Grecja > Kreta (Region)

Palmenstrand von Preveli

Plaża Palmowa w Preveli (greckie Φοινικόδασος της Πρέβελης Finikodasos tis Prevelis) to piaszczysta plaża wyłożona palmami na południowym wybrzeżu greckiej śródziemnomorskiej wyspy Kreta. Znajduje się w gminie Agios Vasilios regionalnego okręgu Rethymno, niedaleko klasztoru Moni Preveli, którego nazwa została do niego przeniesiona.

Za plażą, Megalopotamos, górski strumień zwany również Kourtaliotis pochodzący z gór Kouroupa, tworzy mały staw lub jezioro Preveli (Λίμνη Πρέβελη Limni Preveli), które rozciąga się w wąwozie za nim. Podobnie jak na plaży Vai we wschodniej Krecie, kreteńska palma daktylowa (Phoenix theophrasti) tworzy w tym wąwozie naturalny gaj palmowy.

Lokalizacja geograficzna

Palmowa plaża Preveli znajduje się w małej zatoce Morza Libijskiego, 23 kilometry na południe od stolicy prefektury Rethymno, która leży na północnym wybrzeżu Krety i 8,5 kilometra na południowy wschód od Plakias, siedziby gminy Finikas nad zatoką Plakias. Stanowi południowy punkt końcowy około dwukilometrowego wąwozu Preveli, który Megalopotamos wyciął w skale przez miliony lat, aż do ujścia w Palm Beach. Na północ od tego wąwozu następuje pagórkowata równina, po czym masyw Kouroupa wznosi się na wysokość 983 metrów z odległości czterech kilometrów od morza, a przerywają go jedynie wąwozy Kourtaliotiko i Frati, z których wypływa Megalopotamos i jego wschodni dopływ, Bourtzoukos lub Kissamos, w kierunku południowego wybrzeża.

Po obu stronach Morza Libijskiego palmowa plaża jest osłonięta od sąsiedniego wybrzeża przez podnóża masywów skalnych graniczących z wąwozem Preveli, które sięgają prawie do brzegu wody. Najbliższe dostępy do morza to oddalona o 400 metrów na wschód plaża Drymiskiano Ammoudi oraz oddalona już o pięć kilometrów na zachód zatoka Schinaria. Nad skalistym wybrzeżem w kierunku Schinarii, na wysokości 170 metrów nad poziomem morza, stoją zabudowania klasztoru Piso Moni Preveli. Klasztor znajduje się 1,5 km od ujścia Megalopotamos. Tymczasem mieszkańcy klasztoru mogli korzystać z wody górskiego potoku dzięki rozbudowanemu systemowi kanałów wychodzących z południowego wylotu wąwozu Kourtaliotiko.

Opis

Ujście i dolny wąwóz Megalopotamos należą do klasztoru Moni Preveli, dlatego zarówno dla plaży, jak i wąwozu używa się nazwy "Preveli". Tereny te nie są jednak wykorzystywane przez klasztor. Na północny zachód nad wąwozem znajdują się ruiny starego klasztoru Kato Moni Preveli, który został spalony na początku XIX wieku podczas powstania przeciwko tureckiej władzy. Przy ujściu, wśród drzew wschodniego brzegu za plażą, stoi nieużywana już kaplica Agios Savvas z XIV-XV w.

Od około 400 metrów przed ujściem Megalopotamos rozszerza się w przypominające lagunę małe jezioro - Limni Preveli. Powierzchnia wody wynosząca około 15.000 m² jest wynikiem bardzo płytkiego przebiegu strumienia w tym miejscu i ciągłego gromadzenia piasku przez morze, które spiętrza go przed plażą. Brzegi są porośnięte trzciną, kwitnącymi krzewami oleandra, krzewami mastyksu, eukaliptusami i charakterystycznym dla ujścia rzeki lasem palmowym kreteńskiej palmy daktylowej. Bezpośrednio przed brzegiem morza, oprócz palm, wiele drzew tamaryszkowych zapewnia cień, pod którym oferowane są leżaki dla gości plażowych. Cały obszar jest wysoce zagrożonym biotopem, którego wrażliwa flora i fauna z trudem radzi sobie z masowym napływem turystów w półroczu letnim.

Plaża palmowa w Preveli ma około 210 metrów długości w kierunku wschód-zachód i jest szeroka do 50 metrów. Piasek ma nieco ciemny, szary kolor. Ponieważ plaża przyciąga wielu turystów, z wyjątkiem zimy, a niektórzy miejscowi zarabiają na życie wynajmując rowery wodne na "jeziorze", często są zajęci zwiększaniem efektu zapory przy ujściu poprzez pracę z piaskiem. W kierunku boków plaża staje się bardziej kamienista i łączy się z graniczącymi z nią skałami. Po wschodniej stronie z otaczającej go płytkiej wody morskiej wyrasta samotny głaz w kształcie grzyba.

Po zachodniej stronie Megalopotamos, za plażą pod palmami znajduje się mała tawerna. Przy ujściu nie ma mostu nad strumieniem. Trzeba ją przekuć, by dostać się na drugi brzeg. Wypływ strumienia do Morza Libijskiego znajduje się na skałach po zachodniej stronie plaży. Na tyłach plaży, na wschodnim brzegu jeziora Preveli, do dziś obozuje kilku zrzutków, którzy zwłaszcza w latach 70. i 80. zdominowali całą odległą plażę, mieszkając w małych chatkach. Ponieważ teren wokół plaży i wąwozu został w połowie lat 90. ogłoszony rezerwatem przyrody, biwakowanie na tym obszarze jest surowo zabronione. Kontrole są jednak rzadkie.

Pożar lasu

Z 21 na 22 sierpnia 2010 roku w wąwozie za plażą wybuchł pożar lasu, który spalił dużą część gaju palmowego. Lokalny przedstawiciel organizacji ekologicznej WWF, Kaloust Paragamian, stwierdził, że około 70 procent drzew było jeszcze żywych. Przewiduje się jednak, że drzewa nie odbudują się po pożarze przez kolejne 20-30 lat. Niemniej jednak greckie Ministerstwo Środowiska poinformowało w dniu 1 kwietnia 2011 r., że populacja palm praktycznie całkowicie się odnowiła i że wszystkie palmy wyrosły.

Archeologia

Na początku lata 2009 roku na zachodnich stokach wąwozu Preveli amerykańska ekipa archeologiczna znalazła kamienne narzędzia, których najstarsze okazy datowano na 130 tysięcy lat. Nie znaleziono szczątków twórców artefaktów obrobionych w narzędzia do skrobania i rozłupywania, nie można więc wyciągnąć wniosków co do ich typu (neandertalczyk lub wczesny człowiek anatomicznie nowoczesny). Ponieważ Kreta w żadnym z omawianych okresów nie miała połączenia z lądem, odkrycie to jest równoznaczne z sensacją naukową: twórcy narzędzi musieli przybyć na wyspę drogą morską.

Dostęp

Przez wiele lat do plaży można było dojść tylko niebezpieczną ścieżką po skałach od strony zachodniej, która od tego czasu została poszerzona i zabezpieczona. Niedaleko od drogi nad wąwozem w kierunku tylnego klasztoru Piso Moni Preveli wybudowano parking. W połowie drogi na plażę znajduje się niewielki punkt wypoczynkowy, z którego rozciąga się widok na całą zatokę i dolny obszar wąwozu Preveli.

Dzisiejsza łatwiejsza trasa prowadzi przez klify po wschodniej stronie z sąsiedniej plaży Drimiskiano Ammoudi. Tam jednak podejście jest bardziej żmudne. Od drogi do Piso Moni Preveli odgałęzia się droga nad wąwozem Preveli przy Wielkim Moście, jedynej oprócz tamtejszej tamy sztucznej przeprawie przez Megalopotamos, która dalej biegnie nieutwardzona w kierunku Drimiskos i Drimiskiano Ammoudi.

Łodzie wycieczkowe z Plakias i Agia Galini przywożą na palmową plażę wielu jednodniowych wycieczkowiczów, więc w sezonie jest ona zawsze dość zatłoczona. Łodzie z Plakias zabierają pasażerów również przy nabrzeżu zatoki Damnoni. Na plaży Preveli goście są zrzucani z łodzi na kładkach, które są przewożone wzdłuż, ponieważ nie ma tam sceny lądowania.

Najbardziej uciążliwa droga do Palm Beach prowadzi przez wąwóz Preveli. Choć na wielu mapach oznaczony jest jako szlak turystyczny, nadaje się tylko dla wędrowców lubiących wspinaczkę i pływanie. W wąwozie jest do pokonania kilka wąskich gardeł, które są zablokowane przez duże głazy i spiętrzone baseny wodne.

Linki internetowe

Plaża Preveli

Znaleziska archeologiczne

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności