Grecja > Kreta (Region)

Damnoni

Damnoni (greckie Δαμνόνι) było pierwotnie nazwą małej wioski rybackiej na południowym wybrzeżu Krety około 2,5 km na wschód od Plakias. Było ono osłonięte od zachodnich i północnych wiatrów na zachodnim krańcu zatoki. Miejscowość opustoszała; spis z 2011 roku ponownie wykazuje 11 zgłoszonych mieszkańców. Jednak port był w ciągłym użyciu.

Nazwa Damnoni jest dziś najczęściej używana w odniesieniu do całej zatoki, a w kontekście turystycznym także do jej piaszczystej plaży. Pod względem administracyjnym Damnoni należy do miejscowości Mariou w gminie Agios Vasilios okręgu regionalnego Rethymno, którego jest historycznym miastem portowym.

Lokalizacja geograficzna

Położona na Morzu Libijskim zatoka Damnoni tworzy wraz z sąsiadującymi od wschodu mniejszymi zatokami Ammoudi i Schinaria większą zatokę morską, oddzieloną od północno-zachodniej zatoki Plakias półwyspem Sarella i 207-metrową górą o tej samej nazwie. Na zachodnim krańcu zatoki do morza wpada potok Katsari, którego niektóre dopływy pochodzą z masywu Kouroupa na północy, ale większość z nich niesie wodę tylko na żyzne niziny między Asomatos a Plakias. Sześć kilometrów na południowy wschód znajduje się palmowa plaża Preveli, do której istnieją nieregularne połączenia łodzią z Damnoni.

Opis

Plaża w Damnoni ma około 500 metrów długości i składa się ze żwiru i piasku z kilkoma skalistymi płytami w płytkiej wodzie. Ujście Katsari można przekroczyć przy plaży po drewnianym moście. W pobliżu ujścia znajduje się ośrodek sportów wodnych z molo do morza. W sezonie na całej długości plaży wypożyczane są leżaki i parasole.

Podczas gdy zatoka była prawie niezagospodarowana do lat 80-tych, dziś po zachodniej stronie znajduje się hotel "Damnoni Bay" i położony poniżej ośrodek wypoczynkowy Hapimag. Hotel Minoan Prince zaplanowany na wschodnią stronę zatoki jest obecnie zrujnowanym budynkiem. Pomiędzy nimi znajduje się kilka małych tawern, z których część posiada ogrodowe tereny zewnętrzne i drzewa cieniujące.

Dostęp

Do Damnoni można dojechać oznakowaną asfaltową drogą dojazdową, która odgałęzia się od drogi między Lefkogią a Plakias. Droga dojazdowa przecina rzekę Katsari i przy jej ujściu skręca na wschód wzdłuż plaży. Następnie przechodzi w polną drogę, która prowadzi do sąsiedniej zatoki Ammoudi.

Aby dotrzeć do hotelu "Damnoni Bay", który położony jest nieco wyżej na zboczu, druga droga dojazdowa prowadzi bliżej Plakias. Prowadzi ona na półwysep Sarella i kończy się przy hotelu "Kalypso Cretian Village", który został wbudowany w skalną zatokę półwyspu.

Od strony morza do Damnoni można podejść przy molo na zachód. Korzystają z niej głównie łodzie wycieczkowe płynące z Plakias do palmowej plaży Preveli.

Literatura

Giorgis N. Petrakis: Plakias. Wydawnictwo SELENA, 2006.

G. Desipris, K. Santorineou: Rethymno. Wydawnictwo Michalis Toubis S. A., 1997.

Zachodnia Kreta. ROAD Editions (mapa drogowa).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności