Hiszpania > Andaluzja (Region)
Hiszpania > Cádiz (Region)

Playa de Valdevaqueros

Plaża Valdevaqueros to plaża położona w gminie Tarifa, w regionie Campo de Gibraltar (prowincja Kadyks, Andaluzja, Hiszpania). Plaża Valdevaqueros znajduje się w gminie Tarifa, w regionie Campo de Gibraltar (prowincja Kadyks, Andaluzja, Hiszpania). Plaża Valdevaqueros położona jest w Tarifie.

Opis

Przy długości 4050 metrów między Punta Paloma i Punta de La Peña i średniej szerokości 120 metrów, plaża ta nie jest zbyt zurbanizowana i znajduje się z dala od dużych skupisk ludności. W zachodniej części plaży znajduje się ujście rzeki del Valle, która tworzy szerokie estuarium, ciągnące się wzdłuż całej plaży, zaledwie kilka metrów od morza, aż do jej wypłynięcia kilkaset metrów na wschód. Plaża ma długość 4050 metrów pomiędzy Punta Paloma i Punta La Peña i średnią szerokość 120 metrów.

Dune

Najbardziej wysuniętą na zachód część plaży zajmuje rozległa wydma utworzona w latach czterdziestych XX wieku przez stacjonujące w pobliżu władze wojskowe. Próby zapobieżenia ruchom piasku, które groziły zasypaniem instalacji wojskowych, doprowadziły do powstania dużej wydmy, która później została naprawiona przez ponowne zasadzenie sosny. Wydma czynna jest nadal w fazie formowania i nie występują na niej kolonizujące ją gatunki roślin. Na stałym obszarze występuje jednak zbiorowisko roślinne podobne do tego, jakie występuje w innych systemach wydmowych na tym obszarze, z gatunkami podszytu, takimi jak jałowce i drzewa mastyksowe. Obecnie jednak zalewanie wydm doprowadziło do powstania dużej wydmy, która nadal jest w trakcie formowania.

Jednak obecne zalewanie wydmy powoduje izolację osady Paloma Baja.

Zagrożenia związane z planowaniem przestrzennym

Rada Miasta Tarify (PP) zaproponowała urbanizację obszaru Valdevaqueros, jednego z ostatnich dziewiczych zakątków wybrzeża Kadyksu. Początkowo Junta de Andalucía (PSOE) sparaliżowała ten plan. Jednak w 2019 r. nowy rząd Junta de Andalucía (PP) wydaje się go ponownie aktywować, co prowokuje powrót platformy na rzecz ratowania plaży w 2020 r. Ostatecznie, 4 czerwca 2020 r., Sąd Najwyższy wydał orzeczenie zakazujące budowy w tym miejscu.

Kitesurfing

Plaża Valdevaqueros jest znana na całym świecie jako najlepsze miejsce do uprawiania wind- i kitesurfingu w Europie i posiada kilka barów plażowych oraz szkółek wind-, kites- i stand up paddle surfingu.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności