Grecja > Kreta (Region)

Drymiskiano Ammoudi

Drymiskiano Ammoudi (greckie Δρυμισκιανό Αμμούδι "piaszczysta plaża Drymiskos") to plaża na południowym wybrzeżu greckiej śródziemnomorskiej wyspy Kreta. Znajduje się w gminie Agios Vasilios okręgu regionalnego Rethymno, około dziewięć kilometrów na południowy wschód od Plakias, siedziby gminy Finikas.

Lokalizacja

Nazwa Drymiskiano Ammoudi wywodzi się od najbliższej miejscowości, Drymiskos (Δρύμισκος), oddalonej o cztery kilometry na północny wschód, która należy już do gminy Lambi. Granica gminna między Finikas a Lambi przebiega bezpośrednio na wschód od plaży. Drymiskiano Ammoudi jest położony w małej zatoce, gdzie znajduje się również znana plaża palmowa Preveli. Prowadzi do niego ścieżka po skałach na brzegu około 300 metrów na zachód.

Opis

Plaża Drymiskiano Ammoudi ma około 300 metrów długości i składa się z małych żwirków przeplatanych większymi kamieniami. Przed wschodnim odcinkiem plaży znajduje się w morzu wydatny głaz, przez który z daleka można rozpoznać to miejsce. Bezpośrednio za plażą znajdują się niewielkie drzewa tamaryszkowe, za którymi jest nieutwardzony parking. Do niego przylegają trzy budynki, z których środkowy od lat jest jedynie stanem surowym. W pozostałych dwóch budynkach mieszczą się dwie tawerny, których istnienie wynika z pobliskiej atrakcji turystycznej, jaką jest palmowa plaża Preveli. W budynku wschodniej tawerny znajduje się również mały sklepik sprzedający pamiątki i artykuły kąpielowe.

Obok zachodniej tawerny do Morza Libijskiego wpada mały strumień. Choć nie ma stałego przepływu wody i latem jest przeważnie sucha, jej brzegi przy ujściu pokryte są bujną roślinnością. Wśród roślin można znaleźć również kilka okazów kreteńskiej palmy daktylowej, która rozsławiła sąsiednią plażę palmową w Preveli. Ścieżka do tej plaży zaczyna się za dwoma mostkami nad strumieniem po zachodniej stronie Drymiskiano Ammoudi. Podczas gdy wypożyczanie leżaków i parasoli nie jest już dozwolone na palmowej plaży Preveli, są one oferowane w niewielkiej ilości na plaży Drymiskiano Ammoudi.

Dostęp

Do Drymiskiano Ammoudi można dotrzeć oznakowaną drogą dojazdową, wyasfaltowaną od 2020 roku, która odgałęzia się na wschód od drogi między Asomatos a klasztorem Preveli przy Starym lub Wielkim Moście nad Megalopotamos. Droga dojazdowa, o długości około czterech kilometrów, wije się przez małe wąwozy do plaży. Najpierw przecina dopływ Megalopotamos, następnie mija skręcającą w lewo drogę do Drymiskos, a na koniec podąża za biegiem strumienia, który wpada do Morza Śródziemnego w Drymiskiano Ammoudi. Wzdłuż wybrzeża droga asfaltowa biegnie dalej na wschód do plaży Agia Irini i Kerames (Κεραμές).

Dowody

Giorgis N. Petrakis: Plakias. Wydawnictwo Selena, Iraklio 2006, ISBN 960-88782-3-3, s. 52.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności