Ακταίο Αχαΐας

Aktaio to osada i przedmieście Patras. Jest to wspólnota Gminy Patreon i jej siedziba. Była to samodzielna gmina dawnego dystryktu Patras w prefekturze Achai, a od 1998 r. dzielnica miejska dawnej gminy Rio.

Aktaio znajduje się obok mostu Rio-Antirrio i promu Rio. Od zachodu graniczy z Rio, a od wschodu z Agios Vasilios. Odległość od centrum miasta Patras wynosi około 11 km.

Według spisu powszechnego z 2011 roku liczyła 1 494 mieszkańców. Społeczność lokalna Aktaio jest sklasyfikowana jako wiejska osada nizinna o powierzchni 1,915 km² (2011).

Historia

Przed 1850 rokiem teren ten należał do francuskiego lekarza filhellena Eugene Bernardisa (zmarł w 1851 roku), który mieszkał i praktykował medycynę w Patras. Od 1850 r. na terenie Kalavryty zaczęli na stałe osiedlać się mieszkańcy z wiosek z rejonu Nonaakridos. Jego rodzina nadal mieszkała w okolicy, a nazwa wsi brzmiała Vernardeika.

Swoją obecną nazwę otrzymał znacznie później. Jeszcze w latach 80. XX wieku określano ją mianem Vernardeika i tak jest do dziś. Po raz pierwszy została wymieniona w spisie powszechnym w 1899 roku z liczbą 135 mieszkańców.

Aktaio i sąsiednie nadmorskie wioski były w 1941 roku ośmiokrotnie bombardowane przez niemieckie lotnictwo.

Historia naturalna

Aktaio to spokojna nadmorska osada z zielenią i terenami rolniczymi, takimi jak gaje oliwne, natomiast plaża w okolicy, gdzie znajduje się kilka lokali gastronomicznych, takich jak tawerny i kawiarnie, jest zajęta w sezonie letnim.

W Aktaio znajduje się Szkoła Podstawowa i Przedszkole, przy ulicy Agia Varvara, gdzie znajduje się również tytułowy kościół.

Osobowości

W Aktaio mieszkał były prezydent Republiki Greckiej Kostis Stephanopoulos. W Aktaio urodził się również Chrysanthos Hadjiionannou, metropolita Kition.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności