Τσουκαλαίικα Αχαΐας

Tsoukalayika (lub rzadziej, od dawnej nazwy, Tsoukala) to nadmorska wieś w dawnym powiecie Patras w prefekturze Achai, dawnym okręgu miejskim Kapodistria w gminie Vrachneika. Jest 13 km od Patras i 3 km od Kato Achaia, granicząc z wioskami Vrachneika, Alissos, Kaminia i strefą przemysłową Patras. Dawna osada (obecnie dzielnica) Anemomylos należy do Tsoukalayiki. Gmina liczy 393 mieszkańców według spisu z 2011 roku.

Obszar ten od 29 lutego 2020 r. obsługiwany jest przez linię 2 Kolei Podmiejskiej w Patras przez przystanek "Tsoukaleika / Tsoukaleika", z którego planowane jest uruchomienie połączenia autobusowego do VI.PE. Patras.

Historia

W okolicy znaleziono pozostałości z czasów hellenistycznych i mykeńskich oraz wiele gospodarstw z czasów rzymskich.

W okresie przedrewolucyjnym, około 2 km od obecnej wsi, istniała wieś "Tsoukala" lub "Tzoukala", o której pierwsze wzmianki pochodzą z okresu okupacji weneckiej w XVII wieku. Jej nazwa, Tsoukala, pochodzi od pierwszego osadnika wsi. Dzisiejsza Tsoukalaika należała do wsi Tsoukala, gdzie po rewolucji 1821 roku zjechali pasterze z Souvardo z Kalavryty i zatrzymali się w szałasach na zimowanie ze swoimi owcami. Od tych pasterzy nazywano ją też "Suvardaika", Pukeville wspomina ją jako "Suvala". Stopniowo mieszkańcy Tsoukala osiedlili się na tym terenie, który następnie został opuszczony i dziś przetrwały ruiny jego mieszkań.

W rewolucji 1821 roku we wsi Tsoukala doszło do bitwy między Grekami, synami Kolokotronisa, Plapoutasa i Petimezesa, a Osmanami, we wsi powstał obóz osmański.

Po raz pierwszy jest wymieniona jako osada w spisie z 1899 roku, gdzie nie ma wsi Tsoukala, była wymieniona w poprzednim spisie z 1879 roku, który musiał zostać opuszczony.

Historia polityczna

Na mocy B.D. 8/4/1835 Tsoukalaika stała się osadą okręgu miejskiego Drestenes gminy Messatis. Na mocy B.D. 3/7/1836 gmina Messatis została połączona, a właściwie wchłonięta, z gminą Patreon, a Tsoukalaika została włączona do gminy Dymi. Wraz z Dziennikiem Rządowym 256A - 28/08/1912 i zniesieniem gmin, stała się samodzielną gminą wraz z wioską Theriano, która w 1919 roku została odłączona, aby stać się samodzielną gminą. W Dzienniku Ustaw - 16.10.1940 r. nazwa została zmieniona z Tsoukaleika na Tsoukalayika, w Dzienniku Ustaw - 19.03.1961 r. uznano i przyłączono do gminy osadę Anemomylos.

W 1998 r. na mocy planu Kapodistriasa stała się dzielnicą miejską gminy Vrachnaiika.

Okręg Anemomylos w Achai

Anemomilos to dzielnica wsi, która sąsiaduje z Kaminią w pobliżu miejsca "Skagia(s)". Anemomylos był notowany jako niezależna osada, zanim został włączony do Tsoukalaika, od 1961 do 2001 roku. W dniu 09.05.2011 r. została zniesiona jako osada. Według świadectw istnieje jako miejsce co najmniej od 1890 roku.

Osobowości

Christos Mantzaris, aktor (1934-1999)

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności