Μονοδένδρι Αχαΐας

Monodendri to nadmorska miejscowość w Achai w dawnej prowincji Patras, a także dawna "kapodistriańska" dzielnica gminy Vrachnaiika. Dziś jest to lokalna społeczność gminy Patra. Znajduje się około 10 km od Patras i sąsiaduje z Vrachneika, Rotika, Mintilogli, Paralia i Tsoukalayika. Według spisu powszechnego z 2001 roku liczyła 571 mieszkańców, natomiast według spisu powszechnego z 2011 roku stwierdzono, że ma 721 stałych mieszkańców.

Nazwa

Nazwa "Monodendri" na tym terenie istniała przed powstaniem obecnej wsi, gdy była ona jeszcze niezamieszkana, wspomina się nawet, że w 1429 roku Constantine Palaiologos spotkał Patrinoi precrites w miejscu Trzech Kościołów obok Monodendri.

Wersja nazwy jest taka, że pochodzi ona od pola-lokalizacji, które miało tylko jedno drzewo i dominowało na całym obszarze. Według Pukeville'a na całej równinie, która była zalesiona, było jedno drzewo wyjątkowe wśród innych, które tam istniały. To był dąb.

Dane historyczne

Na terenie Monodendri znajdują się ślady osadnictwa z czasów prehistorycznych, z czasów rzymskich odkopano wiele gospodarstw. W średniowieczu teren ten był niezamieszkany i należał do wsi Dresthena. Przed rewolucją 1821 r. została podzielona między osmańskich właścicieli ziemskich i podobno ziemia należała do klasztoru w Oblou. Jest też wzmianka o hani, Hani z Buzou, nazwisko znane do dziś.

W 1687 roku Wenecjanie wylądowali w Achai i zajęli twierdzę Patras, rozpoczynając drugą okupację wenecką. Nie jest ustalone z całkowitą pewnością, gdzie w Monodendri lub Ities miał miejsce desant i mała bitwa z Osmanami. 31 lipca 1821 roku Aleksander Mavrokordatos wylądował w Monodendri w drodze do Tripolitsy na spotkanie z Dimitriosem Ypsilantisem.

Po wyzwoleniu stała się ziemią narodową i została zakupiona przez mieszkańców Vrachni z Kalavryty, którzy już wcześniej założyli osadę w sąsiedniej Vrachneice. Po raz pierwszy osada Monodendri jest wymieniona w spisie ludności z 1889 roku z 255 mieszkańcami. Jako samodzielna osada Monodendri jest wymieniana w 1907 roku.

W 1912 roku na mocy E.t.K. 14/2/1912 i ustawy DNZ4057 większość gmin została rozwiązana, a Vrachneika wraz z Drestheną i Monodendri utworzyła samodzielną gminę Vrachneika. W 1929 roku została odłączona od gminy Vrachneika i stała się samodzielną gminą aż do 1998 roku, kiedy to stała się dzielnicą gminy Vrachneika w ramach planu Kapodistriasa. W 2011 roku i wraz z planem Kallikrates, gmina Vrachnaiika została połączona wraz z innymi z gminą Patreon i od tego czasu Monodendri jest lokalną społecznością tej gminy.

Transport

Obszar ten jest połączony z miastem Patras od 1930 roku, a obecnie obszar ten jest obsługiwany przez linię nr 5 Miejskich Zakładów Autobusowych w Patras. Wraz z budową metrycznej sieci kolejowej Peloponezu w 1882 roku, w Monodendri powstała stacja kolejowa, która po raz pierwszy funkcjonowała 15.12.1888 roku wraz z przedłużeniem na zachód sieci kolejowej z Patras do Kato Achaia. Obszar ten jest również obsługiwany od 29 lutego 2020 r. przez linię 2 kolei podmiejskiej Patras przez stację "Vrachneika".

Inne informacje

Miejscowość jest nadmorska i rozłożona/zabudowana wzdłuż brzegu morza. Jest to miejscowość letnia i turystyczna ze względu na to, że jest bezpieczna i blisko Patras do pływania oraz ze względu na wiele lokali gastronomicznych, które gości. Jedną ze szczególnych cech wsi jest ponadczasowa dziwność braku kościoła parafialnego.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności