Hiszpania > Las Palmas (Region)

Playa del Inglés

Playa del Inglés obejmuje obszar wybrzeża na wschód od wydm Maspalomas, od Punta Maspalomas do Playa de San Agustin, w południowej części Gran Canarii, należącej do Archipelagu Kanaryjskiego (Hiszpania), a swoją nazwę zawdzięcza jednemu z najważniejszych ośrodków turystycznych na wyspie.

Pomiędzy tymi dwiema plażami, Playa del Inglés i Playa de San Agustín, znajdują się dwie zatoczki o ciekawych nazwach: Playa de las Burras i Playa del Cochino.

Opis

Zabudowa turystyczna Playa del Inglés to obszar Maspalomas, budowany od 1962 r., na którym współistnieją centra handlowe, hotele i apartamentowce, kompleksy parterowych willi… wszystkie te obiekty były pierwotnie przeznaczone do użytku turystycznego lub jako domy wakacyjne, choć w rzeczywistości obecnie w Playa del Inglés ludność mieszkalna - zarówno pierwsi, jak i drudzy mieszkańcy - mieszka na przemian z turystami. Jest to również znana mekka turystyki gejowskiej, szczególnie popularna wśród mieszkańców Europy Północnej.

Playa del Inglés ma długość około trzech kilometrów, tyle samo co Maspalomas, a jej średnia szerokość wynosi 80 metrów. Drobny, złoty piasek i spokojne wody sprawiły, że jest to jedna z najpopularniejszych plaż w całym kraju. Odwiedzają go turyści przez cały rok.

Przed pojawieniem się ruchu turystycznego, w latach 30. i 60. XX w., dzisiejszy obszar turystyczny był terenem rolniczym, na którym uprawiano jęczmień i pszenicę. Następnie rozpoczęto uprawę pomidorów, przeznaczonych na eksport, która na początku lat 60. zajęła prawie cały teren, w tym obszary odzyskane z wydm i wąwozu Fataga. Dziś, wiele lat później, Playa del Fataga stała się kurortem turystycznym.

Dziś, wiele lat później, Playa del Inglés jest magnesem dla turystów europejskich tysiąca narodowości, którzy przybywają tu przez cały rok w poszukiwaniu dobrej pogody. Od 1988 r. plaża jest wyróżniona Błękitną Flagą Unii Europejskiej i oferuje strefę dla nudystów oraz inne miejsca do uprawiania sportu, w morzu i na piasku, gdzie odbywają się mistrzostwa w siatkówce plażowej i piłce nożnej plażowej oraz inne imprezy. Od czasu do czasu na plaży odbywają się koncerty.

Optymalne warunki morskie i wietrzne, a także temperatura wody, która zwykle wynosi średnio od 18 do 22 stopni Celsjusza, sprzyjają uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów wodnych. W Playa del Inglés można uprawiać takie sporty, jak surfing, bodyboarding i kitesurfing; jest tu kilka szkół specjalizujących się w tych dyscyplinach.

Playa del Inglés to także ulubione miejsce surferów, ponieważ jest to jedno z głównych miejsc występowania fal na wyspie, o czym decyduje jakość fal lub przypływy z Atlantyku. Punkt oddzielający Playa del Inglés od Maspalomas oraz okolice latarni morskiej w Maspalomas są szczególnie atrakcyjne dla uprawiania tego sportu. Oprócz tych atrakcji, bliskość plaży jest również bardzo atrakcyjna dla surferów.

Oprócz tych atrakcji, blisko jest również do pięciokilometrowego Paseo Costa Canaria, wzdłuż którego można skorzystać z szerokiej oferty barów i restauracji, tarasów i sklepów.

Od 10 do 12 procent turystów odwiedzających co roku Playa del Inglés należy do społeczności gejowskiej. Liczba podróżnych rośnie od lat 70. ze względu na wolność, szacunek, tolerancję i przyjazne przyjęcie, którego nie oferowały wówczas inne ośrodki turystyczne.

Na południu Gran Canarii znajduje się około piętnastu kompleksów noclegowych typu "gay exclusive", z których większość położona jest w Playa del Inglés. Historia turystyki gejowskiej na południu Gran Canarii sięga roku 1978, kiedy to otwarto "Jeans", pierwszy bar gejowski w tym rejonie, jeszcze przed rozkwitem Centrum Handlowego Nilo. Otwarcie Centrum Handlowego Yumbo stanowi kolejny kamień milowy w historii turystyki gejowskiej na Gran Canarii. Centrum Handlowe Yumbo Centrum to największe w Europie centrum handlowe dla gejów.

Ze względu na różnorodność narodowości, które przyjeżdżają do Playa del Inglés, aby spędzić tu wakacje lub nawet zamieszkać, wybudowano tu kościoły różnych wyznań, a także świątynię oferującą nabożeństwa w trzech różnych językach: Ekumeniczną Świątynię Salwadoru. Świątynia o wyjątkowej architekturze, charakteryzująca się wspaniałymi witrażami i zawartą w nich symboliką. Zbierają się tu turyści różnych wyznań i ras, dzięki czemu jest to miejsce spotkań na Plaza Maspalomas.

Na tym samym placu odbywają się oficjalne imprezy i główne pokazy karnawału w Maspalomas, jednego z najbardziej licznych i międzynarodowych karnawałów na Wyspach Kanaryjskich, w którym co roku bierze udział coraz większa liczba uczestników. Na początku i w połowie marca w Maspalomas odbywa się jeden z najważniejszych i najpopularniejszych karnawałów na Wyspach Kanaryjskich.

Od początku do połowy marca Maspalomas Costa Canaria, którego jedną z głównych atrakcji turystycznych jest Playa del Inglés, przebiera się w tysiące kolorów, aby uczcić swój karnawał. Przez dziesięć dni na ulice miasteczek turystycznych wychodzą rondallas, murgas i comparsas (zespoły karnawałowe) Ośrodkiem karnawału są również domki letniskowe w miejscowościach turystycznych.

Domki w kompleksach turystycznych zostały zmodyfikowane i zindywidualizowane, tracąc "modelowy" wygląd nowych kompleksów, rozrosły się ogrody; większość mieszkańców to osoby o różnym pochodzeniu, które mieszkają na tym terenie od kilkudziesięciu lat i nabyły tę szczególną cechę życia na południu, stan, w którym zatraca się znaczenie pochodzenia, a zyskuje złoty odcień skóry.

Oprócz turystów spragnionych atrakcji, głównie słońca i plaży, pod błękitnym niebem tej części południowej Gran Canarii znajduje się również liczna reprezentacja naukowców. Stacja kosmiczna w Maspalomas, obsługiwana przez INTA we współpracy z INSA, współpracuje z różnymi organizacjami i agencjami kosmicznymi w ramach wielu misji. Należą do nich ESRIN, JAXA, ESOC, EUMETSAT, HISPASAT i HISDESAT. Ośrodek ten specjalizuje się w operacjach kontroli i śledzenia satelitów i jest częścią sieci stacji wsparcia startów Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W dniu 21 lipca 1969 r. człowiek po raz pierwszy postawił stopę na powierzchni Księżyca. Pierwszą stacją, do której dotarły głosy astronautów, była stacja Maspalomas, obecnie nazywana Kanaryjskim Centrum Kosmicznym.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności