Hiszpania > Andaluzja (Region)
Hiszpania > Cádiz (Region)

Punta Paloma

Punta Paloma to cypel znajdujący się w zatoce Valdevaqueros, w gminie Tarifa (Kadyks, Hiszpania). Stanowi część podnóża wzgórza San Bartolomé, należącego do pasma górskiego Sierra de la Plata. W tej samej okolicy znajduje się również plaża, wieża strażnicza i bateria nadbrzeżna.

Plaża Punta Paloma

Rozciąga się u podnóża dużej wydmy, która powstała dzięki wschodnim wiatrom przesuwającym piasek z plaży w kierunku zachodnim, skąd pochodzi jej nazwa - plaża Valdevaqueros. Piasek jest drobnoziarnisty i złoty. Fale są umiarkowane. Budynki mają charakter rustykalny i nie niszczą zbytnio krajobrazu. Posiada niezbędne usługi, takie jak pole namiotowe, parkingi i Czerwony Krzyż.

Warunki panujące na tej plaży są idealne do uprawiania żeglarstwa, kitesurfingu i windsurfingu, a obecnie jest to jedno z najbardziej znanych na świecie miejsc do uprawiania tych sportów. Jest to również dobra plaża dla wczasowiczów.

Dalej na zachód od tej plaży znajdują się inne bardzo małe i odosobnione plaże, na których praktykuje się nudyzm. Z Punta Paloma widać wyraźnie wybrzeże Maroka.

Wieża Punta Paloma

Pomiędzy zatokami Bolonia i Valdevaqueros znajdowała się jedna z charakterystycznych wież strażniczych wybrzeża Kadyksu, zbudowana przez Filipa II w XVI w. Obecnie pozostało po niej tylko wspomnienie i kilka dokumentów mówiących o jej istnieniu. W jednym z nich z 1823 r. czytamy: "W Punta de Paloma była kiedyś wieża, która została ostatecznie opuszczona… A w innym z 1826 r.: "Dziś nie ma już ani wieży, ani jej ruin… Jednak kartografia obowiązująca w XIX w. odnosi się do nazw miejscowości Punta Paloma i Torre Paloma jako istniejących enklaw geograficznych, mimo że wieża dawno przestała istnieć". Uważa się, że naleciałości te wynikają z faktu, że w tym samym miejscu znajdował się barak karabinierów.

Bateria Nadbrzeżna

Nad wydmami i plażą góruje wzgórze z podziemnymi instalacjami wojskowymi, z którego rozciąga się widok na Cieśninę Gibraltarską, zwane Paloma Alta. Jest to bateria nadbrzeżna, czyli zespół trzech dział ustawionych pod wspólnym dowództwem. Bateria należy do armii hiszpańskiej i została zainstalowana w tym miejscu przy użyciu najbardziej zaawansowanych środków technicznych dostępnych w tamtym czasie.

Działa są chronione pod warstwą betonu o grubości 4-5 metrów, a przez górę prześwituje tylko ich pysk. Pod spodem znajdowała się odpowiednio zakamuflowana i zakopana prochownia. Z jednej strony uruchomiono windę. Działa kalibru 381/45 były produkowane w fabryce Vickersa w Anglii. Pierwotnie kompletna bateria miała składać się z dwóch dział, ale po wypadku, któremu uległa rura pierwszego działa, sprowadzono z Menorki (Favaritx) dwa działa i po wymianie uszkodzonego, bateria składała się z trzech dział. Podobne baterie nadbrzeżne można zobaczyć również w El Ferrol, Cartagenie i Mahón. Wszystkie z nich są obecnie nieaktywne, a niektóre można odwiedzić. Ci z Punta Paloma oddali swój ostatni strzał w 2008 roku.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności