Hiszpania > Las Palmas (Region)

El Confital

El Confital to plaża w mieście Las Palmas de Gran Canaria na Wyspach Kanaryjskich. Znajduje się w okręgu miejskim Puerto-Canteras, na półwyspie La Isleta, w północno-wschodniej części wyspy Gran Canaria.

Etymologia

Termin El Confital jest fitonimem (toponimem pochodzącym od roślin i gatunków roślin), który odnosi się do nagromadzenia małych mas skalnych o wyglądzie konfitu, wytwarzanych przez przybrzeżne algi wapienne. Pod względem semantycznym należy do typu toponimów, które, wywodząc się z morfologii terenu, odnoszą się do naturalnych cech wybrzeża. Jak opisują niektórzy autorzy, słowo pochodzące od konfitalu nadaje nazwę "obszarom wybrzeża wyspy, które zamiast piasku lub żwiru pokryte są pewnym drobnym kamykiem w formie konfitu, o białawym kolorze z lekkimi złotymi przebłyskami". Wykazuje również pewne podobieństwo do niektórych małych ślimaków".

Plaża Konfitalna

Plaża Confital znajduje się na południowy zachód od półwyspu La Isleta i jest naturalnym przedłużeniem plaży Las Canteras. Obszar zwykle wykorzystywany do kąpieli ma około dwóch kilometrów długości, choć pas przybrzeżny jest znacznie dłuższy. Składa się ona z płyt skalnych, na których końcach znajduje się warstwa gruboziarnistego piasku. Jeszcze kilka lat temu na plaży znajdowało się małe miasteczko, które jednak niedawno zostało zlikwidowane, a teren El Confital powrócił na własność publiczną i został przeznaczony na prace konserwatorskie, które wzbudziły wiele kontrowersji ze względu na wątpliwości niektórych ruchów ekologicznych i sąsiadów miasta co do ich legalności. Plaża zyskała lepszy dostęp dla pieszych, drewnianą promenadę i tereny zielone.

El Confital jest również podziwiane za czystość i zdrowotność swoich wód - w 2012 r. zostało odznaczone Błękitną Flagą. Fale, które docierają do El Confital, są bardzo silne.

Fale docierające na plażę są wysoko cenione przez amatorów i profesjonalistów surfingu. Niektórzy uważają prawą stronę Confital za jedną z najlepszych fal w Europie. Prądy morskie tworzą tu tubę, z której korzystają najbardziej doświadczeni surferzy ze względu na szybkość i silne kontrasty. Co roku na tej plaży odbywają się testy kwalifikacyjne do profesjonalnych Mistrzostw Świata w Surfingu. Plaża jest również miejscem rozgrywania Mistrzostw Świata w Surfingu.

Charakterystyka spotu El ConfitalFale: Las Monjas, La Punta i prawa strona El Confital.

Przeważnie średnie i wysokie pływy oraz wiatry południowo-wschodnie; wulkaniczne dno morskie.

Poziom ekspercki. Fale o wysokości od 1,5 do ponad 4 metrów.

Plaża szczególnie polecana do użytku naturystów-nudystów

.

Chociaż zawsze była odwiedzana przez nudystów, El Confital posiada obecnie znak miejski zalecający korzystanie z niej przez naturystów, aby jeszcze bardziej zachęcić do praktykowania nudyzmu i naturyzmu, co czyni ją najbardziej polecaną plażą w tej gminie do korzystania z niej. Oznakowanie znajduje się w miejscu wyposażonym w specjalne rampy ułatwiające dostęp osobom niepełnosprawnym; szacunek i współistnienie w różnorodności są na tej plaży chronione przez Radę Miasta.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności