Hiszpania

Playa de Las Canteras

Plaża Las Canteras to główna plaża miejska w mieście Las Palmas de Gran Canaria (Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie), jedna z najważniejszych plaż na Wyspach Kanaryjskich. Przez cały rok jest to plaża wybierana przez większość mieszkańców miasta i zagranicznych turystów, którzy mogą z niej korzystać o każdej porze roku dzięki łagodnemu klimatowi. Las Canteras posiada system plaż z szeroką gamą usług i udogodnień.

Las Canteras posiada System Zarządzania Środowiskiem zgodny z normą UNE-EN ISO 14001 oraz Certyfikat Dostępności Uniwersalnej dla usług kąpielowych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, potwierdzony przez tę samą organizację.

Plaża Las Canteras została właśnie odznaczona flagą Q for Tourism Quality, a także Błękitną Flagą Unii Europejskiej, Certyfikatem Zarządzania Środowiskiem ISO oraz Certyfikatem Powszechnej Dostępności, co czyni ją jedną z najlepiej ocenianych plaż w Hiszpanii.

W rankingu "Travellers Choice Beaches 2013" Las Canteras znalazło się na 10. miejscu w Hiszpanii, w wyniku badania, w którym oceniono jakość 276 plaż w Afryce, Azji, na Karaibach, w Ameryce Środkowej, Europie, na Bliskim Wschodzie i w USA, w tym plaży Cofete na Fuerteventurze, która zajęła 6. miejsce, a na czele znalazła się plaża Las Catedrales w Ribadeo.

Nazwa plaży zawsze była związana z La Barra, skałą osadową składającą się z piaskowca i osadów wapiennych, która biegnie równolegle do brzegu, zapewniając schronienie przed północnymi falami i nadając jej własny charakter. Dawniej była znana jako plaża Arrecife, ponieważ La Barra wyłaniała się z wody niczym rafa. W późniejszym okresie eksploatowano go jako kamieniołom, z którego wydobywano skały wykorzystywane między innymi do budowy licznych obiektów w mieście, takich jak katedra na Wyspach Kanaryjskich. Na pamiątkę tej praktyki, która obecnie została zaniechana, do dziś zachowała się nazwa plaży Las Canteras.

Lokalizacja

Las Canteras rozciąga się wzdłuż zachodniej strony przesmyku Guanarteme, niegdyś piasku i wydm, który łączył góry półwyspu La Isleta, położonego na północnym wschodzie, z resztą wyspy Gran Canaria. Plaża ta jest najdłuższą z miejskich plaż. Rozciąga się ona od podnóża La Isleta do ujścia wąwozu Tamaraceite, na długości nieco ponad trzech kilometrów, na drobnym, złotym piasku.

Przez większą część tej długości plaża jest osłonięta od prądów atlantyckich przez naturalną barierę z piaskowca i raf, która jest popularnie nazywana "la barra" (barka) i do której można dotrzeć, płynąc od brzegu. Po wewnętrznej stronie wybrzeża biegnie Paseo de Las Canteras, deptak dla pieszych, który biegnie równolegle do całej plaży od okolic Audytorium im. Alfreda Krausa do obszaru znanego jako "la Puntilla", a stamtąd, w przedłużeniu, aż do okolic plaży Confital, miejsca, które jeszcze kilka lat temu było odwiedzane wyłącznie przez surferów i miłośników bodyboardingu, a w którym generowana jest fala uważana przez wielu za najlepszą falę prawostronną w Europie.

Plaża Las Canteras składa się z trzech stref, które odpowiadają łukom i zakrętom, jakie tworzy wzdłuż linii brzegowej. Każda z nich ma pewne cechy morfologiczne.

Łuk północny

Łuk ten, znany powszechnie jako Playa de Las Canteras lub Playa Grande, ma długość około 1120 metrów, a jego szerokość waha się od 20 m w części południowej do 120 m w części środkowej oraz 80 m w części północnej La Puntilla. Jest to najbardziej chroniona część plaży, ponieważ z jednej strony przez większą część roku jest ona osłonięta przed falami naturalną barierą w postaci rafy (Barra), a z drugiej strony prawie nie odczuwa skutków sztormów z północy i północnego wschodu, ponieważ znajduje się w zacienionym miejscu, które zapewniają góry półwyspu La Isleta. Główny bar lub duży bar jest najbardziej wykorzystywany ze wszystkich, ponieważ jest często odwiedzany przez kąpiących się, którzy podpływają do niego z brzegu. Na tej poprzeczce, gdy jest ona wynurzona w czasie odpływu lub o świcie, można spotkać zróżnicowaną i bogatą faunę ornitologiczną, a także dość liczną społeczność mew. La Puntilla jest ostatnim końcem plaży i jednocześnie obszarem, gdzie gromadzi się największa ilość piasku, co wynika z naturalnej dynamiki przeciągania, która występuje w Las Canteras i która została poważnie naruszona przez urbanizację przesmyku.

Łuk centralny

Ma 760 m długości i około 80 m szerokości w swojej najbardziej wysuniętej na południe części, zwęża się w najbardziej centralnej części, tworząc plażę o długości zaledwie 40 m po stronie północnej. W tym miejscu znajduje się mały łuk, który tworzy tak zwaną Playa Chica, jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Las Canteras. Długość tego obszaru wynosi 120 m, a szerokość do poziomu odpływu - 80 m przy środkowej krawędzi łuku i tylko 20 m na jego końcach. Brzeg tego łuku jest najbardziej skalisty i kamienisty na całej plaży Las Canteras, dlatego transport piasku w tym miejscu nie jest tak zmienny jak na łuku południowym, a ubytek piasku jest większy. Środkowy łuk jest chroniony przez mały bar oddzielony od głównego (znany jako żółty bar), o podobnych cechach jak ten, centralna skała i południowa głowica głównego baru. 60 m od brzegu znajduje się najsłynniejsza skała na plaży Las Canteras, Peña de la Vieja, która u podstawy ma około 15 m średnicy. W tym obszarze znajdują się również inne skały i liczne głazy, z których większość wystaje podczas odpływu, a inne wystają na stałe. Punkt oddzielający żółtą belkę od belki głównej jest popularnie nazywany przejściem, ponieważ jest wystarczająco głęboki, aby umożliwić przepłynięcie lekkim łodziom nawet podczas odpływu. Szczelina ta jest również wykorzystywana przez dużą część fauny ryb do przedostawania się do wnętrza doku.

Łuk południowy

Odpowiada on w całości plaży La Cícer lub Guanarteme, a także obejmuje Punta de Núñez i Los Muellitos, oba obszary znajdujące się za Audytorium im. Łuk ten rozciąga się wzdłuż pasa wybrzeża o długości 1 080 metrów i średniej szerokości 80 metrów w czasie odpływu. Ponieważ ten obszar plaży nie jest chroniony przez La Barra, jego profil jest bardzo zmienny, ponieważ jest bardziej narażony na działanie fal. Niemniej jednak ten obszar plaży składa się głównie z drobnoziarnistego piasku, nieco gęstszego niż w pozostałej części Las Canteras (co utrudnia wyciąganie go w morze), ze stałym nagromadzeniem kamyków na południowym krańcu, obok Los Muellitos, a także z kilkoma kamienistymi obszarami w środkowej części, pokrywającymi się z granicą przypływu. Punkt Núñez to skalisty występ, który jest dość mocno narażony na falowanie w całym sektorze północnym. Los Muellitos to nazwa dwóch falochronów położonych prostopadle do Punta de Núñez, tworzących między sobą plażę Los Muellitos o długości 50 m, zbudowaną z głazów. Jeden z falochronów ma długość ok. 100 m, a drugi, położony dalej na południe, ma ok. 60 m. Obie mają szerokość 25 m. Wraz z falochronem La Puntilla (na północnym krańcu plaży) falochrony te tworzą cypel, na którym zbudowana jest plaża Las Canteras. Mniej więcej pośrodku tego południowego łuku znajduje się ujście wąwozu La Ballena, suchego koryta rzeki o sporadycznych spływach, które docierają na plażę tylko w porze deszczowej.

Formacja geologiczna

La Isleta była pierwotnie odizolowaną wysepką, oddzieloną od wyspy Gran Canaria pasem morza o szerokości około jednego kilometra. Po jego południowo-wschodniej stronie znajdował się przesmyk Guanarteme, skrawek lądu, dzięki któremu La Isleta stała się półwyspem, łączącym ją z resztą wyspy. Przesmyk miał około 4,12 km długości i nieco ponad 200 metrów szerokości w najwęższym miejscu, a na końcach otwierał się w kształt kielicha. Po zachodniej stronie przesmyku znajduje się plaża Las Canteras, a po wschodniej - Puerto de La Luz.

Pole wydmowe zostało utworzone przez piaski naniesione na plażę przez prąd morski, a następnie przeniesione na stały ląd przez pasaty. Do połowy XIX wieku pole wydmowe pozostawało praktycznie nienaruszone, co widać na ówczesnych mapach, ale rozwój miasta spowodował jego stopniowe niszczenie, aż do niemal całkowitego zaniku. Pole wydmowe jest nadal nienaruszone, co widać na ówczesnych mapach.

Pomimo połączenia z La Isleta, nie ma danych pozwalających określić skład materiału geologicznego znajdującego się pod przesmykiem. Jedynie fiński geolog Hausen, w badaniach przeprowadzonych w 1962 roku, był w stanie sformułować teorię na ten temat. Według Hausena, całe miasto Las Palmas de Gran Canaria znajduje się na tarasie fluwialnym ze zlepieńców fonolitycznych, osadzonych po okresie miocenu przez osady z wąwozu Guiniguada, co zbiegło się w czasie z wyraźną regresją morską wyspy, spowodowaną nasileniem się aktywności wulkanicznej, oraz z pojawieniem się La Isleta, jako wysepki, również w wyniku erupcji wulkanicznych, które miały miejsce do ostatniego okresu czwartorzędu.

Prądy morskie występujące między La Isleta a Gran Canarią utrudniały konsolidację cieśniny, opóźniając ją na pewien czas aż do ostatnich epizodów fluwialnych, ale kiedy już do niej doszło, towarzyszyła jej cementacja spowodowana osadzaniem się wkładów wapiennych pochodzących z bogatej fauny morskiej, na którą składały się lumaquelas i ostrygowate. W końcu, nieustanne dostarczanie wyżej wymienionych materiałów spowodowało zamulenie małej cieśniny, tworząc przesmyk Guanarteme, który dziś łączy La Isleta, dzisiejszy półwysep w formie tombolo, z miastem Las Palmas de Gran Canaria i resztą wyspy.

Prymitywne tombolo tworzyło plażę, której brzegi sięgały aż do dzisiejszej La Barra. Słodka woda, która docierała do wybrzeża z wąwozu La Ballena, przyczyniła się do utwardzenia plaży, aż do jej zagęszczenia, tworząc skałę, którą można oglądać dzisiaj. Z biegiem lat uderzenia fal i dominujące wiatry ukształtowały La Barra i wystające z morza skały, nadając im osobliwy kształt, który przetrwał do dziś. W ten sposób powstała Playa de Las Ballenas.

W ten sposób narodziła się Playa de Las Canteras, która przez długi czas nosiła nazwę Bahía del Arrecife (Zatoka Rafy). Składa się on w całości z drobnego piasku blond, z małymi kryształkami oliwinu i piroksenu, a także z organicznego składnika w postaci pokruszonych muszli, znanego na Wyspach Kanaryjskich jako konfit. Podczas odpływu z wody wynurzają się skalne pozostałości, które prawdopodobnie odpowiadają podłożu, na którym osadził się piasek plaży i samego przesmyku.

Historia

Obecnie jęzor wydm i piasku, który stanowił przesmyk Guanarteme, zniknął, pozostawiając plaże Las Canteras na zachodzie i Las Alcaraveneras na wschodzie jako małą pamiątkę po tym, co kiedyś stanowiło rozległe pole wydmowe, które tworzyło przesmyk.

Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto zasiedlać ten, do tej pory bezludny, teren. Dzięki silnemu położeniu portu La Luz, na wydmach zaczęły powstawać domy, które w końcu całkowicie je pokryły, tworząc miejską dzielnicę Santa Catalina.

Wydmy powstały w wyniku spychania piasku z plaży, który w miarę wznoszenia budynków i modyfikacji systemu cyrkulacji piasku spowalniał jego przesuwanie się i powodował akumulację, dzięki czemu stopniowo zyskiwał przestrzeń od morza, poszerzając powierzchnię przesmyku.

Pierwsze konkretne wzmianki o plaży pochodzą z XV wieku, choć już wcześniej, około 1410 i 1460 roku, opublikowano plany, na których La Isleta wydawała się oddzielona od wyspy, tak jakby przesmyk był przez większość czasu zalany wodą. Już w czasie podboju wyspy (1479) odnotowano, że przemieszczanie się między portem a miastem odbywało się zazwyczaj za pomocą łodzi.

W XVI wieku port w Arrecife był wymieniany jako miejsce zaokrętowania i wyokrętowania, ale podlegał portowi w Las Palmas, a sto lat później, około 1686 roku, Pedro Agustín del Castillo narysował pierwszy plan przesmyku, na którym widać Zatokę Arrecife z szeregiem raf stanowiących La Barra. Pod koniec XVII wieku miasto nie było tak rozległe jak dziś, dlatego plaża była oddalona od centrum o kilka kilometrów. Z tego powodu była praktycznie bezludna i nieznana mieszkańcom, odwiedzana jedynie przez tych, którzy odważyli się ją zwiedzić pieszo lub wozem między polami i wydmami, lub którzy przekraczali ją, aby łowić ryby lub polować w La Isleta, lub po prostu z powodów handlowych, ponieważ obszar ten był regularnym miejscem kotwiczenia statków, osłoniętym przez schronienie La Isleta.

Wieki później, w XIX wieku, rozpoczęto prace nad drogą, która miała połączyć plażę i port z centrum miasta (1855), a wraz z nią, w 1890 roku, pierwszy publiczny tramwaj z Vegueta do Puerto del Refugio. Dzięki tym środkom plaża zaczęła być nieśmiało odwiedzana przez mieszkańców. Około 1910 r. wzniesiono już pierwsze budynki, a plażę w najlepsze dni odwiedzało około dwustu osób, jednak większość z nich stanowili spacerowicze. Ówczesne obyczaje, które nie pozwalały na kąpiel na plaży, jaką znamy dzisiaj, ograniczały liczbę kąpiących się do zaledwie kilku osób.

Urbanizacja

Dopiero pod koniec XIX wieku plaża zaczęła być znana pod nazwą Las Canteras. Nazwa pochodzi od wydobycia piaskowca w La Barra na filtry do popularnych na Wyspach Kanaryjskich destylarni, co - gdyby nie zaprzestano tego procederu - doprowadziłoby do zniknięcia rafy, a wraz z nią części plaży. W tamtych latach, wraz z powstaniem nabrzeża San Telmo, rosła liczba stoczniowców i innych rzemieślników, dla których Zatoka Arrecife stała się głównym portem. Z wyjątkiem małej wioski w rejonie La Puntilla, w której mieszkali i pracowali ci rzemieślnicy, reszta pozostała niezamieszkana.

W 1883 r. rozpoczęto budowę Puerto de La Luz i opracowano pierwsze plany zagospodarowania miasta. W tym samym roku architekt miejski Francisco de la Torre opracował projekt, w którym plaża została obramowana dużą ulicą, największą z planowanych w tym sektorze, wyprzedzającą ideę promenady dla pieszych, która miała powstać w przyszłości w formie, jaką znamy dzisiaj. Kilka lat po zatwierdzeniu projektu zaczęły powstawać pierwsze domy, głównie letnie rezydencje dla zamożnych rodzin.

Z tamtego okresu zachowały się niektóre urbanistyczne relikty wakacyjnej przeszłości pierwszych lat XX wieku na plaży Las Canteras, kiedy to "bogate" rodziny z Las Palmas przyjeżdżały do Las Canteras, aby spędzić letnie wakacje we wspaniałych domach plażowych przeznaczonych do tego celu, Cayetano Inglott Ayala, bracia Amaranto i Teófilo Martínez de Escobar, Juan Rodríguez Quegles, Agustín Sánchez Rivero, Agustín Báez Navarro lub łaźnia na tej samej plaży Manuela Reina Péreza. Niemal w tym samym czasie na plaży Las Canteras pojawili się pierwsi przygodni angielscy turyści, którzy zachwycili się pięknem tej plaży i przejrzystością jej wód. Pierwsi angielscy przygodni turyści przybyli na plażę.

W grupie zachowanych budynków na uwagę zasługuje Dowództwo Marynarki Wojennej (Fernando Navarro, 1913) z eklektyczną, trzypiętrową elewacją i narożnymi wieżyczkami; budynek Mesa y López (Miguel Martín, 1923), wielorodzinny dom rekreacyjny, nawiązujący do wzorców architektury środkowoeuropejskiej, o bardzo atrakcyjnym współgraniu brył, dachów i widocznych materiałów; oraz klinika San José (Laureano Arroyo, 1895 i Rafael Masanet, 1928), dom azylowy, szpital i szkoła dla robotników i ich dzieci, powstały z inicjatywy Bartolomé Apolinario.

Ten interesujący budynek, który do dziś pełni funkcję szpitala, jest rozmieszczony wokół centralnego dziedzińca, ma dwie kondygnacje w długiej wnęce wychodzącej na morze, z dużą arkadą, na którą otwierają się pomieszczenia parteru, oraz galerię nadwieszoną na wspornikach i belkach na piętrze, zakończoną na końcach ośmiokątnymi elementami. Obok, przy Calle Padre Cueto, znajduje się kościół San José (Laureano Arroyo, 1905). W pierwszych dekadach XX w. budynek został zbudowany na pocz.

W pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, w latach 1920-1930, Las Palmas de Gran Canaria stało się kurortem zimowym, odwiedzanym corocznie przez około 3000 turystów. Turyści ci, głównie Anglicy, zatrzymywali się w czternastu hotelach, jakie wówczas istniały w mieście, z których dziewięć znajdowało się w dzielnicy portowej, z uwagi na dużą atrakcyjność, jaką już wtedy cieszyła się plaża Las Canteras. W związku z tym w 1936 r. rada miejska postanowiła przyjąć jako ostateczny projekt urbanistyczny projekt architekta Miguela Martína Fernándeza de la Torre, a w następnym roku rozpoczęto prace nad promenadą, która zachowała swój pierwotny wygląd, z wyjątkiem drobnych zmian, aż do całkowitego zakończenia przebudowy pod koniec lat 90. ubiegłego wieku.

Wygląd plaży w Las Canteras zmienił się radykalnie z biegiem czasu. Z dwupiętrowych domów mieszczańskich, które istniały do połowy XX wieku, nastąpił zwrot w kierunku zakwaterowania turystycznego, które współistnieje z budową i renowacją prywatnych domów i mieszkań. Przez cały XX wiek powstawały kolejno różne projekty urbanizacji i rozwoju, ale nie zostały one w pełni zrealizowane.

Przez cały XX wiek powstawały kolejno różne projekty rozwoju i planowania urbanistycznego, ale nie zostały one w pełni wprowadzone w życie. Na przykład w 1943 roku architekt z Bilbao Secundino Zuazo Ugalde, profesjonalista z udanymi planami, które zostały zrealizowane w innych częściach miasta, miał jednak bardzo osobliwą propozycję dla Las Canteras, która na szczęście nie została zrealizowana przez radę miasta. Zuazo w swoich planach zamknął plażę dwoma groblami równoległymi do wybrzeża, dzięki czemu zyskał od morza teren, który miał być wykorzystany pod zabudowę, przestrzeń publiczną i budowę małego mola sportowego; projekt, który, gdyby został zrealizowany, pochłonąłby połowę plaży, pozostawiając La Barra na samym brzegu. W 1991 roku rada miejska miasta Las Canteras podjęła decyzję o budowie nowej plaży, która miała być wykorzystana do budowy małego mola sportowego oraz do budowy nowej mariny.

W 1991 r. władze miasta postanowiły nadać plaży nowy wygląd i podjęły się renowacji promenady, która od czasu wybudowania w latach 30. ubiegłego wieku była jedynie łatana i corocznie malowana. W tym celu podjęto decyzję o przeprowadzeniu prac z myślą o przyszłości i w tym celu odnowiono cały chodnik, oświetlenie uliczne i meble uliczne, a także wykonano szereg prac uzupełniających, takich jak organizacja kanałów i utworzenie galerii serwisowej, która biegnie wzdłuż całego podłoża promenady i zapobiega otwieraniu rowów i wykopów na nowym chodniku, gdy zachodzi potrzeba naprawy usterek. Alfreda Krausa w dzielnicy Guanarteme, i obejmowały, oprócz remontu alei, remont każdej ze zbiegających się z nią ulic, które zostały wyłożone materiałami identycznymi z tymi, które zastosowano na promenadzie.

W ten sposób Las Canteras przekształciła się z klasycznej, znanej i przestarzałej plaży w plażę awangardową, wyposażoną w nowoczesne i funkcjonalne meble, z dostępem i usługami dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz połączoną kompletną siecią transportową i komunikacyjną. Od tego czasu trwa modernizacja i rozwój Las Canteras, a promenada została przedłużona na każdym z jej końców. Na jednym końcu znajduje się La Puntilla, miejsce, gdzie kiedyś kończyła się plaża i skąd obecnie rozpoczyna się promenada w kierunku El Confital, która wzdłuż swojej trasy dostosowuje się do szczególnej orografii tego obszaru, bardziej gwałtownej i klifowej, podkreślając piękno wulkanicznej skały i licznych skał, które są usiane ścieżką. Na drugim końcu plaża tradycyjnie kończyła się w La Cícer. Teraz dociera w okolice Audytorium i Plaza de la Música.

Pojawienie się turystyki

W pierwszych dekadach XX wieku do Las Canteras jako pierwsi przyjechali turyści angielscy i francuscy. Przybyli na wyspę, aby pracować w przedsiębiorstwach założonych w powstającym Puerto de La Luz, ale w końcu osiedlili się w mieście, gdzie stworzyli ważną kolonię, która rozpowszechniła wiele ich zwyczajów wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Wpływ Anglików był notoryczny i wkrótce ci, którzy przyjechali do pracy, zaczęli organizować małe, zorganizowane wycieczki, aby sprowadzić swoich rodaków. Elity mieszczańskie i arystokratyczne Wysp Kanaryjskich były pierwszymi, którzy osiedlili się na Wyspach Kanaryjskich.

Elity mieszczańskie i arystokratyczne XIX wieku zapoczątkowały modę na kąpiele morskie, która po I wojnie światowej zaczęła się rozpowszechniać wśród średniego mieszczaństwa. Na początku XX wieku turyści zaczęli kąpać się na miejskich plażach, a nadmorskie kurorty zaczęły być reklamowane w prasie.

Powieść Archibalda Josepha Cronina "Gran Canaria" jest odzwierciedleniem tego, jak rozwijała się ta prymitywna turystyka. Jako turyści miasto odwiedzili wówczas Agatha Cristie i Bronisław Malinowski.

Agatha Christie czy Bronisław Malinowski odwiedzali miasto w tym czasie jako turyści, a struktura hotelowa miasta, zapoczątkowana przez angielskie inwestycje w nieruchomości, rozwinęła się jako kurort zimowy. Rajski klimat, kraina wiosny i wiecznej roślinności, doliny, w których śpiewają wszystkie ptaki, palma przeszczepiona z pustyni i promieniste słońce były wystarczającą atrakcją dla Europejczyków. Miało to również wpływ na Kanaryjczyków, którzy, choć wielu z nich wychowało się na plaży i korzystało z jej bogactw, byli przyzwyczajeni do innego jej wykorzystania, być może bardziej nastawionego na zarabianie na życie poprzez rybołówstwo i pracę na morzu. W latach 60. jako pierwsze powstało miasto San Pedro de Macorís.

W latach 60. do miasta napłynęli szwedzcy turyści i to oni wyznaczali styl i łamali zasady ubioru na plaży, przechodząc nie bez sprzeczności od kostiumów kąpielowych zakrywających dużą część ciała do bikini i Top Less. Kiedy zakończyła się II wojna światowa, na plaży pojawiła się nowa fala szwedzkich turystów.

Po zakończeniu II wojny światowej wokół plaży powstało miasto uzdrowiskowe. Podczas gdy Kanaryjczycy odkrywali plażę i zaczynali budować swoje pierwsze domy, Brytyjczycy mieli już kilka ważnych budynków i wypełniali plażę chatami, takimi jak uzdrowiska, aby ich klienci mogli się przebrać i wyjść na piasek. Była to turystyka nieukierunkowana, polegająca na specjalnym traktowaniu bezpośrednio przez firmę transportową lub sam hotel. Handel hotelami był w dużej mierze kontrolowany przez Brytyjczyków, a podróżni byli towarem drugorzędnym, uzupełniającym ruch morski.

Kryzysy światowe położyły kres tej kameralnej turystyce, ale Brytyjczycy nie pogodzili się z utratą raju i w latach 50. ubiegłego wieku mieszkańcy Wysp Kanaryjskich zaczęli dostrzegać potencjał turystyki zorganizowanej. W ten sposób obszar Las Canteras miał się stać miejscowością uzdrowiskową, osiedlem turystycznym, które miało powstać bez żadnej wcześniejszej infrastruktury. W mieście nie było hoteli o wystarczającej liczbie miejsc, a na całej wyspie nie było żadnego innego ośrodka turystycznego, ale obok Puerto de La Luz znajdował się obszar, który wkrótce miał zostać odkryty: Las Canteras.

Pierwszymi obiektami turystycznymi, które otwarto na plaży w 1956 r., były stare domy w dzielnicy La Puntilla, przekształcone w rezydencje, w których znajdowało się łącznie około 400 łóżek. Po latach turystyka była już postrzegana przez biznesmenów i władze jako dobry interes i pojawiła się potrzeba zaoferowania wyższej jakości zakwaterowania na tym obszarze. W ten sposób w 1964 roku powstał Hotel Caracolas, choć już kilka lat wcześniej otwarto Hotel Gran Canaria, który zbudowano w części plaży naprzeciwko La Puntilla, stanowiącej wówczas główną ofertę noclegową w Las Canteras. Powstały też inne małe hotele i rezydencje, takie jak Hotel Verol, mały trzygwiazdkowy hotel, otwarty w 1967 r. i działający do dziś. Po latach wybudowano symboliczny hotel, Hotel Cristina, który działa do dziś. Oddany do użytku w 1970 r. hotel, położony w uprzywilejowanym miejscu na plaży, oferował maksymalny komfort 600 gościom, dysponował ponad 300 pokojami z widokiem na morze po obu stronach przesmyku, plażę i port. Innym ważnym obiektem, z którym konkurowała Cristina, był otwarty w 1965 r. hotel Reina Isabel, należący obecnie do sieci Bull Hotels.

Pod koniec lat 70. XX w. ruch turystyczny w Las Canteras zmalał i częściowo został przeniesiony do innych miejscowości. Jednym z działań podjętych w celu rozwiązania tej problematycznej sytuacji była rekultywacja terenu i stworzenie lepszej jakości infrastruktury na przyszłość. Dlatego w ostatniej dekadzie XX wieku rozpoczęto przebudowę i rozbudowę promenady z wykorzystaniem nowych materiałów.

Wszystko, co dawało stolicy coś więcej niż tylko słońce, nie było odnawiane od lat 30. ubiegłego wieku.

Administracja publiczna zabrała się do pracy i w styczniu 1991 roku rozpoczęto przebudowę, która objęła nie tylko remont Avenida de Las Canteras, ale także ulic, które się przy niej kończyły. W ten sposób przywrócono plaży dawną świetność, którą utraciła przez lata zaniedbań. Od tego czasu plaża w Las Canteras odzyskała dawną świetność, która trwa do dziś, oferując coraz więcej usług, udogodnień i obiektów, z których korzystają odwiedzający.

Środowisko i otoczenie

Barra

Jak rafa koralowa, biegnąca równolegle do plaży, Las Canteras ma dwukilometrowy jęzor w odległości dwustu metrów od brzegu. Popularnie zwana La Barra, jest to skała osadowa składająca się z piaskowca i osadów wapiennych przeplatanych zlepieńcami, licząca ponad 100 000 lat, która chroni dużą część plaży i zapobiega wciąganiu piasku przez pływy morskie. Jest to element, który nadaje plaży jej osobowość oraz sposób, w jaki chroni ją przed surowością Atlantyku. La Barra jest ostoją bogatej populacji ryb na plaży, której w dużej mierze zawdzięcza swoje istnienie.El Confital

Plaża El Confital znajduje się na półwyspie La Isleta i jest naturalnym przedłużeniem Las Canteras. Obszar zwykle wykorzystywany jako plaża obejmuje około dwóch kilometrów, choć pas przybrzeżny jest znacznie większy. Składa się ona z płyt skalnych, na których końcach znajduje się warstwa gruboziarnistego piasku. Plaża ta jest podziwiana za czystość wody, doskonałość fal oraz piękno skał i klifów. Jeszcze kilka lat temu na plaży znajdowało się małe miasteczko, ale niedawno zostało ono zlikwidowane, a teren El Confital został przekazany na własność publiczną. W połowie 2007 r. rozpoczęto prace mające na celu uporządkowanie terenu i dostosowanie go do użytku publicznego.

Polichromowany żelazny mobil znajdujący się na Plaza de La Puntilla, jest jednym z ostatnich dzieł wykonanych przez wszechstronnego artystę z Lanzarote, Césara Manrique, w 1991 r., przed jego śmiercią.Real Club Victoria

Klub, założony w 1910 roku, odegrał ważną rolę w życiu kulturalnym i sportowym miasta, kształtując życie społeczne w okolicach La Puntilla, ze sportem w tle. Budynek siedziby jest dziełem architekta z Teneryfy, Marrero Regalado, powstałym w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku i jest szczególnie interesujący ze względu na swoją kompozycję architektoniczną. Oprócz siedziby, która jest miejscem spotkań członków i prowadzenia działalności, Klub Victoria posiada szkołę żeglarską, która mieści się pod placem La Puntilla.

Jest to prawdopodobnie najbardziej wyrazisty przykład architektury żelaznej na Gran Canarii. Położony jest między Las Canteras i Puerto de La Luz, zajmuje powierzchnię 1700 metrów kwadratowych. Jest to kwadratowa, otwarta budowla, której słupy są wykonane z żeliwa, a elementy poddawane naprężeniom zginającym lub rozciągającym, takie jak dachy, z laminowanego lub kutego słodkiego żeliwa. Od połowy 2012 r. Rynek poszerzył swoje horyzonty i stał się gastronomicznym punktem odniesienia w mieście, oferując różne produkty do skosztowania w restauracjach barowych, lokalne owoce morza, produkty skandynawskie, żywność japońską i oliwki z kraju.

Jeden z zabytkowych budynków na plaży, zbudowany w 1900 r., który jest również popularnym miejscem spotkań. Inne zabytkowe budynki, takie jak kino braci Millares czy klub Pala, ustąpiły miejsca bardziej nowoczesnym konstrukcjom. Casa Asilo de San José, budynek w stylu eklektycznym, pierwotnie zaprojektowany przez architekta Laureano Arroyo w 1896 r., został odnowiony w latach 20. przez Rafaela Masaneta, który dodał górne piętro z ciągłą galerią, bardzo charakterystyczną dla budynku o charakterze socjalnym.Muro Marrero

Według danych Fundación para la Etnografía y el Desarrollo de la Artesanía Canaria (FEDAC), autonomicznego organu Cabildo de Gran Canaria, mur Marrero znajduje się na odcinku "Avenida de la playa de Las Canteras de Las Palmas de Gran Canaria, w części plaży zwanej Playa Chica, na jej skrzyżowaniu z końcem Calle Dr. Grau Bassas, pod numerem 60, a także z końcem Calle Sargento Llagas". Nazwisko Marrero, które oznacza to miejsce, przypomina o wysiłkach pioniera Antonio Marrero Péreza, który w 1920 r. został zmuszony do zbudowania muru, aby ochronić swoją rodzinę przed gwałtownością morza; w ten sposób "mur ten stał się zalążkiem tego, co miało być układem przyszłej promenady Las Canteras" , co zostało upamiętnione na tablicy, którą można zobaczyć w tym miejscu. Rzeźby na promenadzie

Promenada Las Canteras jest małym skansenem, w którym można podziwiać liczne rzeźby w najróżniejszych stylach. Wiele z nich przedstawia wybitnych plażowiczów i popularne postacie. Niektóre z tych figur to Calypso (1998, Manuel González, brąz), poświęcona Jacques'owi Cousteau; hołd złożony zmarłym rybakom przez Chano Navarro Betancor w La Puntilla; popiersie Pepe Gonçalves (1994, Tony Gallardo, odlew z brązu), piłkarza i założyciela klubu Real Victoria; Los niños de la barra (1993), grupa rzeźbiarska z brązu autorstwa Juana Bordesa Caballero; popiersia poety Saulo Toróna i lekarza Apolinario Macíasa; Mary Sánchez (2005), naturalnej wielkości rzeźba z brązu przedstawiająca śpiewaczkę ludową, autorstwa Any Luisy de Benítez; Kobieta i jej cień (lata 90.), praca ze stali cortenowskiej autorstwa Césara Manrique na placu architekta Miguela Martína-Fernándeza de la Torre; Rybak (2002), praca z brązu i stali nierdzewnej autorstwa Chano Navarro; Pływacy. Homenaje a la travesía "Peña la Vieja" (2003), sześcian i sylwetki ze stali Corten wykonane przez miejscowego artystę, Miguela Panadero.Murale plażowe

Pragnienie zharmonizowania nowoczesnych konstrukcji z osobliwością plaży zaowocowało powstaniem kilku charakterystycznych murali namalowanych między grudniem 1993 r. a kwietniem 1994 r. na niektórych ścianach działowych, na których dominują motywy morskie i błękit morza. Akcja ta została przeprowadzona poprzez podzielenie plaży na dwie części, a prace zostały zlecone trzem artystom, którzy mieli swoje studio i rezydencję w Las Canteras. Pierwszy odcinek przestrzeni rozciągał się od Playa Chica do La Puntilla, a pracowali nad nim José Antonio García Álvarez i Fernando Álamo. Drugi odcinek, od Playa Chica do La Cícer, należał do Manuela Padorno, który miał swoją rezydencję w tej samej części plaży.Pomnik Alfreda Krausa

Majestatyczna rzeźba z brązu przedstawiająca słynnego grankanaryjskiego tenora Alfredo Krausa znajduje się zaledwie 80 metrów od audytorium noszącego jego imię, w Ogrodach Atlanta, które zamykają od zachodu plażę Las Canteras. Dzieło zostało zamówione przez miasto u rzeźbiarza i architekta Víctora Ochoa Sierry, by uczcić pamięć Krausa w rocznicę jego śmierci. Ma wysokość 8,45 m i trójkątną podstawę o wymiarach ok. 4 x 4 x 4 m. Posąg jest wykonany z odlewu z brązu, podzielonego na płyty, które są następnie spawane razem w zachodzące na siebie poziome pierścienie. Pomnik ma łączną wagę około 3 ton i jest osadzony na 3-tonowej stalowej konstrukcji wewnętrznej, zamocowanej na lekko nachylonej podstawie o wysokości 2,20 m w kształcie trójkąta równoramiennego, o długości boków 21 m i 16 m z tyłu, w kształcie strzały skierowanej w stronę oceanu. Całość cementuje żelbetowy blok o głębokości 12 m, co daje łączną wysokość 23 m (10,60 nad poziomem gruntu), odpowiadającą wysokości siedmiopiętrowego budynku. Jego inauguracji dokonał burmistrz Las Palmas de Gran Canaria, José Manuel Soria, oraz rodzina tenora w lutym 2001 roku. Alfredo Kraus Auditorium i Centrum Konferencyjne Wysp Kanaryjskich

Są to dwa emblematyczne dzieła katalońskiego architekta Óscara Tusquetsa Blanca, których budowę zainaugurowano w 1997 roku. Audytorium zajmuje uprzywilejowany kraniec plaży i stoi na nim, czasem jak latarnia morska, czasem jak odizolowana, kasztelowa forteca o ogromnych rozmiarach, niezależna od otoczenia, której plan opiera się na cokole ze skały wulkanicznej, którą rzeźbiarz Juan Bordes zamienił w zamieszkałą skałę. Razem z centrum konferencyjnym mają 13 200 m² powierzchni użytkowej, na której rozmieszczono jedenaście sal mogących pomieścić zarówno spotkanie dla dwudziestu osób, jak i duży kongres lub zjazd dla 2500 osób. Sala Symfoniczna, mieszcząca się w audytorium, ma największą pojemność - 1 656 miejsc siedzących, a za sceną znajduje się duże okno z widokiem na Atlantyk.

Siedziba Orquesta Filarmónica de Gran Canaria i Plaza de la Música.

Na Plaza de la Música, znajdującym się w dzielnicy El Rincón, za salą widowiskową, mieści się siedziba Filharmonii oraz Centrum Konferencyjne Gran Canarii. Na jednym końcu placu znajduje się siedziba orkiestry filharmonicznej, która służy jako miejsce prób i wsparcie dla jej działalności.Pomnik Atlante

Dzieło Tony'ego Gallardo, zainaugurowane przez króla Hiszpanii Juana Carlosa i królową Sofię w 1986 r., położone z dala od plaży, na cyplu obok północnego wejścia do miasta. Wykonany w całości ze skały wulkanicznej z La Isleta, przywołuje historie o ogromnych dolinach i wąwozach, symbolizowanych przez postać kobiety, która z otwartymi ramionami sławi Atlantyk. zarządzanie środowiskowe

Las Canteras posiada system zarządzania środowiskowego dla integralnego zarządzania środowiskiem plaży, wdrożony zgodnie z normą UNE-EN ISO 14001:2004 i certyfikowany od 2004 r. Ten certyfikat jakości zarządzania środowiskowego gwarantuje i ustanawia wytyczne, aby wszystkie usługi i prace prowadzone na plaży były wykonywane z najwyższym poszanowaniem środowiska naturalnego. Błękitne flagi

Jakość plaży i jej usług została również doceniona rok po roku, nieprzerwanie od 1989 r., poprzez przyznanie Błękitnej Flagi, która gwarantuje, że wody, czystość, nadzór oraz usługi ratowników i ratowniczek na plaży są optymalne. W dniu 5 czerwca 2007 r. plaża Las Canteras została wyróżniona Błękitną Flagą za ten rok.Flaga jakości

Symbol ten jest umieszczony na wysokości kąpieliska przy ulicy Tomása Millera i gwarantuje jakość, bezpieczeństwo i profesjonalizm wszystkich usług oferowanych na plaży, a także zapewnia użytkownikom i odwiedzającym najlepsze możliwe doświadczenia turystyczne. Plaża w stolicy jest pierwszym piaszczystym obszarem na archipelagu, który otrzymał to wyróżnienie za jakość swoich usług przyznane przez Hiszpański Instytut Jakości Turystyki. Plaża jest pierwszym obszarem na archipelagu, który otrzymał to wyróżnienie za jakość swoich usług przyznane przez Hiszpański Instytut Jakości Turystyki. Plaża jest pierwszym obszarem na archipelagu, który otrzymał to wyróżnienie za jakość swoich usług.

Problemy środowiskowe

Nagromadzenie piasku jest jednym z negatywnych aspektów dla środowiska plaży Las Canteras. Piasek jest przenoszony przez prądy morskie i wiatr. W przeszłości morze naniosło je na plażę, aby na suchym lądzie kontynuowały swoją naturalną drogę z Las Canteras na plażę Las Alcaravaneras, tworząc w ten sposób szerokie pole wydm, które rozciągało się na południe od przesmyku aż do Arenales, dzielnicy miasta, która wzięła swoją nazwę od tej formacji wydmowej. Budowa promenady i budynków na tym obszarze, która nasiliła się od pierwszych dziesięcioleci XX wieku, utrudniła naturalne przemieszczanie się piasku, a w konsekwencji spowodowała jego bezpowrotne nagromadzenie w Las Canteras. Wydmy Las Alcaravaneras i wydmy Las Alcaravaneras również zostały zabudowane w ten sam sposób, co wydmy Las Canteras.

Problem gromadzenia się piasku nie jest jednak nowy. Już w 1884 r. inżynier Juan de León y Castillo wysłał do towarzystwa naukowego Museo Canario raport, aby przeanalizować możliwe rozwiązania, które jednak nigdy nie doprowadziły do rozwiązania problemu. W XXI wieku największe nagromadzenie piasku ma miejsce między dwoma punktami na północnym krańcu plaży (La Puntilla i teren hotelu Reina Isabel), a zatoka przyjmuje około 300 metrów sześciennych piasku miesięcznie, który z biegiem lat, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, wypełni dok aż do miejsca, gdzie brzeg plaży zaczyna się od La Barra. Zwiększające się z miesiąca na miesiąc wpływy uszczuplają florę, a co za tym idzie faunę plaży, dlatego też wielokrotnie wnioskowano o kontrolowane pogłębianie dna morskiego. Jednak plany pogłębiania i redystrybucji piasku, które próbowała wdrożyć Dyrekcja Generalna ds. Wybrzeży hiszpańskiego Ministerstwa Środowiska, zawsze spotykały się ze sprzeciwem sąsiadów i użytkowników plaży.

Flora

W wodach plaży Las Canteras występuje około 210 różnych gatunków alg, co stanowi 30% z 650 gatunków alg makroskopowych skatalogowanych na Wyspach Kanaryjskich i świadczy o bogactwie roślinności występującej na dnie morskim tej plaży. Przyczyną tej obfitości są właściwości ekosystemu znajdującego się pomiędzy plażą a La Barra.

Bonnemaisonia hamifera to rodzaj czerwonych glonów, należących do gromady Rhodophyta, endemicznych dla plaży Las Canteras i niewystępujących nigdzie indziej na Wyspach Kanaryjskich. Jest to gatunek występujący w dwóch formach w ciągu całego cyklu życiowego, z których jedna nigdy nie występowała na Wyspach Kanaryjskich, dopóki nie została odkryta w Las Canteras.

Seba (Cymodocea nodosa) to rodzaj morskiej rośliny nagonasiennej, która wraz z innymi roślinami tworzyła rozległe łąki w całej Zatoce Konfitalskiej i pokrywała około 75% piaszczystego dna plaży. W jej zagajnikach schroniło się i żyło wiele zwierząt. Ze względu na ich znaczenie, łąki te są chronione przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, ponieważ cała zatoka Confital (wraz z obszarem morskim półwyspu La Isleta) została uznana za teren mający znaczenie dla Wspólnoty i włączona do sieci Natura 2000 Unii Europejskiej. Ze względu na problematyczne nagromadzenie piasku, które ma miejsce w doku od kilkudziesięciu lat, sebadales giną zasypane przez piasek, co powoduje zanikanie wspieranej przez nie fauny. Obecnie twarde podłoże na dużej części plaży pokrywa zielenica przegubowa o pokrewieństwie subtropikalnym Cymopolia barbata. Brunatnice Lobophora variegata i Padina pavonica oraz czerwone wodorosty Asparagopsis taxiformis to glony rzucające się w oczy w całym doku plażowym (https://web.archive.org/web/20160123015335/http://snorkelingexperience.com/las-canteras/).

Fauna

Podobnie jak gatunki roślin, zwierzęta żyjące na plaży Las Canteras w dużej mierze zawdzięczają swoje istnienie ochronnemu działaniu La Barra. W wodach plaży można znaleźć różne gatunki ryb pelagicznych (leszcza, okonia, starą rybę, salemę, morlesza białego, morlesza czarnego, kabosa itd.), a wśród skał można znaleźć osobniki bentosowe, takie jak limety (z rodzaju Patella) lub wapienniki (Bothus podas).

W basenach, które tworzą się podczas odpływu, można znaleźć kraby, kruche gwiazdy i pustelniki żyjące wśród skał. Największą liczbę gatunków można znaleźć w basenach na niżej położonych obszarach. Można tu również znaleźć kolonie ukwiałów, jeżowców, rozgwiazd, różnych gatunków gąbek i askydów. Pod kałużami znajdują się okazy małży, krewetek, małych koralowców o różnych kolorach, a także krówki i ślimaki morskie. Nietrudno też dostrzec małe ośmiornice i mątwy.

W lasach Las Canteras, do lat 80. XX wieku, można było znaleźć kilka koników morskich (Hippocampus ramulosus), ale nie są już one spotykane, co jest konsekwencją stopniowego zanikania tych zbiorowisk. Podobnie zmniejszyła się populacja karmelity Myrichthys pardalis, ryby o wężowatym kształcie pozbawionej łusek. Jest to jeden z najbardziej reprezentatywnych elementów faunistycznych plaży, zwłaszcza ze względu na jego żywe kolory (https://web.archive.org/web/20160123015335/http://snorkelingexperience.com/las-canteras/).

PtakiChociaż Las Canteras nie jest znane jako miejsce gniazdowania, można tam znaleźć liczne ptaki, które korzystają z możliwości siadania na piasku i skałach we wczesnych godzinach świtu, na La Barra, gdy wznosi się ona podczas odpływu, lub w nocy, gdy presja ludzi jest mniejsza. Oprócz mew można tu często spotkać ptaki takie jak pokląskwy, turkawki i czaple siwe, które łowią ryby w kałużach lub szukają pożywienia wśród skał. W przeszłości, przed urbanizacją przesmyku, znajdowała się tu ważna kolonia kulików kamiennych, ptaków stepowych, których liczna obecność dała nazwę plaży na drugim końcu przesmyku, plaży Las Alcaravaneras.

WalenieWody wokół La Isleta i zatoki Confital, pomimo dużego ruchu morskiego ze względu na bliskość portu La Luz, są jednym z miejsc wybieranych przez niektóre gatunki waleni i ssaków morskich na miejsce osiedlenia. Las Canteras jest jednak także obszarem tranzytowym dla tych gatunków w ich wędrówkach, które odbywają się kilka mil od wybrzeża. W wielu przypadkach niektóre z tych osobników podchodziły do plaży, prawdopodobnie zdezorientowane, a niektóre nawet osiadały na mieliźnie. Nie przeszkadza to jednak niektórym z tych zwierząt w przepłynięciu baru i spacerze w wodach przy plaży lub zabawie wśród kąpiących się, jak to miało miejsce w 1983 r., kiedy to grupa wielorybów pilotów przez cały dzień przebywała w porcie wewnętrznym. Wieloryby są również znane z dużej aktywności na plaży.

W odległości jednej mili na północny wschód od La Isleta, naukowcy z Uniwersytetu w Las Palmas de Gran Canaria stwierdzili stałą obecność grupy żółwi błotnych, które współistnieją z inną grupą wielorybów pilotowych, a także z grupą wielorybów spermowych, które, według naukowców, mogą przemieszczać się w kanale oddzielającym wyspę Gran Canaria od Fuerteventury. Ten ekosystem morski, który otacza półwysep La Isleta i służy jako siedlisko tych ssaków, został uznany za teren mający znaczenie dla Wspólnoty i włączony do sieci Natura 2000 Unii Europejskiej. Usługi ()

Usługi

Stałe stanowisko ratownika i pierwszej pomocy (czynne 365 dni w roku, w zimie od 10.00 do 17.00, a w lecie od 10.00 do 19.00). Punkty dozoru ratowników wzdłuż plaży (w sezonie).

Obiekty sportowe i gry dla dzieci.

Łatwy dostęp do środków transportu publicznego. Parking. Promenada dla pieszych. Parking dla rowerów wzdłuż promenady.

Hotele i mieszkania, restauracje i kawiarnie na plaży i w pobliżu.

Dostęp dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Podjazdy na promenadzie i z promenady na piasek. Obszar dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej z monitorami i sprzętem do kąpieli.

Nadzór policyjny, ze stałym posterunkiem na plaży.

System nagłośnieniowy, powiadamianie o zaginięciu osoby. Biuro rzeczy znalezionych.

Cotygodniowe pobieranie próbek wody do analizy sanitarnej i kontroli jakości.

Spa i szatnia. Toalety publiczne. Prysznice i wanny do kąpieli stóp.

Leżaki i parasole do wypożyczenia, rozmieszczone w trzynastu sektorach wzdłuż plaży.

Bezpłatny dostęp do Internetu za pośrednictwem technologii Wi-Fi w niektórych punktach wzdłuż plaży.

Punkt informacji turystycznej z obsługą w czterech językach. Przy tej samej alei znajduje się kiosk Informacji Turystycznej. Znajduje się na placu Calle Gomera, przed hotelem Meliá Las Palmas. Biblioteka Josefiny de la Torre.

Biblioteka Josefiny de la Torre, stała biblioteka plażowa z wyborem książek o plaży Las Canteras, dostępem do Internetu i innymi atrakcjami zachęcającymi do czytania na plaży.

Organizowanie zajęć rekreacyjnych i wypoczynkowych oraz różnych imprez.

Kompleksowa usługa sprzątania i konserwacji plaży i promenady. Codzienne grabienie, natlenianie i dezynfekcja piasku, pryszniców, łaźni i chodników. Usługa selektywnej zbiórki odpadów. Bezpłatne jednorazowe popielniczki znajdują się w każdym z 28 punktów dostępu.

Surfing w Las Canteras

Fale, które docierają do linii brzegowej plaży, są spowodowane falowaniem, które występuje w miejscach tak odległych jak kontynent, Anglia czy nawet Kanada. Kiedy przez kilka dni nad morzem wieją silne wiatry, tworzą się krótkie, chaotyczne fale, które przemieszczają się przez Ocean Atlantycki. Podczas podróży te, które się łączą i tworzą długie, uporządkowane fale, są w stanie pokonać tysiące kilometrów, a kiedy docierają na Wyspy Kanaryjskie, mają warunki do surfowania na nich.

W zatoce Confital znajdują się trzy główne miejsca do uprawiania surfingu i jego odmian (bodyboard, shortboard i longboard). Alfredo Kraus Auditorium, w najbardziej wysuniętej na południe części plaży, gdzie tworzy się fala Lloret, nazwana tak, ponieważ w tym miejscu znajdowały się stare, nieistniejące już fabryki rybne Lloret i Linares. Dalej na północ, na obszarze plaży znanym jako La Cícer, powstają największe fale na plaży, ponieważ nie ma tam żadnej bariery chroniącej plażę, dlatego też jest ona wykorzystywana przez początkujących w praktyce surfingu. Wreszcie, w El Confital powstaje rura, która ze względu na swoją szybkość i silne kontrasty jest wykorzystywana przez najbardziej doświadczonych surferów.

W Las Canteras działają szkoły surfingu, które oferują kursy dla początkujących i zaawansowanych oraz organizują okresowo zawody i mistrzostwa o randze światowej; nie na próżno fale w El Lloret i El Confital zaliczane są do najlepszych w Europie do uprawiania tego sportu. Fale w Las Canteras są również najlepsze na świecie.

La Cícer, kolebka surfinguLa Cícer, znana wcześniej pod swoją pierwotną nazwą Punta Brava, była pierwszym miejscem, które przyjęło pionierów surfingu, gdy jego praktyka została wprowadzona na Gran Canarii przez obcokrajowców i półwyspiarzy w 1970 roku. Była to okolica marginalna, ze strażą miejską i znakami zakazującymi kąpieli ze względu na niebezpieczeństwo prądów morskich, która popularnie znajdowała się poza plażą Las Canteras. W rzeczywistości w tamtych latach była ona fizycznie oddzielona od reszty plaży przez instalacje elektrowni Compañía Insular Colonial Electricidad y Riegos (CICER), które przerwały ciągłość promenady w tym rejonie. Kiedy w 1928 r. zainstalowano elektrownię, znajdowała się ona na otwartej przestrzeni o powierzchni 16 tys. m², z dala od miasta. Kilkadziesiąt lat później, po zurbanizowaniu okolicy, znalazła się tuż przy nabrzeżu, które w latach 60. XX w. zostało wykorzystane przez techników do budowy kanału i falochronu, który istnieje do dziś, służących do odprowadzania wody wykorzystywanej do chłodzenia turbin elektrowni. Z biegiem lat wał ten spowodował wzrost ilości piasku w tym rejonie i stopniowe zasypywanie kamieni i piasku wulkanicznego, z których zbudowana była ta część plaży. Od kilkudziesięciu lat elektrownia CICER (która przeszła pod kontrolę Unelco-Endesa) jest sparaliżowana i częściowo zdemontowana, a jej uruchomienie ma miejsce sporadycznie. Na jej terenie władze miasta zaplanowały budowę obiektów socjalnych i sportowych oraz placu publicznego. Pamięć o elektrowni CICER jest jednak żywa w zbiorowej wyobraźni, która w końcu nadała nazwę tej części plaży.

Charakterystyka miejsc w rejonie Las Canteras El Lloret

Po lewej i prawej stronie El Lloret (Fabryka Ryb), dno żwirowe.

Przeważnie niskie pływy i wiatry południowe i południowo-wschodnie.

Wszystkie poziomy. Fale o długości od 1 do ponad 4 mLas Canteras

La Puntilla, dno wulkaniczne; La Barra, dno wulkaniczne (kilka szczytów); La Cícer, dno piaszczyste.

Przeważnie wysoki przypływ i wiatry z południa i południowego wschodu.

Wszystkie poziomy. Fale o wysokości od 1 do 3 metrów (do 1,5 m w La Puntilla).El Confital

Las Monjas, La Punta i prawa strona El Confital.

Przeważnie średnie i wysokie pływy oraz wiatry południowo-wschodnie; wulkaniczne dno morskie.

Poziom ekspercki. Fale o wysokości od 1,5 do ponad 3 metrów.

Nurkowanie w Las Canteras

Pod wodami plaży Las Canteras kryje się przestrzeń tętniąca życiem, w której wiele zwierząt znalazło bezpieczny dom, w którym mogą żyć.

Nurkowanie w goglach i z rurką lub z lekkim sprzętem jest w zasięgu wszystkich umiejących pływać. Krajobrazy, życie morskie i bezpieczeństwo, jakie zapewniają wody tej plaży, sprawiają, że jest to miejsce, w którym amatorzy mogą rozpocząć podwodne wycieczki i cieszyć się pełnym kontaktem z naturą. W Las Canteras często uprawia się tę dyscyplinę w towarzystwie przyjaciół lub rodziny, a ćwiczą ją zarówno dorośli, jak i dzieci, które już od najmłodszych lat pływają na brzegu. Na plaży znajduje się również kilka profesjonalnych centrów i klubów nurkowych, które mają swoją najlepszą szkołę, oferującą kursy dla początkujących lub wycieczki podwodne z przewodnikiem w celu odkrycia dna morskiego. Wypożyczają również autonomiczny sprzęt do nurkowania, niezbędny dla najbardziej doświadczonych nurków.

Na plaży w Las Canteras znajdują się dwa obszary przeznaczone do nurkowania, jeden na tak zwanej Playa Chica, a drugi, bardziej rozległy, na Playa Grande. Ponieważ znajdują się one w wewnętrznej strefie przybrzeżnej doku (między brzegiem a La Barra), maksymalna głębokość, jaką można osiągnąć podczas odpływu, wynosi 5 metrów, a średnia głębokość około 2 metrów. Są to nurkowania o niewielkim stopniu trudności, z okazjonalnymi prądami (częstszymi w rejonie Playa Chica), odpowiednie dla dzieci i młodzieży, niewymagające użycia skomplikowanego sprzętu. Profesjonaliści i doświadczeni amatorzy mogą spróbować swoich sił poza La Barra i Baja Fernando w dni, kiedy pozwalają na to prądy i pływy, lub zanurkować w pobliskim Roque Matavinos, w rejonie La Puntilla, w dużej wulkanicznej formacji skalnej o bardzo nierównym dnie, usianym jaskiniami i tunelami, w których znajdują schronienie różne gatunki fauny penumbry i gdzie osiąga się głębokość około piętnastu metrów.

Rybołówstwo na małą skalę w Las Canteras

Rybołówstwo i kuchnia oparta na owocach morza nadają plaży autentyczny charakter. Na licznych tarasach i w restauracjach wzdłuż promenady można skosztować lokalnych przysmaków: mątwy, vieja a la espalda czy sancocho canario (kanaryjskiego gulaszu) - wszystkie te potrawy przyrządza się ze świeżych owoców morza, które rybacy pozostali w okolicach La Puntilla i La Isleta wyruszają na poszukiwanie.

Małe łodzie, które codziennie są wyciągane w La Puntilla, wytrzymują próbę czasu w erze technologicznej. Przypominają one o czasach, które nie tak dawno temu, w połowie XX wieku, ludzie morza wypływali na połów swoimi małymi łodziami, walcząc z żywiołem i płynąc pod żaglami lub z wiosłami. Połowy były wtedy obfite, ale pieniądze płacone za nie były niewielkie, a warunki pracy wymagały wielkiego poświęcenia. Dziś, dzięki silnikom i sprzętowi rybackiemu, handel jest bardziej znośny, ale połowy są tak rzadkie, że nie wystarczają na życie. Być może jest to ostatnie pokolenie rybaków-rzemieślników w Las Canteras.

W latach 50. XX wieku na drugim końcu plaży, gdzie dziś znajduje się Audytorium im. Alfreda Krausa, znajdowały się jedne z najważniejszych fabryk rybnych na Wyspach Kanaryjskich, których głównym produktem było konserwowanie i solenie tuńczyka i sardynek. Przemysł konserwowy rozwijał się tak dobrze, że zmonopolizował wszystkie połowy tuńczyka na wodach archipelagu i części łowisk kanaryjsko-saharyjskich. Kiedy wiele lat później lodówki zrewolucjonizowały sposób przechowywania żywności, kanaryjskie fabryki konserw musiały zniknąć.

Ciekawostki

Z plaży, w dni o bezchmurnym niebie, można zobaczyć cały szczyt wyspy Gran Canaria oraz część sąsiedniej wyspy Teneryfy, gdzie wyraźnie widać sylwetkę Pico Teide.

Co roku, w czasie świąt Bożego Narodzenia, ustawiana jest gigantyczna choinka, a alegoryczna szopka wykonywana jest w całości z piasku i wody. W 2006 r. w Las Canteras zebrała się grupa siedmiu najlepszych piaskarzy na świecie, aby zbudować największą szopkę z piasku w Hiszpanii. Na powierzchnię 700 metrów kwadratowych zużyto 250 ton piasku. Miejscem tego ciekawego i niezwykłego wydarzenia jest Peña de la Vieja.

Peña de la Vieja (Skała Starej Kobiety) ma tak ciekawą nazwę, ponieważ stąd łatwiej było łowić stare kobiety (Sparisoma cretense), gatunek bardzo rozpowszechniony na Wyspach Kanaryjskich, które pływają wśród skał w poszukiwaniu glonów i bezkręgowców.

Las Canteras było planem filmowym. W połowie lat 50. w La Puntilla nakręcono niektóre sceny z filmu Moby Dick (zob. IMDb), w którym John Huston zagrał Gregory'ego Pecka w roli kapitana Ahaba. Wiele wielorybów i delfinów żyje na morzu wokół półwyspu La Isleta, a przy niektórych okazjach wieloryby i delfiny przypływały na plażę, aby umrzeć.

Nazwa Las Canteras pochodzi z czasów, gdy La Barra była wykorzystywana jako kamieniołom do budowy części katedry Santa Ana w Vegueta.

Plaża Las Canteras znana jest surferom z dwóch najlepszych fal w Europie: fali Lloret i fali El Confital, miejsc, w których odbywają się zawody profesjonalnych Mistrzostw Świata w Surfingu.

Jego nadmorska promenada jest doskonałym miejscem spotkań Las Palmas de Gran Canaria, gdzie spotykają się również obcokrajowcy, którzy odwiedzają miasto przez cały rok, a wszystko to tworzy bogatą mieszankę kultur, w której żadna z nich nie traci swojej tożsamości.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie czasopisma Mundo Científico, Las Canteras jest jedną z najlepszych plaż miejskich na świecie.

Plaża w Las Canteras ma szansę stać się pierwszą europejską plażą, która zostanie włączona do Europejskiej Sieci Przestrzeni Naturalnych, zgodnie z propozycją VIII Międzynarodowego Kongresu i Wystawy Plaż - Ecoplayas, który odbył się w Las Palmas de Gran Canaria w 2006 roku.

Tradycją jest, że podczas Nocy San Juan, festiwalu organizowanego w nocy z 23 na 24 czerwca na powitanie nadejścia lata, wielu mieszkańców Gran Canarii i turystów gromadzi się na Paseo de Las Canteras, by oglądać fajerwerki i zażywać nocnych kąpieli w wodach plaży, gromadząc czasem tysiące osób w tym, co stało się znane jako bardzo popularny festiwal zarówno w mieście, jak i na wyspie.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Playa de Las Canteras
Playa de Las Canteras - Plaża Las Canteras to główna plaża miejska w mieście Las Palmas de Gran Canaria (Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie), jedna z najważniejszych plaż na Wyspach Kanaryjskich. Przez cały rok jest to plaża wybierana przez większość mieszkańców miasta i zagranicznych turystów, którzy...
Playa de Las Alcaravaneras
Playa de Las Alcaravaneras - Plaża Las Alcaravaneras jest jedną z miejskich plaż w mieście Las Palmas de Gran Canaria (Gran Canaria, Hiszpania). Odwiedzana przez cały rok, jest drugą po Playa de Las Canteras najczęściej odwiedzaną plażą przez mieszkańców miasta, którzy mogą z niej korzystać...
El Confital
El Confital - El Confital to plaża w mieście Las Palmas de Gran Canaria na Wyspach Kanaryjskich. Znajduje się w okręgu miejskim Puerto-Canteras, na półwyspie La Isleta, w północno-wschodniej części wyspy Gran Canaria. Etymologia Termin El Confital jest fitonimem (toponimem pochodzącym od roślin...
Playa de la Laja
Playa de la Laja - La Laja to plaża w gminie Las Palmas de Gran Canaria (Gran Canaria, Hiszpania). Znajduje się on przy południowym wjeździe do gminy, tuż obok Autostrady Południowej Gran Canarii (GC-1). Charakterystyka ogólna Plaża La Laja ma drobny szary i brązowo-czarny piasek....
El Puertillo
El Puertillo - El Puertillo to miejscowość w gminie Arucas, na wyspie Gran Canaria, we wspólnocie autonomicznej Wysp Kanaryjskich, w Hiszpanii. Położony jest na wybrzeżu gminy, na zachód od Punta Camello, obok małej plaży z czarnym piaskiem. Odległość od stolicy gminy wynosi około...
Playa de Vagabundos
Playa de Vagabundos - Plaża Vagabundos lub San Felipe to plaża znajdująca się w gminie Santa María de Guía de Gran Canaria, w północno-zachodniej części wyspy Gran Canaria. Jest to plaża z wulkanicznego piasku i żwiru, położona tuż przy ujściu wąwozu Silva. Plaża ta...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności