Hiszpania > Murcia (Region)

Puerto de Mazarrón

Puerto de Mazarrón to pas wybrzeża w gminie Mazarrón w regionie Murcja w Hiszpanii.

Położony jest 6 km od Mazarrón, dokładnie na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na równinie przybrzeżnej, która kończy się tworząc Zatokę Mazarrón, ograniczoną przylądkami Tiñoso i Cope.

Łagodny klimat śródziemnomorski, z wysokimi temperaturami w lecie i umiarkowanymi w pozostałej części roku, a także rozległa linia plaż, małych zatoczek i klifów sprawiają, że Puerto de Mazarrón jest jedną z enklaw turystycznych tzw. wybrzeża Costa Cálida w regionie Murcji.

W ostatnich latach centrum miasta rozrosło się do takich rozmiarów (w wyniku budowy kompleksów mieszkalnych dla turystów), że jest większe od Mazarrón i może być klasyfikowane jako drugi co do wielkości ośrodek miejski, liczący obecnie ok. 11 tys. mieszkańców, a w sezonie letnim liczba ta wzrasta dziesięciokrotnie. Znajduje się na wysokości od 0 do 25 m n.p.m. i jest oddalony o 70 km od stolicy regionu, Murcji.

Puerto de Mazarrón znajduje się w gminie Mazarrón, która od wschodu graniczy z gminami Cartagena i Fuente Álamo de Murcia, od północy z gminami Alhama de Murcia i Totana, od zachodu z gminą Lorca, a od południa z Morzem Śródziemnym. Powierzchnia całej gminy wynosi 318,7 km², a liczba mieszkańców - około 35 000.

W Puerto de Mazarrón znajdują się cztery szkoły podstawowe (Colegio Público Manuela Romero, Colegio Público Bahía, Colegio Público Miguel Delibes i Colegio Privado Siglo XXI) oraz jedna szkoła średnia (IES Antonio Hellín Costa). Ponadto istnieją dwie stacje radiowe: Radio Costa Cálida oraz inna stacja radiowa nadająca w języku angielskim, zwana Costa Cálida International Radio Station.

W tym mieście znajdują się dwa z najstarszych wraków statków znalezionych na Morzu Śródziemnym. Są to statki fenickie.

Statki fenickie

W nadmorskim mieście Puerto de Mazarrón (gmina Mazarrón) znajdują się dwie łodzie fenickie (konkretnie na plaży Playa de la Isla), znalezione przypadkowo podczas budowy portu morskiego, która spowodowała zmianę prądów morskich na plaży, odsłaniając drewnianą konstrukcję pierwszej z dwóch łodzi, Mazarrón I, która ma ponad 2500 lat.

Po latach odnaleziono inny, znacznie większy statek (nazwany Mazarrón II), o długości 12 metrów, który zawiera liczne elementy fenickiego rzemiosła. Statek ten może poszczycić się mianem najbardziej kompletnego starożytnego statku, jaki kiedykolwiek znaleziono na świecie.

UNESCO chce uznać te statki za obiekt światowego dziedzictwa.

Sport

Kluby sportów wodnych

Club de vela el contramaestre

Klub borealia

Centrum nurkowe CBS southeast

Kluby piłkarskie

Club Deportivo Bala Azul

Kluby piłki nożnej halowej

C.D. Fenicja

C.D. Puerto de Mazarrón

Personajes Ilustres

Eduardo Primo Yúfera (1918-2007), chemik, laureat Nagrody Króla Jaime I, dyrektor CSIC.

Javier De Haro, dziennikarz sportowy.

José Miguel Campos (1966-), trener piłki nożnej. Pedro Acosta, zawodnik motocyklowy.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności