Βραχναίικα Πατρών Αχαΐας

O osadach o tej samej nazwie w Achai zob: Vrachnaiika Achaia

Vrachnaiika (dawna pisownia: Vrachneika) to nadmorska miejscowość w prefekturze Achai, 12 km od Patras. Należy administracyjnie od 1/1/2011 do powiększonej gminy Patraeon, będąc główną osadą gminy miejskiej o tej samej nazwie. Według narodowego spisu powszechnego z 2011 roku liczy 2.571 mieszkańców.

Obszar ten jest obsługiwany od 29 lutego 2020 r. przez linię 2 kolei podmiejskiej Patras przez przystanek "Vrachneika".

Nazwa

Nazwa Vrachneika pochodzi od górskiej miejscowości Vrachni Kalavryta, skąd pochodzili pierwsi mieszkańcy tych terenów. Przyrostek -aika lub -eika jest powszechny w Achai i jest interpretowany jako 'chaty lub domy'. Podobnie Vrachnaiika jest interpretowana jako 'chaty/domy Vrachnai', tzn. 'chaty/domy Brahmanów'. Miasto nosi również nazwę "Agios Vasilios", która nie jest zbyt często używana, ale która pochodzi jako nazwa miejsca z okresu, kiedy obszar, jeszcze niezamieszkany, należał do wsi Dresthena. Agios Vasilios to także nazwa centralnego kościoła osady.

Administracyjne dane rozwojowe

Osada Vrachnaiika w latach 1997-2010 była siedzibą homonimicznego okręgu miejskiego "Kapodistrian" gminy Vrachnaiika i była również siedzibą gminy. Przed 1997 rokiem była to samodzielna gmina. Współczesna gmina Vrachnaiika obejmuje osady, dawniej również gminy, Stavros (Dresthena) i Moiraika. Do współczesnej Jednoty Gminnej Vrachnaiika, dawnej kapodistriańskiej gminy Vrachnaiika, należą również lokalne społeczności osiedli Tsoukalaiika, Monodendri, Kaminia i Theriano.

Historia

Uważa się, że szerszy obszar Vrachnaiki był zamieszkany w okresie prehistorycznym i neolitycznym, ponieważ znaleziono narzędzia kamienne i cmentarzyska mykeńskie, ale nie znaleziono jeszcze żadnych osad. W czasach starożytnych na terenie gminy Vrachneika, zgodnie z opisem Pauzaniasza, znajdowało się starożytne miasto Aulenos, którego lokalizacja nie została dotychczas odnaleziona. Pierwsze znalezione i odkopane ślady zamieszkiwania pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego, są to głównie zabudowania gospodarcze i część drogi publicznej, która łączyła Patras z Dymi. W okresie średniowiecza istnieją dowody od podróżników na istnienie w okolicy wieży. W tym okresie obszar, na którym dziś znajduje się Vrachnaiika, był opuszczony przez stałych mieszkańców, a spisy ludności wymieniają jedynie pobliskie wioski Dresthena i Tsoukala.

Podczas okupacji weneckiej i tureckiej obszar ten należał do wsi Dresthena i był nazywany "Agios Vasileios". Był on w dużej mierze zalesiony. W czasie okupacji osmańskiej na tym terenie znajdowały się podobno liczne pola uprawne i domki osmańskie. Po rewolucji 1821 roku osmańskie siphiki stały się ziemiami narodowymi. Podobno Vrahnaika była wykorzystywana jako pastwisko przez pasterzy ze wsi Souli w Achai, dopóki nie została rozdana rolnikom, z których jednym był Georgios Sotiriadis z Kerpini w okręgu Kalavryta.

Sotiriadis, aby uprawiać ziemię uprawną, którą posiadał, zwołał swoich rodaków z Vrachni, którzy w tym czasie zeszli na niziny i pracowali przy uprawie rodzynek. Od 1837 roku wymieniane są stałe osady Vrahnaia, ale osada została po raz pierwszy wymieniona w 1858 roku jako "Agios Vasilios-Vrahnaika" i należała do wsi Dresthena. W latach 1922-23 w mieście osiedlili się uchodźcy z Azji Mniejszej, głównie z Aydinio, a w nieznanym czasie nieliczni mieszkańcy wsi Dresthena.

Wraz z budową sieci kolejowej na Peloponezie w 1882 r. w Vrachnaiika powstała początkowo stacja, a w 1915 r. dworzec kolejowy. Od 1930 roku był połączony z miastem Patras transportem miejskim, autobusami, linią 5, która jest utrzymywana do dziś. Od 1920 roku gminę obsługiwał aparat telefoniczny, a od 1936 roku poczta i centrum telegraficzne, natomiast energia elektryczna została dostarczona po raz pierwszy w 1932 roku. Posiada szkołę podstawową od 1936 roku, która została zburzona w 2008 roku i odbudowana; w rzeczywistości utworzono szkołę dla chłopców i dziewcząt, liceum od 1977 roku i gimnazjum od 1981 roku.

Historia polityczna

B.D. 8/4/1835, Brahnaika stała się osadą okręgu miejskiego Drestenes gminy Messatis. Dekretem z 3/7/1836 r. gmina Messatis została połączona, w zasadzie wchłonięta, z gminą Patras, a Vrachnaika zawsze jako osada Drestenes została włączona do gminy Patras.

W 1912 r. na mocy E.t.K. 14/2/1912 i ustawy DNZ 4057 gminy zostały rozwiązane, a Vrahnaika wraz z Drestheną i Monodendri utworzyły samodzielną gminę Vrahnaika. W 1915 roku do gminy włączono osadę Mireika, która w 1954 roku została włączona do gminy Theriaikos. W 1929 roku Monodendri zostało odłączone i stało się niezależną wspólnotą, a w 1940 roku do wspólnoty dołączono osady Gerbesaika i Flambouras.

W 1998 r., zgodnie z planem Kapodistriasa, gmina Vrachnaiiko stała się samodzielną gminą, do której przyłączono dawne gminy Theriano, Kaminia, Monodendri, Tsoukalaiika oraz osady Anemomylos, Dresthena i Moiraika. Ostatnim prezesem był późniejszy burmistrz Pavlos Gritsonis. Według spisu powszechnego z 2001 roku gmina liczy 4.805 stałych mieszkańców, gmina Vrachnaiika miała 2.810 stałych mieszkańców, natomiast sama osada Vrachnaiika miała 2.626 stałych mieszkańców.

Rozwój demograficzny osady po II wojnie światowej przedstawia się następująco:

Osadnictwo Brahnejczyków

Niektóre osady, które nie znajdują się w obrębie samej osady, należą do Vrachneiki, np. Lakka, Lakka, Paximadaika, Polla Alonia (lub Pollalonia), Flambouras.

Trzęsienia ziemi

Brahnaiika była wielokrotnie dotykana przez trzęsienia ziemi, a ostatnie duże trzęsienia ziemi, które spowodowały kilka wstrząsów, miały miejsce w 1993 i 2008 roku, kiedy to wiele starych domów i infrastruktury zawaliło się lub zostało zburzonych z powodu nieodwracalnych szkód. Poważnie uszkodzona została również szkoła podstawowa Brahnaiika, która została całkowicie zburzona i odbudowana od podstaw oraz oddana do pełnego użytku w 2016 roku.

Sport

Miejskim klubem sportowym jest miejscowy Diagoras, który posiada sekcję piłki nożnej i koszykówki. Jej barwy to cyjan i biel, natomiast jej godłem jest wielki starożytny mistrz olimpijski Diagoras, od którego bierze swoją nazwę.

Klub jest uważany za kontynuację innych klubów, które go poprzedzały - pierwszym był Brahnaiikos Football Club, założony w 1929 roku, a drugim Pambrachniak (lub Pambrachniakos), założony w 1952 roku, które połączyły się w 1960 roku, tworząc obecny Diagoras Brahnaiikos. W 1938 roku powstał również EON Vrachnaiikon z działem sportowym. Pierwszym prezesem Diagorasa był Angelos Kanellopoulos.

Jej drużyna piłkarska w latach 2017-18 grała w 5 grupie III Ogólnopolskiej Ligi Amatorskiej. Siedzibą Diagory jest Stadion Miejski w Vrachnaiiko, na którym w 2010 roku zainstalowano murawę z tworzywa sztucznego. Został ukoronowany mistrzem EPA of Achaia w latach 2007-08 i 2016-2017, zdobywcą Pucharu EPA of Achaia w latach 2011-12 oraz zdobywcą Superpucharu EPA of Achaia w latach 2017-18.

Osobowości

Kanellos Kanellopoulos, mistrz kolarstwa.

Vassilios Maragopoulos, przemysłowiec, dobroczyńca i prezes N.O. Patras.

Vassilios C. Papageorgiou, uczony, zawodnik lekkoatletyki Panachaiki i mistrz Panhellenic.

Ioannis G. Stavropoulos, przemysłowiec i dobroczyńca.

Zobacz także

Vrachni z Achai

Brahnaiika Movris

Vrahnaika Ilia

Monodendri Achaja

Ano Thomaika Achaja

Kato Thomaika Achaia

Losy Achai

Moiraika Achaia

Źródła

Wyniki spisu ludności i mieszkań z 2011 r. dotyczące stałej populacji kraju, Gazeta Rządu Republiki Greckiej, vol. 3465 (28 grudnia 2012).

N.S.Y.E. - Stała populacja Grecji. Census 2001, Ateny 2004, ISBN 960-86704-8-9.

Kostas Papagiannopoulos (red.), Vrahnaika i Monodendri. Archeologia krajobrazu i historia lokalna, przedmowa Vassilis Togantzis, Miltiadis Goutas, Lazaros Kolonas, Vrachnaiika Municipality-Municipal Enterprise for Cultural Development of Vrachnaiika, Patras 2009, ISBN 978-960-99129-0-7.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności