Ρίο

Rio (po grecku Rion) to nadmorska osada gminy Patreon, należąca administracyjnie do jednostki miejskiej Rio, będącej jednocześnie jej siedzibą, jak i gminy miejskiej o tej samej nazwie. Znajduje się na obszarze homonimicznego przylądka. Według spisu powszechnego z 2011 roku liczyła 4 664 stałych mieszkańców. W latach 1998-2010 była siedzibą gminy o nazwie "Kapodistrian".

Geografia

Rio znajduje się w północnej części Peloponezu i Achai, osiem kilometrów na północ od centrum Patras. Graniczy z wioskami-przedmieściami Aktaio i Kato Kastritsi oraz dzielnicą Proastio z Patras. Obejmuje wiele obszarów i osad, takich jak Zaimaiika i Petimezaika.

Dane historyczne

W Rio są wzmianki o zamieszkiwaniu od czasów starożytnych. Tam, gdzie dziś znajduje się zamek, znajdowała się świątynia Posejdona i odbywały się igrzyska Riaia. Uważa się, że osadnictwo jest trwałe do dziś w małych osadach lub gospodarstwach. W 1499 roku Osmanowie zbudowali na miejscu starożytnej świątyni zamek, który istnieje do dziś, aby kontrolować przejście morskie.

W średniowieczu po raz pierwszy jako osada została wymieniona w 1697 r. jako "Kalyvia of Kastelli" z 61 mieszkańcami. W 1718 roku osiedliły się tu rodziny osmańskie ze względu na pobliską twierdzę, w 1821 roku wymienia się pięćdziesiąt rodzin. Pukeville wymienia 180 rodzin Osmanów i Greków. W 1899 roku jest wymieniona pod nazwą Agios Georgios Rio z 421 rodzinami. W 1923 r. osiedlono greckich uchodźców z Azji Mniejszej.

Rozwój administracyjny

W 1835 r. miasto było siedzibą homonimicznego okręgu miejskiego Panachaeon. W 1841 r. z FEK 5 stała się siedzibą homonimicznego okręgu miejskiego gminy Patraeon. W 1912 roku stało się siedzibą niezależnej gminy Rio. W 1982 r. na mocy Government Gazette 12/1982 osada została oficjalnie nazwana Rio. W 1998 roku, wraz z planem "Kapodistrias", stał się siedzibą gminy Rio. Wreszcie w 2010 roku, dzięki planowi "Kallikrates", stało się siedzibą Wspólnoty Miejskiej Rio i homonimiczną jednostką miejską gminy Patraeon.

Infrastruktura

W Rio znajdują się Uniwersytet w Patras, Uniwersytecki Szpital Ogólny w Patras, most Rio-Antirio, prom Rio-Antirio, zamek Rio i Rio Casino. Jeśli chodzi o szkolnictwo podstawowe, Rio jest obsługiwane przez szkołę podstawową od 1866 roku.

Przez Rio przechodzi autostrada nr 8 (Elefsina - Rio). Jest to również zakończenie drogi krajowej nr 8 (stara droga krajowa Ateny-Koryntos-Patras). Miasto obsługiwane jest przez autobusy komunikacji miejskiej z liniami 6 i 9 oraz kolej podmiejską Patras, poprzez przystanek autobusowy "Rio / Rio" & linię autobusową "Kastellokambos - Uniwersytet / Szpital".

Stacja kolejowa Rio jest naziemna i zarządzana przez TRAINOSE. Został otwarty jako stacja w 1887 roku i od 2010 roku jest obsługiwany przez lokalne pociągi do Agios Andreas i Patras z Patras Suburban Railway. Stacja Rio jest obecnie w przebudowie w ramach budowy nowej linii kolejowej Ateny - Patras, która połączy ten rejon z Atenami. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, od 26 marca 2019 r. funkcjonuje nowy peron tymczasowy na wysokości ulic Zaimi & Iroon Polytechniou, który obsługuje pociągi kolei podmiejskiej Patras.

Sport

Klubem sportowym miasta jest "Aetos", założony w 1928 roku, a jego barwy to żółty i czarny. Również w Rio istnieje klub szachowy o tej samej nazwie.

Jeśli chodzi o sportową historię regionu, to w Rio odbyły się pierwsze Panhelleńskie Igrzyska Strzeleckie, zwane wówczas "Eleutheria". Igrzyska odbyły się 28 lipca 1910 roku.

Źródła

Zmiana decyzji nr 11247/28.12.2012 (Dziennik Rządowy 3465/B/28.12.2012) i temat "Wyniki spisu ludności i mieszkań z 2011 r. dotyczące stałej populacji kraju", Dziennik Rządowy Republiki Greckiej, vol. 698 (20 marca 2014 r.).

Nicolas Faraclas, The Geopolitical Organization of Peloponnesian Achaia, University of Crete-Department of History and Archaeology-Department of Archaeology and History of Art, seria.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności