Hiszpania > Galicja (Region)
Hiszpania > Lugo (Region)

Playa de Las Catedrales

Plaża Las Catedrales (galicyjska: praia das Catedrais) to turystyczna nazwa plaży Aguas Santas (galicyjska: praia de Augas Santas), położonej w galicyjskiej gminie Ribadeo (parafia Devesa), na wybrzeżu prowincji Lugo, w Hiszpanii, nad Morzem Kantabryjskim. Znajduje się ona około dziesięciu kilometrów na zachód od miasta Ribadeo.

Znajduje się około dziesięciu kilometrów na zachód od miasta Ribadeo. Nazwę tę zawdzięcza wyglądowi swoich klifów. Został on uznany za Pomnik Przyrody przez Departament Środowiska Regionalnego Rządu Galicji.

Opis

Plaża Las Catedrales znajduje się na wybrzeżu prowincji Lugo (Galicja), znana jest również pod nazwą La Mariña lucense.

Miejscowość, w której się znajduje, należy do gminy Ribadeo, graniczącej od wschodu z Księstwem Asturii, a od zachodu z gminą Barreiros.

Pierwotnie nosiła ona nazwę plaży Aguas Santas. Jednak przez wszystkich znana jest jako Playa de Las Catedrales ze względu na gigantyczne skały w kształcie kolosalnych łuków i wież, bardzo podobnych do tych, które można zobaczyć w świątyniach chrześcijańskich. Charakterystycznymi cechami plaży są skały i wieże.

Charakterystyczną cechą plaży są łuki i jaskinie, widoczne z brzegu tylko podczas odpływu. W czasie przypływu plaża jest stosunkowo niewielka, z drobnym piaskiem, i nadal nadaje się do kąpieli. Interesujące jest oglądanie plaży podczas przypływu, która biegnie wzdłuż szczytu klifów w kierunku zachodnio-wschodnim w stronę plaży Esteiro, oraz oglądanie jej podczas odpływu na piasku plaży.

Podczas odpływu można wejść na długi piaszczysty obszar ograniczony skalistą ścianą z łupków i łupków, które w wyniku erozji przybrały kapryśne kształty: łuki o wysokości ponad trzydziestu metrów przypominające latające przypory katedry, groty o długości kilkudziesięciu metrów, piaskowe korytarze między blokami skalnymi i inne osobliwości. Podczas przypływów i odpływów niższych i wyższych niż normalne, można nawet dostać się przez piasek na sąsiednie plaże, choć należy zachować ostrożność i wrócić przed rozpoczęciem przypływu, ponieważ poziom morza podnosi się gwałtownie, gdyż jest to praktycznie poziomy odcinek wybrzeża należący do Rasa Cantábrica. Plaża ma taką rzeźbę dzięki działaniu erozji wietrznej i słonej wody.

Obok parkingu przy plaży znajdują się dwa punkty widokowe, z których można podziwiać wspaniałe widoki na całą La Mariña lucense.

Dostęp

Można do niego dojechać drogą N-634 oraz pociągiem przez stacje kolejowe Esteiro i Reinante (Renfe-FEVE).

Nagromadzenie letnich wizyt sprawiło, że w 2015 roku Rząd Regionalny Galicji wdrożył plan ograniczenia dostępu do plaży, z telematyczną aplikacją na przepustki, uzupełnioną o przepustki dla nocujących w Ribadeo, korzystających z autobusu Ribadeo-playa i innych możliwości (4).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności