Grecja > Kreta (Region)

Frangokastello

Frangokastello (grecki Φραγκοκάστελλο (n. sg.)) to rozproszona osada na południowym wybrzeżu śródziemnomorskiej wyspy Kreta (Grecja) z około 150 mieszkańcami. Należy do gminy Sfakia regionalnego okręgu Chania i leży około 10 kilometrów na wschód od głównego miasta Chora Sfakion. Nazwa osady pochodzi od weneckiego fortu o tej samej nazwie.

Opis

Frangokastello leży na południowym skraju słabo porośniętej równiny na tle gór Kryoneritis. Osada, nazwana na cześć weneckiej twierdzy, nie tworzy zamkniętego obszaru osadniczego, gdyż jest wielokrotnie rozbijana przez otwarte przestrzenie. Mimo kilku kompleksów hotelowych i tawern, nie ma tu wysokich budynków, co wzmacnia wrażenie przestronności osady.

Plaża Frangokastello leży poniżej twierdzy na przybrzeżnym półwyspie. Laguna na zachodzie tworzy naturalny basen portowy dla zacumowanych tam łodzi rybackich. Plaża z drobnego, jasnego piasku łagodnie opada do morza. W sezonie jest bardzo oblegany. Przed fortem na plaży znajduje się tawerna sprzedająca pamiątki. Można również wypożyczyć leżaki i parasole.

Około 500 metrów na wschód znajduje się mniej uczęszczana plaża Orthi Ammos (Ορθή Άμμος, "Steep Sand"). Tutaj na stromym wybrzeżu utworzyły się wysokie wydmy z powodu silnych wiatrów, które występują często, zwłaszcza jesienią. Do plaży można dojść schodami między wydmami, które zaczynają się przy wejściu do kompleksu hotelowego po przeciwnej stronie nieutwardzonej ścieżki nadmorskiej.

Brzeg przy Orthi Ammos opada do morza szybciej niż przy twierdzy. Piasek plaży jest nieco ciemniejszy, a w płytkiej wodzie znajduje się kilka skalnych płyt. Nudyzm jest powszechny na plaży w Orthi Ammos, choć nie wyłączny.

Historia

Nazwa Frangokastello pochodzi od weneckiego fortu zbudowanego w 1371 roku na płaskim półwyspie, którego krenelażowe mury zewnętrzne stoją do dziś. Nad południowym portalem twierdzy zachował się herb budowniczych weneckich, lew św. Marka. Wewnątrz budynku widoczne są jednak nadal tylko ściany fundamentowe kompleksu. Fort, odrestaurowany ponownie przez Wenecjan pod wodzą ich dowódcy Nicolo Dona w 1593 roku, został później opuszczony. Mieszkańcy Sfakiotu usunęli następnie belki z wież i pomieszczeń.

Pierwotnie fort nosił imię świętego Nikitasa, podobnie jak kościół Agios Nikitas, położony 350 metrów na wschód od twierdzy, poświęcony temu świętemu. Wkrótce jednak wśród miejscowych Greków upowszechniła się nazwa "fort frankijski", po potocznym określeniu używanym w średniowieczu we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego wobec zachodnich Europejczyków, w tym Wenecjan, jako "Franków" (frangi). Kościół Agios Nikitas zbudowany jest na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki, z której do dziś zachowały się pozostałości mozaikowej posadzki, znajdującej się przed kościołem.

W 1770 r. przywódca kreteńskich powstańców Ioannis Vlachos (Ιωάννης Βλάχος), znany jako Daskalogiannis (Δασκαλογιάννης), został aresztowany we Frangokastello przez osmańskich żołnierzy. Został stracony w następnym roku 17 czerwca 1771 w Kandiye, obecnie Iraklio.

W maju 1828 roku Frangokastello było miejscem bitwy pomiędzy zbuntowanymi Grekami pod wodzą Chatzimichalisa Dalianisa a żołnierzami osmańskimi. Dalianis, pochodzący z Epiru, próbował przenieść grecką walkę o niepodległość z kontynentu na Kretę. Powstańcy, 600 piechurów i 100 kawalerzystów, pochodzący z Gramvousy, zajęli fort na początku marca 1828 roku, ale zostali pokonani przez Osmanów w bitwie 18 maja 1828 roku. Dalianis i 385 innych Greków zostało zabitych. Z 8000 piechurów i 300 kawalerzystów Osmanów pod dowództwem Moustafy Paszy, gubernatora Krety, którzy zaatakowali Frangokastello nadciągające z płaskowyżu Asfikou, zginęło około 800 żołnierzy. Podczas odwrotu do Chanii do 30 maja Osmanowie stracili kolejne 1000 ludzi w wyniku zasadzek Sfakiotów.Według lokalnej tradycji, w okolicach rocznicy bitwy, o świcie na miejsce zdarzenia wracają cienie poległych w forcie Kreteńczyków. Nazywa się je drosoulites ("cienie rosy") i można je ewentualnie wyjaśnić jako szczególne zjawisko meteorologiczne, które występuje najlepiej późną wiosną, od końca maja do początku czerwca, na równinie Frangokastello.

Widoki na fort

Linki internetowe

Frangokastello w południowo-zachodniej części Krety. Explore Crete, dostęp 11 października 2016 r.

Opis zjawiska "Drosoulites".

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności