Hiszpania > Galicja (Region)
Hiszpania > Lugo (Region)

Playa de Llas

Plaża Llás (link uszkodzony dostępny w Internet Archive; zobacz historię, pierwszą wersję i ostatnią wersję) znajduje się w gminie Foz, w prowincji Lugo (Galicja), na wodach Morza Kantabryjskiego.

Długość plaży wynosi 750 metrów, a jej średnia szerokość - 30 metrów. Położona na północny zachód od miasta Foz, jest to plaża półmiejska, choć w niewielkim stopniu zurbanizowana, oznaczona niebieską flagą i posiadająca obszar wydm wzdłuż biegnącej obok drogi. Jest to plaża wietrzna o umiarkowanych falach, dzięki czemu nadaje się do uprawiania sportów wodnych, choć nie ma tu żadnych wypożyczalni.

W lecie działa tu m.in. ratownik, punkt [Czerwonego Krzyża] i kioski.

Historia

Zanim turystyka stała się popularna na tym obszarze, na początku lat 70. XX wieku, wydmy na plaży Llás, znane lokalnie jako "Os Ceás", były wykorzystywane przez miejscowych jako cmentarz dla zwierząt hodowlanych (świń, koni, krów…), które zmarły w dziwnych okolicznościach. Brak kontroli weterynaryjnej sprawił, że szczątki należało zakopać z dala od domów, aby uniknąć zarażenia zwierząt, a łatwość kopania w piasku sprawiła, że było to idealne miejsce, ponieważ piasek nie był wykorzystywany do żadnych celów.

Popularność cmentarza była tak duża, że wydmy zostały podzielone na użytek różnych pobliskich parafii.

Kiedy zaczęli przyjeżdżać turyści, cmentarz przeniesiono na gruzowisko nieistniejącej już fabryki ceramiki.

W dzisiejszych czasach szczątki szkieletów pojawiają się stosunkowo często.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności