Hiszpania > Asturia (Region)

Playa de Gulpiyuri

Plaża Gulpiyuri to niewielka plaża położona w okręgu miejskim Llanes, na północ od miejscowości Naves (Asturia, Hiszpania). 26 grudnia 2001 r. została uznana za pomnik przyrody, a także za część Krajobrazu Chronionego.

Został uznany za pomnik przyrody 26 grudnia 2001 r., a także stanowi część Chronionego Krajobrazu Wschodniego Wybrzeża Asturii. Można się do niego dostać jedynie pieszo z plaży San Antolin lub z Naves, a jego izolacja pozwoliła na stosunkowo dobre zachowanie tego małego i delikatnego klejnotu przyrody. Głębokość i wielkość akwenu nie pozwala na więcej niż leżenie i moczenie się, ale jest on dobrze osłonięty od wiatru.

Opis

Jest to mała plaża morska, która ma tę szczególną cechę, że znajduje się w głębi lądu, pomiędzy zielonymi łąkami rolniczymi. Na klifowym wybrzeżu ze skał wapiennych morze utworzyło jaskinię w głębi lądu, a jej dno zapadło się (zjawisko krasowe zwane doliną), pozostawiając małe okrągłe zagłębienie o średnicy około 50 m, które znajduje się 100 m od brzegu. Zapadlisko to jest nadal połączone z wybrzeżem i dostaje się do niego woda morska, zauważalne są też przypływy i znajduje się tam drobnopiaszczysta plaża. Pochodzenie to jest związane z pobliskim Bufones de Arenillas, które jest również związane z krasowym modelowaniem wybrzeża Asturii.

Jednak z technicznego punktu widzenia Morze Gulpiyuri można by również opisać jako morze kontynentalne związane z Oceanem Atlantyckim, z pojedynczą plażą na południowym wybrzeżu i klifem na wybrzeżu północnym, które może być najmniejszym morzem na świecie.

Dojazd do niego odbywa się poprzez zjazd z autostrady, drogą gruntową, która często jest bardzo ruchliwa. Nie ma możliwości parkowania, co trzydzieści minut przejeżdża tamtędy policja i nakłada mandaty na wszystkie źle zaparkowane samochody. Aby zaparkować, trzeba pojechać do pobliskiej wioski.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności