Hiszpania > Las Palmas (Region)

Dunas de Maspalomas

Wydmy Maspalomas to obszar naturalny położony w gminie San Bartolomé de Tirajana, w południowej części Gran Canarii, na Wyspach Kanaryjskich, w Hiszpanii. Jest on chroniony kategorią specjalnego rezerwatu przyrody. Wydmy są obszarem chronionym.

Opis

Jest to zespół wydm z halofilnym siedliskiem wydmowym charakterystycznym dla archipelagu Wysp Kanaryjskich, unikalny na Gran Canarii, gdyż na wyspie nie ma innego systemu wydm o takich samych cechach. Większość flory i niektóre gatunki ornitologiczne, które odwiedzają mokradła Charca de Maspalomas w tym rezerwacie, są chronione prawem krajowym i regionalnym. Ponadto, występują tu liczne gatunki owadów sabulidowych, niektóre z nich endemiczne, związane z fauną afrykańską, które są znane tylko w tym środowisku, Jaszczurka Olbrzymia Gran Canarii (Gallotia stehlini), którą można zobaczyć w dużej ilości na terenie gaju palmowego w pobliżu Stawu Maspalomas, a także liczne gatunki ptaków.

Klimat

W Specjalnym Rezerwacie Przyrody Wydmy Maspalomas panuje klimat z niewielką ilością opadów i ciepłymi temperaturami. Średnia roczna temperatura wynosi 23,5ºC, średnio 21ºC w zimie i 30ºC w lecie. Noce są łagodne i ciepłe.

Opady deszczu są bardzo niskie, średnia roczna wynosi mniej niż 100 mm (około 80,2 mm). Deszcz pada tylko przez około 10-15 dni w roku, głównie w lutym i listopadzie. W ciągu roku jest średnio 259 dni słonecznych, 87 z zachmurzeniem i tylko 13 dni pochmurnych. Fauna ()

Fauna

Ptaki

Ptaki gniazdujące

Himantopus himantopus (Szczudłak czarny)

Gallinula chloropus (karmazyn)

Fulica atra (Łyska zwyczajna)

Charadrius dubius (sieweczka obrożna)

Charadrius alexandrinus (sieweczka kentucky)

Sturnus vulgaris (szpak zwyczajny)

Anthus berthelotii (świergotek tawułkowy)

Streptopelia decaocto (Turtle Dove)

Migrujące

Phoenicopterus roseus (Flaming pospolity)

Egretta garzetta (Czapla mała)

Ardea cinerea (czapla siwa)

Upupa epops (dudek)

Numenius phaeopus (Whimbrel)

Calidris alba (Sandpiper)

Arenaria interpres (rozchodnik)

Gady

Gallotia stehlini (Jaszczurka olbrzymia z Gran Canarii)

Tarentola boettgeri (Boettger's Perennial)

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności