Άγιος Βασίλειος Αχαΐας

Agios Vasilios to małe miasteczko na północnym wybrzeżu Peloponezu, osada i okręg miejski dawnej gminy Rio i przedmieście miasta Patras. W rzeczywistości jest to druga najważniejsza i druga pod względem liczby mieszkańców dzielnica gminy. Według spisu z 2011 roku liczyła 2.662 mieszkańców. Jest to nadmorska miejscowość turystyczna oraz miejsce wypoczynku i stałego pobytu wielu Patriotów. W mieście znajduje się przedszkole i szkoła podstawowa, a w sporcie działa drużyna piłkarska "Keravnos Agios Vasileiou".

Gmina miejska Agios Vasileiou jest klasyfikowana jako miejska osada nizinna o powierzchni 2,434 km² (2011).

Dane historyczne

W starożytności na jego wschodniej stronie (obszar Hatzaika-Prasino Limanaki) zostało zbudowane miasto Panormos, o którym wspomina Pausanias w "Achaika". Ponadto starożytne Panormos, według Pausaniasa, znajduje się geograficznie pomiędzy przylądkiem Rio a przylądkiem Drepano, w odległości 10 stadiów (starożytna jednostka miary odpowiadająca około 192 metrom).

Starożytne Panormos widnieje na mapach kolonii starożytnej Grecji w południowych Włoszech (Magna Greccia - Paestum). Dzisiejsze Palermo na Sycylii tłumaczy się jako Panormos. Panormos być także mapować opóźniony w the Karta Królewiątko Feraios. Również w bitwie morskiej pod Nafpaktos, która miała miejsce 17 października 1571 r. z Osmanami, przy okazji kontroli cieśniny Rio - Antirrio, Panormos jest wymieniana jako nawietrzny port, w którym siły sprzymierzone naprawiały swoje okręty po doznanych uszkodzeniach.

Pierwsza znana bitwa morska, która miała miejsce w Zatoce Patras (Zatoce Kalydońskiej) została odnotowana przez Tucydidesa i mówi się, że miała miejsce w trzecim roku wojny peloponeskiej, a konkretnie w 429 roku p.n.e. W tej bitwie morskiej, która rozegrała się między Panormos a Nafpaktos, flota peloponeska, skoncentrowana w naturalnym porcie Panormos, dzisiejszym rejonie "Tekes", składająca się z okrętów Sparty i kolonii Koryntu, została zestawiona z flotą składającą się z okrętów Sojuszu Ateńskiego, przy czym zwyciężyła flota Sojuszu Ateńskiego.

Jej pierwsi mieszkańcy pochodzili z Gounarianiki (jednej z osad na terenie Nonaqridy). Mieszkańcy sprowadzili się i osiedlili na szerszym obszarze Rio w drugiej połowie XIX wieku. Z Nonakridy przenieśli ikonę Agia Kyriaki i zbudowali kościół Agios Vasileiou, od którego wieś, pierwotnie zwana Gounarianika, wzięła swoją nazwę. Założycielem wsi był podobno lekarz Phaedonas Diamantopoulos, którego imię nosi centralny plac o tej samej nazwie, gdzie znajduje się obecny urząd gminy. Według relacji dawnych mieszkańców, wspomniany miał powiązania rodzinne (zięć) z Nikolaosem Soliotisem, wodzem rewolucji 1821 r., który działał na terenie Klukiny, jak inaczej nazywano szerszy obszar Nonakridos.

Nazwy miejscowości

Znane dziś miejsce "Πράσινο Λιμανάκι", zwane również "Dekes", nosi nazwę od starej osmańskiej pustelni (klasztoru) w okolicy. Znanym miejscem należącym do wspólnoty jest również "Panormos" (lub Panormos). Inne nazwy miejsc na tym obszarze to "Goleimia" (lub Golemi), "Saliani", "Tragani", "Paliolaka", "Vorros", "Agrapidoula", "Peristerovrachos", 'Kefalas', 'Alexis', 'Smertoula', 'Panagayika', 'Xirolagado', 'Drying', 'Mouskoura', 'Hatzaiika', 'Chelaiika', 'Zorzika' itd.ά.

Źródła

Wyniki Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. dotyczące Stałej Ludności Kraju, Gazeta Rządu Republiki Greckiej, vol. 3465 (28 grudnia 2012).

Encyklopedia Papirus Laroush Bretania, 1978, 2006 (PLM)

Encyclopaedia Papyrus Larousse, 1963 (PL)

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności