Hiszpania

Tasarte

Tasarte to miejscowość w Hiszpanii, w gminie La Aldea de San Nicolás, na wyspie Gran Canaria, w autonomicznym regionie Wysp Kanaryjskich. Swoją nazwę wzięło od wąwozu, w którym jest położone. Plaża o tej samej nazwie znajduje się u wylotu wąwozu.

Etymologia

Tazarte był guayre (radnym wojennym) w guanartemato z Telde. Był doradcą Bentejuí, syna Bentago guanarteme (króla) z Telde. Bronił wyspy przed podbojem kastylijskim, biorąc udział w bitwie pod Arguineguín 24 sierpnia 1479 r., i był dzielnym obrońcą Artenary i Ajódaru. Rzucił się z klifu Tirma, gdy dowiedział się o zdradzie i poddaniu się konkwistadorów. Był członkiem armii hiszpańskiej w bitwie pod Arguineguín.

Geografia

Znajduje się w południowo-zachodniej części Gran Canarii, 9 km od centrum La Aldea de San Nicolás, gminy, do której należy, oraz 11 km od turystycznej miejscowości Mogán. Składa się z głównej wioski zwanej "El Palillo" i kilku wiosek: Los Llanetes, El Canónigo, Llanillo del Trigo, La Montañeta, El Manantial, La Posteragua, Pino Cortado, Tabaibales, El Lomito, Las Casillas, La Playa, itd., które są rozrzucone po obu stronach wąwozu aż do jego ujścia.

Dorzecze wąwozu jest częścią tak zwanego "Macizo del Suroeste" (Masyw Południowo-Zachodni), który składa się z trzech pasm górskich. Na północnym wschodzie, masyw Inagua-Ojeda, stanowiący górny odcinek wąwozu, tworzy ekosystem typowy dla obszarów położonych na średnich wysokościach, z kilkoma chronionymi gatunkami zwierząt i roślin, z których najważniejsze to dzięcioł białogrzbiety i zięba błękitna, a wśród roślin - sosna kanaryjska, której populacja jest znaczna.

Po zachodniej stronie wąwozu znajduje się kilka pasm górskich, które oddzielają ten wąwóz od wąwozów Tasartico, Las Aneas i Los Vallecillos, z Montaña de Las Loas (błędnie nazywaną Montaña de Aslobas i innymi wariantami), górą o dużym znaczeniu geologicznym ze względu na jej niemal doskonały piramidalny kształt. Na wschód i południowy wschód rozciągają się masywy graniczące z wąwozami Veneguera i Los Secos, z wyróżniającym się Alto de Los Molinos, gdzie znajduje się starożytny wulkan o tej samej nazwie.

Gospodarka

Obecnie mieszkańcy, z których wielu musiało wyemigrować do innych gmin w poszukiwaniu pracy, poświęcają się rolnictwu, prowadząc spółdzielnię rolniczą Agrícola de Tasarte Coparlita SCL, w której pakuje się produkty zebrane z okolicznych gospodarstw, takie jak pomidory, arbuzy, papaje, awokado, mango, banany itp.

Hodowla zwierząt nadal odgrywa ważną rolę w gospodarce dzielnicy, a niektóre kozy i owce są przeznaczone na sprzedaż mleka i sera za pośrednictwem małych firm rodzinnych.

W El Palillo znajduje się kilka domów wiejskich, dwa bary oraz prestiżowa restauracja na plaży, gdzie często cumują jachty, a ich właściciele cieszą się spokojem i czystymi wodami.

Usługi

Szkoła podstawowa i gimnazjum (C.E.I.P. Tasarte), kościół, służba zdrowia we wtorki i czwartki, apteka.

W dzielnicy działa również transport publiczny, który łączy ją z miastami La Aldea de San Nicolás i Mogán, dzięki liniom globalnym 38 i 86.

Fiesty

Juana Bautisty, patrona dzielnicy, obchodzone jest 24 czerwca, z dużą pielgrzymką oraz typowymi i religijnymi wydarzeniami. 16 lipca na plaży odbywają się uroczystości ku czci Virgen del Carmen, patronki żeglarzy.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Tasarte
Tasarte - Tasarte to miejscowość w Hiszpanii, w gminie La Aldea de San Nicolás, na wyspie Gran Canaria, w autonomicznym regionie Wysp Kanaryjskich. Swoją nazwę wzięło od wąwozu, w którym jest położone. Plaża o tej samej nazwie znajduje się u wylotu wąwozu....
Reserva natural especial de Güigüí
Reserva natural especial de Güigüí - Güigüí, Güi-Güi lub Guguy to masyw górski znajdujący się na wybrzeżu w środkowo-zachodniej części Gran Canarii, na Wyspach Kanaryjskich, w Hiszpanii, w obrębie gminy La Aldea de San Nicolás. Rezerwat graniczy od południa z parkiem wiejskim Nublo. Jest on chroniony...
Veneguera
Veneguera - Veneguera to wąwóz w gminie Mogán, na Gran Canarii, w Hiszpanii. Znajduje się tu Casas de Veneguera lub po prostu Veneguera, małe miasteczko liczące 147 mieszkańców (stan na 1 stycznia 2014 r.) Położone jest w parku wiejskim Nublo. Veneguera to...
Puerto Rico (Gran Canaria)
Puerto Rico (Gran Canaria) - Puerto Rico to hiszpańska miejscowość turystyczna położona na wybrzeżu w gminie Mogán, w południowo-zachodniej części wyspy Gran Canaria, będącej autonomiczną wspólnotą Wysp Kanaryjskich. W 2020 r. liczyła 20 487 mieszkańców i jest rozłożona w trzech równoległych dolinach lub wąwozach, które...
Maspalomas
Maspalomas - Maspalomas to hiszpańska miejscowość turystyczna położona na południowym krańcu wyspy Gran Canaria, w gminie San Bartolomé de Tirajana, we wspólnocie autonomicznej Wysp Kanaryjskich. To właśnie tutaj rozwinął się główny ośrodek turystyczny. To właśnie tutaj rozwinęło się główne centrum turystyczne wyspy....
Meloneras
Meloneras - Meloneras to miejscowość w Hiszpanii, należąca do gminy San Bartolomé de Tirajana, na wyspie Gran Canaria, w Autonomicznej Wspólnocie Wysp Kanaryjskich. Nazwa miasta pochodzi od plaży, za którą znajduje się jego urbanizacja. Charakteryzuje się głównie obecnością hoteli turystycznych. Znajdują się...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności