Hiszpania > Asturia (Region)

Playa de Santa Marina

Plaża Santa Marina to plaża w parafii Ribadesella w okręgu miejskim o tej samej nazwie w Asturii. Jest ona częścią plaż Zielonego Wybrzeża Asturii i jest uważana za krajobraz chroniony z punktu widzenia ochrony środowiska. Z tego powodu są one włączone, zgodnie z informacjami Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Środowiska, do Chronionego Krajobrazu Wschodniego Wybrzeża Asturii.

Opis

Plaża Santa Marina jest jedną z najdłuższych w Asturii, z dużym pasem piasku, który wpada do ujścia rzeki Ribadesella, otwierającej się obok góry Cordero, do której wpada rzeka Sella. W zachodniej części znajduje się skalisty obszar (który można przekroczyć podczas odpływu, docierając aż do Tereñes), położony pod górą Somos. Do plaży można dojść pieszo.

Dostęp pieszych do piasku jest wygodny i łatwy, dzięki schodom i pochylniom. Ponieważ jest to plaża w obrębie obszaru miejskiego, posiada praktycznie wszystkie rodzaje usług: toalety, prysznice, kosze na śmieci, serwis sprzątający, biuro turystyczne, telefony, punkty gastronomiczne, a także system ostrzegania przez głośniki i ratowników, choć tylko w sezonie letnim. Dodatkowo jej zainteresowanie zwiększa fakt, że znajduje się w centrum miasta.

Dodatkowo jego atrakcyjność zwiększa fakt, że na zachodnim krańcu znajdują się pozostałości odcisków stóp dinozaurów (ichnites), a za promenadą można zobaczyć kilka modernistycznych i indiańskich willi.

Historia

Na początku plaża była oddzielona od skupiska ludności. Dlatego też badania nad urbanistyką plaży są związane z rozwojem Ribadeselli jako miasta. Pierwsi "wczasowicze" pozostawili swoje ślady w budynkach, które można zobaczyć na plaży. Byli to członkowie arystokracji i wyższej klasy średniej, zarówno z regionu, jak i z innych obszarów, nawet ze stolicy kraju - Madrytu. Ich masowy przyjazd był spowodowany obecnością w okolicy uzdrowiska, które oferowało zarówno kąpiele morskie, jak i jodowe oraz wodorostowe. Uzdrowisko to powstało z inicjatywy markizów Argüelles w 1910 r..

Od tego czasu zaczęły powstawać pierwsze wille zwrócone w stronę morza, takie jak willa samej markizy de Argüelles, w której obecnie znajduje się Gran Hotel, willa Antero Prieto czy tak zwana Villa San Pedro, wszystkie pochodzące z tego okresu. Przed wybuchem morza w 1910 roku w okolicy powstały pierwsze wille.

W ten sposób, przed wybuchem wojny w 1936 r., plaża Santa Marina stała się czymś, co można by określić mianem miasta-ogrodu, z około trzydziestoma budynkami, z których wszystkie były wystawne, z wieżami, przeszklonymi belwederami, tarasami… W latach sześćdziesiątych zaczęto odczuwać skutki rozwoju. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku rozpoczęto budowę domów szeregowych jako drugich domów.

Należy również wspomnieć, że plaża ta stanowi część Camino de Santiago, prowadzącego do San Pedro, Abeu i Leces, gdzie znajduje się schronisko dla pielgrzymów.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności