Grecja > Kreta (Region)

Ammoudi

Ammoudi (greckie Αμμούδι "piaszczysta plaża") to zatoka na południowym wybrzeżu greckiej śródziemnomorskiej wyspy Kreta. Znajduje się w gminie Agios Vasilios okręgu regionalnego Rethymno, około trzech kilometrów na wschód od Plakias, siedziby gminy Finikas.

Lokalizacja geograficzna

Ammoudi jest boczną zatoką większej zatoki Damnoni. Plaża Ammoudi znajduje się pomiędzy Damnoni na północnym zachodzie a zatoką Schinaria na południowym wschodzie. W połowie drogi między Damnoni a Ammoudi znajdują się dwie inne mniejsze zatoki z plażami, Ammoudaki lub Mikro Ammoudi ("Small Sand Beach") i Klisidi, zwana również "Einstein" po skale w płytkiej wodzie. Na wschodnim skraju Ammoudi do morza wpada strumień Elliniko, którego dopływ wznosi się w pobliżu wsi Lefkogia.

Opis

Plaża w Ammoudi o długości około 100 metrów i szerokości 50 metrów składa się z drobnego żwiru i jest przedzielona pośrodku większą płytą skalną w płytkiej wodzie. Zatoka jest obramowana skalistym wybrzeżem. Z tyłu znajdują się nisko rosnące drzewa tamaryszkowe, które osłaniają widok w kierunku hotelu "Ammoudi", który znajduje się około 500 metrów od plaży.

W sezonie po obu stronach skalnego płaskowyżu na plaży wypożyczane są leżaki i parasole. Na północnej ścianie skalnej znajduje się prysznic plażowy. Wschodni odcinek plaży przy ujściu strumienia służy jako dostęp dla nurków. Poza sezonem ludzie czasem pływają tu bez strojów kąpielowych. Pod drzewami tamaryszkowymi po wschodniej stronie plaży znajduje się bar z przekąskami.

Ujście strumienia znajduje się po południowej stronie plaży. Ze względu na wpływ falowania morza, ujście rzeki stale zmienia swój kształt. W płytkich, trzcinowych wodach potoku w pobliżu plaży można spotkać żółwie należące do gatunku kaspijskiego żółwia potokowego. Na plaży często można też zobaczyć kraby słodkowodne.

Ścieżka brzegowa kierująca się na zachód do oddalonego o około 500 metrów Damnoni, mija dwie małe plaże Klisidi i Ammoudaki. Leżą wśród skalistych klifów i można do nich dotrzeć po stromych zjazdach. Kąpiel nago jest tu dozwolona nawet w szczycie sezonu. Na plaży Ammoudaki (mikro Ammoudi) wypożycza się leżaki i parasole, podobnie jak na plaży Ammoudi.

Widoki na plażę

Dostęp

Do Ammoudi można dojechać oznakowaną asfaltową drogą, która odgałęzia się od drogi między Lefkogią a Plakias na południe, około 600 metrów za Lefkogią. Droga o długości około 1,5 kilometra prowadzi przez mały wąwóz, w którym znajduje się hotel "Ammoudi". Przy plaży droga zmienia się w drogę gruntową, która prowadzi do sąsiedniej zatoki Damnoni.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności