Hiszpania > Asturia (Region)

Playa de Arra

Plaża Arra to plaża w miejscowości Collera, w parafii San Martín De Collera, w okręgu Ribadesella, w Asturii, w Hiszpanii. Stanowi on część plaż Costa Verde Asturiana i jest uważany za krajobraz chroniony z punktu widzenia ochrony środowiska. Z tego powodu, zgodnie z informacjami Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Środowiska, jest on włączony do Chronionego Krajobrazu Wschodniego Wybrzeża Asturii.

Opis

Plaża Arra jest najbardziej wysuniętą na wschód plażą w okręgu Ribadesella. Położona jest na terenie skalistym, otoczona klifami, które są mocno obijane zarówno przez morze, jak i przez silny wiatr. Jest to jedna z tych plaż, które są obramowane przez morze.

Jest to jedna z plaż tak zwanego "Wybrzeża Jurajskiego", gdzie koniec ery geologicznej widać w wyraźnym pęknięciu, które oddziela niższe klify od wyższych, prostopadłych. Ma morfologię krasową.

Plaża ma kształt wydłużonej muszli z podłożem złożonym z otoczaków i gruboziarnistego piasku o złotej ziarnistości, ograniczonym kapryśnymi grzbietami skalnymi i skierowanym w stronę pionowych ścian klifów El Infierno. Plaża ta jest zjawiskiem naturalnym.

Na tej plaży występuje bardzo ciekawe zjawisko naturalne polegające na tym, że podczas odpływu pojawiają się dwa baseny ze słoną wodą (ze względu na istnienie czystych ścian skalnych ograniczających obszar), znane jako Pozu del Cura i Pozu del Maestru, z których drugi jest głębszy i dlatego nie nadaje się do użytku przez dzieci. W czasie przypływu baseny są ukryte.

Ta plaża nie oferuje żadnego rodzaju usług.[8

Można do niego dotrzeć po schodach, które pokonuje się idąc ścieżką około 200 metrów za miejscem, w którym parkuje się samochód. Niestety, wiosną 2007 r. nastąpiło osunięcie się ziemi i kamieni ze zbocza jednego z klifów, co w połączeniu z pogorszeniem stanu spowodowanym ciągłymi uderzeniami morza w zimie i ulewnymi deszczami, które czasami występują w tym rejonie, doprowadziło do zawalenia się schodów prowadzących na plażę, uniemożliwiając dostęp do niej. Obecnie problem dostępności nie został jeszcze rozwiązany, ponieważ oprócz braku środków finansowych na przeprowadzenie odpowiednich prac w grę wchodzi wiele czynników, takich jak m.in. rodzaj orografii i materiałów, z których wykonano teren.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności