Hiszpania > Las Palmas (Region)

El Puertillo

El Puertillo to miejscowość w gminie Arucas, na wyspie Gran Canaria, we wspólnocie autonomicznej Wysp Kanaryjskich, w Hiszpanii. Położony jest na wybrzeżu gminy, na zachód od Punta Camello, obok małej plaży z czarnym piaskiem. Odległość od stolicy gminy wynosi około 4,5 km, od Las Palmas de Gran Canaria - 11 km, a od Puerto de las Nieves w Agaete - 22 km. W 2017 r. liczyła 1441 mieszkańców.

Toponimia

Swoją nazwę okręg zawdzięcza "puertillo", które zapoczątkowało pewną działalność morską związaną z rybołówstwem i tworzeniem warzelni soli wzdłuż wybrzeża. W czasach starożytnych portami nazywano miejsca, w których można było zakotwiczyć łódź, i tak właśnie czyniono w małej zatoczce piaskowej lub cichej, z przylegającymi do niej zatoczkami i molo, na zawietrznej stronie wiatru. Nierzadko na starożytnych mapach można znaleźć nazwę "Puerto" (Port morski).

Nierzadko na starych lub pisanych mapach nazwę miejscowości El Puertillo można znaleźć jako Portillo, Puerto de Bañaderos, El Puertito lub po prostu Puerto.

Historia

Mówiąc o historii El Puertillo, nie sposób nie wspomnieć o Bañaderos, jednej z pierwszych nazw miejscowości wymienianych w kronikach z czasów podboju Gran Canarii. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu El Puertillo było Pago de Bañaderos. Rozwój urbanistyczny tego obszaru spowodował, że administracja postanowiła przyznać mu własną jednostkę. Konkwistadorzy "ochrzcili" to miejsce mianem Bañaderos ze względu na znajdujące się tu baseny morskie, które były chętnie odwiedzane przez dawnych mieszkańców wyspy.

Okres aborygeński

Pierwotni mieszkańcy Wysp Kanaryjskich nazywali to miejsce na północnym wybrzeżu wyspy Gran Canaria Airaga/Ayraga.

Nie ma wzmianki o stałych osadach przedhiszpańskich na terenie dzisiejszego Puertillo i prawdopodobnie ich nie było (starożytni Kanaryjczycy ze względów bezpieczeństwa unikali obszarów przybrzeżnych łatwo dostępnych dla łodzi), ale obecność takich osad na tym terenie jest dowodem.

Najbliżej położoną i najważniejszą osadą na tym obszarze był "cantón de Arehucas" należący do Guanartemato de Gáldar.

Fiesty

Uroczystości Santa LucíaEl Puertillo obchodzi we wrześniu swoje święto patronalne na cześć Santa Lucía. Do głównych wydarzeń należy Korowód Morski. Święty jest wsiadany przez miejscowych do małych łódek i niesiony w procesji wzdłuż wybrzeża El Puertillo.

Pokaz sztucznych ogni w przeddzień głównego dnia jest bez wątpienia najpopularniejszym wydarzeniem. Tysiące widzów z całej wyspy przybywa do tej nadmorskiej enklawy, aby podziwiać pokaz pirotechniczny.

Cangrejo FestFestFestiwal muzyczno-rekreacyjny odbywający się w pierwszy weekend października. Impreza organizowana przez Radę Miasta Arucas od 2016 r.

Miejsca warte odwiedzenia

Plaża El Puertillo: długa na 120 metrów i szeroka na około 30 metrów, jest jedną z najbardziej ruchliwych plaż na północy Gran Canarii. Składa się z czarnego piasku w środkowej części i skał na końcach. W 2014 roku Europejska Fundacja Edukacji Ekologicznej przyznała plaży Błękitną Flagę za korzystne warunki środowiskowe i utrzymuje to wyróżnienie co roku do dnia dzisiejszego. Plaża została wyróżniona Błękitną Flagą przez Europejską Fundację Edukacji Ekologicznej.

Solnisko El Bufadero: Solnisko zostało tak nazwane, ponieważ znajduje się w miejscu, gdzie w wyniku działania morza na dolną część skały powstaje strumień wody i piany. Mówiąc dokładniej, w szczelinie skalnej powietrze zostaje gwałtownie sprężone pod wpływem fal, a kiedy woda się cofa, zostaje gwałtownie uwolnione z siłą eksplozji, wydając wietrzny dźwięk, który na Wyspach Kanaryjskich znany jest jako "bufo". Solanki Bufadero pochodzą prawdopodobnie z XVII wieku i stanowią część grupy sześciu solanek znajdujących się na tym wybrzeżu, które przetrwały najdłużej ze względu na swoje położenie i morfologię. Patronat założony przez pułkownika Francisco Manrique Amoreto 31 marca 1748 roku obejmował już siedem "fanegas" ziemi uprawnej i "arrifes", zwanych solniskami lub El Cardón, na wybrzeżu Bañadero. Solniska stanowią endemit etnograficzny ze względu na pierwotną technologię i model osadnictwa. Stanowią one cenny przykład bardzo starej, tradycyjnej działalności gospodarczej, a ich struktury pozostały niezmienione do niedawna, dlatego też zostały wpisane na listę dóbr kultury..

Los Charcones: Grupa naturalnych i sztucznych stawów (Charco de Los Erizos, El Plato, Las Mujeres i Las Canteras). Obecnie na tym terenie znajduje się duży sztuczny basen, w skład którego wchodzą wspomniane wcześniej Charco de Las Mujeres i Las Canteras, zbudowany w latach 2010/11. Od 2014 roku Los Charcones jest kolejno nagradzane przez Unię Europejską Błękitną Flagą.

Charco de Las Palomas: naturalny basen położony na bazaltowej powierzchni o dużej wartości geologicznej.

Surfing w El Puertillo

W El Puertillo, podobnie jak na całym wybrzeżu Costa Lairaga, panują idealne warunki do uprawiania surfingu i jego odmian (bodyboard, shortboard, longboard i paddle surf).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności