobliżu autostrady GC-1, która łączy je z Portem Lotniczym Gran Canaria w ciągu 15 minut, z Las Palmas de Gran Canaria w ciągu 25 minut i z Puerto Rico w ciągu zaledwie 10 minut.

Ponadto, plaża Maspalomas, wraz z sąsiadującą z nią od wschodu Playa del Inglés, jest największą plażą na wyspie Gran Canaria. Obie plaże, które w rzeczywistości tworzyłyby jedną plażę po połączeniu, miałyby razem około 5600 metrów długości, z czego każda z nich miałaby około 2800 metrów. Plaża ta jest również największą na Gran Canarii.

Plaża Maspalomas rozciąga się od latarni morskiej Maspalomas do Punta de Maspalomas, gdzie graniczy z Playa del Inglés, i ma wydzielony obszar jako plaża nudystów. Od 1990 roku plaża w Maspalomas jest odznaczona błękitną flagą Unii Europejskiej, nagrodą za czystość, bezpieczeństwo i jakość środowiska. W jego granicach znajdują się Wydmy Maspalomas i Staw Maspalomas, dwa obszary przyrodnicze o dużym znaczeniu turystycznym i naukowym, które zostały uznane za obszary chronione.

Klimat

Panuje tu klimat suchy, charakteryzujący się łagodnymi, ciepłymi temperaturami przez cały rok i bardzo niskimi opadami - średnia roczna wynosi poniżej 100 mm.

Historia

Nowoczesne miasto zaczęło powstawać w latach sześćdziesiątych XX wieku i wzięło swoją nazwę od tradycyjnego nazewnictwa geograficznego tego obszaru (Wydmy Maspalomas, Latarnia Morska Maspalomas, Wąwóz Maspalomas…) oraz od starej wioski Maspalomas, która dziś jest małą grupą domów zintegrowanych w dzielnicy San Fernando, która posiada własny kościół i kościół parafialny poświęcony patronowi "San Fernando III El Santo".

Obecnie "MASPALOMAS Costa Canaria" jest marką turystyczną wykorzystywaną do promocji całego obszaru wybrzeża gminy San Bartolomé de Tirajana, który rozciąga się od lotniska El Berriel do portu Pasito Blanco. Obejmuje on następujące skupiska ludności w ciągłej urbanizacji (ze wschodu na zachód): Bahía Feliz, Playa del Águila, San Agustín, Playa del Inglés (najbardziej znane i najgęściej zaludnione), San Fernando de Maspalomas, Campo Internacional (obok pola golfowego), Oasis, Faro, Bellavista, Sonnenland, El Tablero, Meloneras, Pasito Blanco, El Salobre, Montaña La Data, Monte León i Ayagaures.

San Fernando de Maspalomas, Bellavista i El Tablero, położone z dala od wybrzeża, są przeznaczone do zamieszkania przez miejscowych pracowników. Pozostałe urbanizacje mają przeznaczenie turystyczne lub mieszane (jak w przypadku Playa del Inglés). Z drugiej strony, w głębi lądu, w rejonach Monte León i Ayagaures, znajdują się duże ośrodki rekreacyjne, takie jak kluby sportowe, parki rozrywki, ogrody botaniczne itp.

Pojawienie się turystyki

Maspalomas, podobnie jak inne ośrodki turystyczne na Wyspach Kanaryjskich, przyjmuje setki tysięcy turystów krajowych, niemieckich, brytyjskich, skandynawskich i z innych krajów europejskich przez cały rok, ze względu na łagodny i stabilny klimat, kilometrową piaszczystą plażę oraz szeroką gamę możliwości spędzania wolnego czasu i usług uzupełniających słońce i plażę, które są głównymi atrakcjami tego obszaru. Warto zwrócić uwagę na napływ turystów homoseksualnych, który sprawił, że w latach 80. i 90. XX wieku miasto stało się głównym zimowym celem europejskiej turystyki gejowskiej [potrzebne cytaty]. Większość tego typu oferty koncentruje się w centrum handlowym Yumbo Centrum, które jest określane jako przestrzeń odniesienia dla społeczności LGBT. Yumbo jest uważane za jedno z najbardziej znaczących miejsc nocnego życia wśród europejskiej społeczności gejowskiej. Yumbo Centrum jest także jednym z najpopularniejszych miejsc nocnego życia w Europie.

Środowisko

Ekosystem Specjalnego Rezerwatu Przyrody Wydmy Maspalomas jest obszarem chronionym o dużych walorach przyrodniczych, geomorfologicznych, botanicznych i faunistycznych, który współistnieje z rozwojem turystycznym tego obszaru. Wśród badań przeprowadzonych ostatnio w zakresie ich ochrony należy wyróżnić: "Studium integralności plaży i wydm Maspalomas Gran Canaria", promowane przez Generalną Dyrekcję Wybrzeży oraz "Studium zależności między dynamiką wydm a roślinnością w Specjalnym Rezerwacie Przyrody Wydm Maspalomas", promowane przez Cabildo Gran Canaria.

Na uwagę zasługują również badania prowadzone przez Uniwersytet w Las Palmas de Gran Canaria we współpracy z uniwersytetami krajowymi i zagranicznymi, takie jak "Modelowanie procesów naturalnych i analiza konsekwencji środowiskowych wywołanych przez turystykę w Specjalnym Rezerwacie Przyrody Wydm Maspalomas (Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie)", kierowane przez profesor Emmę Pérez-Chacón w latach 2004-2006. Wyniki tych badań zostały opublikowane w książce "Maspalomas. Claves científicas para el análisis de su problemática ambiental". Ten sam autor jest autorem badań na temat "Konsekwencje środowiskowe wywołane rozwojem turystyki na obszarach wyspiarskich: zmiany procesów naturalnych w systemach wydm przybrzeżnych na Wyspach Kanaryjskich i Wyspach Zielonego Przylądka" (2007-2010).

Nowsze są prace kierowane przez dr. Luisa Hernándeza Calvento z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria, zatytułowane "Diagnoza środowiskowa systemów wydmowych Wysp Kanaryjskich w celu opracowania zrównoważonych modeli zarządzania terytorialnego" (2011-2013), "Charakterystyka procesów społeczno-ekologicznych systemów wydm plażowych Wysp Kanaryjskich jako podstawa ich zrównoważonego zarządzania" (2014-2016) oraz "Analiza procesów naturalnych i ludzkich związanych z systemami wydm plażowych Wysp Kanaryjskich" (2016).

Zabytki

Do walorów zabytkowych gminy należy imponująca latarnia morska o wysokości 58 metrów, która znajduje się na początku plaży Maspalomas, graniczącej z Meloneras i stanowiącej nierozerwalną część południowego krajobrazu Gran Canarii. Na tle budynków i gaju palmowego rysuje się sylwetka latarni morskiej Maspalomas, wielowiekowy świadek dawnych czasów, kiedy była to jedyna istniejąca w tym miejscu na wyspie konstrukcja. Do dziś to wspaniałe dzieło inżynieryjne zaprojektowane przez Juana de León y Castillo jest budowlą cywilną o największym znaczeniu historycznym i zabytkowym w tej części Gran Canarii.

Światło latarni morskiej w Maspalomas zapłonęło po raz pierwszy 1 lutego 1890 roku. Prace budowlane trwały 28 lat, od momentu zatwierdzenia projektu w 1861 r. do jego ukończenia w 1889 r. Służyła jako przewodnik dla statków na trasach między Europą, Ameryką i Afryką. Zabytkowe i historyczne wartości tego budynku sprawiły, że został on uznany za dobro kultury, zgodnie z uchwałą z dnia 6 sierpnia 1990 r.

W 2012 roku Maspalomas obchodziło 50-lecie istnienia jako ośrodek turystyczny. Projekt "Maspalomas Costa Canaria", międzynarodowy konkurs pomysłów na zagospodarowanie tego obszaru, rozpoczął się 9 stycznia 1962 r., po spotkaniu jury w stolicy, w skład którego wchodził architekt Manuel de la Peña Suárez. Projekt jest obecnie rozwijany przez architekta Manuela de la Peña Suáreza, który był również członkiem jury.

Usługi i rekreacja

Maspalomas to miejscowość słoneczna i plażowa, która oferuje również wiele możliwości spędzania wolnego czasu, takich jak parki rozrywki, obiekty sportowe (golf, nurkowanie, windsurfing, spadochroniarstwo, piłka nożna…) oraz życie nocne skupione w licznych centrach handlowych. Głównymi atrakcjami są jednak piaszczysta plaża (największa na wyspie), słoneczny klimat oraz naturalna przestrzeń, którą tworzą wydmy, staw i gaj palmowy.

Poza turystyką słoneczną i plażową, Maspalomas jest również znane ze swojej działalności kulturalnej, którą generuje szeroki wachlarz wydarzeń rekreacyjnych, kulturalnych i festiwali, przyciągających co roku tysiące turystów z całego świata. Wśród nich na uwagę zasługuje aktywność kulturalna generowana przez Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego MASDANZA oraz Międzynarodowy Uniwersytet Letni.[23

Od początku swojego istnienia w 1996 r. MASDANZA umacnia swój charakter od regionalnego w pierwszej edycji, poprzez narodowy w drugiej i międzynarodowy od szóstej, zyskując reperkusje poza Wyspami Kanaryjskimi dzięki udziałowi twórców międzynarodowych. "Gay Pride" i "Duma Gejów" oraz Międzynarodowy Uniwersytet Letni Wysp Kanaryjskich to dwa najważniejsze wydarzenia kulturalne na świecie, a "Gay Pride" i "Duma Gejów" to dwa najważniejsze.

Gay Pride" i "Winter Pride", liczne imprezy odbywające się co roku w Yumbo Centrum w Maspalomas, pierwsza w maju, a druga w listopadzie; "Maspalimas Cosata Canaria Soul Festival", jedyne w swoim rodzaju wydarzenie muzyczne na Wyspach, skierowane do mieszkańców i turystów, oraz Międzynarodowy Karnawał w Maspalomas, bez wątpienia najbardziej urozmaicony ze wszystkich, to kolejne ważne wydarzenia, które co roku przyciągają tysiące turystów do tej turystycznej części Gran Canarii.

W zachodniej części wyspy znajduje się również Stacja Kosmiczna Maspalomas, zarządzana przez Narodowy Instytut Technologii Lotniczych i Kosmicznych. To centrum kosmiczne odegrało bardzo ważną rolę w dotarciu Apollo XII na Księżyc - historycznym wydarzeniu, które w 2019 r. obchodziło swoją 50. rocznicę (19 listopada 1969 r.).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności