Ψαθόπυργος Αχαΐας

Psathopyrgos to wieś w prefekturze Achai należąca do jednostki miejskiej Rio w gminie Patreon. Jest to najbardziej wysunięta na północ osada Peloponezu i znajduje się około 18 km od centrum miasta Patras.

W latach 1997-2010 była siedzibą homonimicznego okręgu miejskiego dawnej gminy Rio, a od 2011 roku jest siedzibą homonimicznej wspólnoty lokalnej, do której należy Kato Rodini. Na podstawie narodowego spisu ludności z 2011 r. populacja Psathopyrgos wynosiła 663 mieszkańców, podczas gdy homonimiczna Wspólnota Lokalna 796 mieszkańców.

Historia

Teren ten jest zamieszkany od starożytności, w miejscu gdzie znajduje się wioska tworzy się mała zatoczka, gdzie w morskich zawirowaniach przepływały łodzie. W średniowieczu nosiło nazwę Pyrgos od zachowanych tam ruin starożytnej budowli-wieży.

Ze względu na swoje położenie i naturalny port, odegrała ważną rolę w wielu wojnach, a nawet wspomina się, że to właśnie stamtąd Villehardouinus przeprawił się ze swoją armią na przeciwległe wybrzeże, aby pomóc swojemu teściowi i despocie Epiru. W 1821 roku wylądowała armia osmańska, udając się do Aegio, gdzie właśnie ogłoszono rewolucję, a w 1829 roku wylądował Kapodistrias. W czasie II wojny światowej był wykorzystywany jako port do przemieszczania wojsk i zaopatrzenia na froncie albańskim. W 1941 roku wieś i cały obszar nadmorski od Rio do Arachovitiki był ośmiokrotnie bombardowany przez niemieckie lotnictwo.

W spisach weneckich i osmańskich jest wymieniana w 1689 roku z 29 mieszkańcami i w 1700 roku z 25 mieszkańcami. Od XVII wieku nazywany jest zamiennie Pyrgos lub Psathopyrgos. Po rewolucji 1821 r. obszar ten jest wymieniany jako posiadający jedynie port i bez żadnej osady. Rolnicy z Zaholi w Koryncie przyjeżdżali tu, by latem pracować przy uprawach rodzynek. Od 1866 roku w Psathopyrgos zaczęto budować stałe domy. O osiedlaniu się nowych mieszkańców z Zaholi wspomina się do 1899 roku. I tak z małej osady osiągnęła w 1899 roku 352 mieszkańców. Nowi mieszkańcy byli często nazywani Zahoulitika lub Zahouliotika, nazwy, które jednak nie przeważyły.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności