Grecja > Kreta (Region)

Schinaria

Schinaria (greckie Σχοινάρια) to zatoka z piaszczystą plażą na południowym wybrzeżu greckiej śródziemnomorskiej wyspy Kreta. Znajduje się w gminie Agios Vasilios okręgu regionalnego Rethymno, około 3,5 km na południowy wschód od Plakias, siedziby gminy Finikas.

Lokalizacja geograficzna

Schinaria jest boczną zatoką większej zatoki Damnoni. Leży na południowy wschód za zatoką Ammoudi widzianą z Damnoni i jest od niej oddzielona formacją skalną, którą można obejść na wschód wąską ścieżką. Około 2,5 km na północny wschód od Schinarii znajduje się miejscowość Lefkogia, z którą zatokę łączy asfaltowa droga.

Wzdłuż drogi z Lefkogii do Schinarii, na odcinku na zachód od wysokiej na 433 metry góry Timeos Stavros, na wysokości 140 metrów znajduje się mały kanał irygacyjny. Jest zasilana przez rzekę Megalopotamos, która wpada do palmowej plaży Preveli i dostarcza wodę do niektórych plantacji oliwek powyżej Ammoudi i Schinarii. Dalej na wschód od zatoki, w odległości około 3,5 km, znajduje się klasztor Preveli, do którego jednak nie ma bezpośredniego połączenia drogowego.

Opis

Plaża w Schinarii ma około 150 metrów długości i do 60 metrów szerokości i składa się z piasku zmieszanego z małymi kamyczkami. Na prawo i lewo od drogi dojazdowej dwa strumienie prowadzą w kierunku zatoki, ale nie niosą wody przez cały rok, a jeśli już, to zazwyczaj przesiąkają zanim dotrą do morza. W efekcie przed plażą utworzyły się dwa biotopy podmokłe, które są porośnięte trzciną.

Zatoka Schinaria jest obramowana skalistym wybrzeżem. Plaża prowadzi płytko do wody. W sezonie wypożyczane są leżaki i parasole, a poza sezonem możliwa jest kąpiel nago. Podobnie jak w sąsiedniej zatoce Ammoudi, na plaży Schinaria prawie codziennie można spotkać nurków, którzy korzystają z niej jako dostępu do morza. W wodzie kontynuowane są formacje skalne wybrzeża.

Za plażą znajduje się trzypiętrowy, półokrągły betonowy budynek restauracji "Libyan Sea", który nie wygląda jeszcze na wykończony. Jest to jedyny budynek znajdujący się bezpośrednio nad zatoką. Przed nim w kierunku morza, pomiędzy restauracją a podmokłym terenem potoków, znajduje się mały parking, wokół którego posadzono palmy. Budynek hotelowy w górnej części Schinarii został zamknięty jakiś czas temu.

Dostęp

Do Schinarii prowadzi oznakowana asfaltowa droga dojazdowa, zaczynająca się mniej więcej w połowie drogi przez wieś Lefkogia i mijająca wiejski cmentarz. Droga o długości około trzech kilometrów jest bardzo wąska i kręta. Najpierw biegnie wzdłuż podnóża góry Timeos Stavros, a po około 2/3 drogi skręca w dół w kierunku morza.

W przeciwnym razie, Schinaria można dotrzeć tylko na ścieżkach wzdłuż morza. Nie ma lądowiska dla łodzi. Nawet łodzie wycieczkowe pływające wzdłuż wybrzeża, wyposażone w cumy plażowe do palmowej plaży Preveli, nie zawijają do zatoki Schinaria.

Wpływy

Giorgis N. Petrakis: Plakias. Wydawnictwo SELENA, 2006.

G. Desipris, K. Santorineou: Rethymno. Wydawnictwo Michalis Toubis S. A., 1997.

Zachodnia Kreta. ROAD Editions (mapa drogowa).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności