Hiszpania

Playa de la Victoria

Playa de la Victoria (lub Playa Victoria) to plaża miejska położona na wybrzeżu Costa de la Luz, poza miastem Kadyks (Hiszpania), o długości około 3 kilometrów, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest uważana za najlepszą plażę miejską w Europie i otrzymuje Błękitną Flagę nieprzerwanie od 1987 r. do 2011 r. Jest to również pierwsza plaża w Hiszpanii, która otrzymała certyfikat zarządzania środowiskowego i Q for Tourism Quality. Jest to również pierwsza plaża w Hiszpanii, która otrzymała Błękitną Flagę.

Geografia

Plaża La Victoria, której współrzędne geograficzne to 36° 29' 42" N - 6° 16' 20" W i 36° 31' 03" N - 06° 17' 11" W, ma długość od 2,5 do 3,5 km, nachylenie 6 % i szerokość prawie 200 m w czasie odpływu, częściowo dzięki projektowi "Realimentación de las playas urbanas de Cádiz", zrealizowanemu w 2003 r.

Piaski na plaży są drobne, złociste i krzemionkowe.

Lokalizacja

La Victoria jest położona w południowo-zachodniej części miasta Kadyks. Stanowi część Zatoki Kadyksu, a zatem na całej swojej długości jest oblewana przez Ocean Atlantycki. Od północy graniczy ona z plażą Santa María del Mar, a od południa z murem Cortadura, który oddziela La Victorię od plaży Cortadura. Plaża jest oddzielona od miasta promenadą, przy alei o tej samej nazwie oraz przy alei Amílcar Barca, będącej kontynuacją tej pierwszej.

Etymologia

Na początku XX wieku miasto Kadyks znajdowało się w depresji ekonomicznej: z jednej strony utrata ostatnich kolonii w Ameryce po katastrofie '98 spowodowała zanik handlu z nimi, z drugiej zaś wyburzenie murów miejskich w celu przeprowadzenia własnej rozbudowy wiązało się z ogromnymi kosztami. W projekcie rozbudowy Rada Miasta uwzględniła budowę grupy czterech dzielnic mieszkaniowych, które miały oczyścić obszar "Intramuros", pod nazwą Reina Victoria.

W najbardziej wysuniętej na południe części miasta, znanej jako "Campo del Sur", w odpowiedniej odległości od strefy wojskowej miasta, znajdowała się Playa del Sur. Ze względu na odległość od centrum Intramuros postanowiono wybudować uzdrowisko z wodami leczniczymi, zgodnie z powstającą w kraju turystyką, ale jednocześnie dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. Uzdrowisko to, które otworzyło swoje podwoje dla publiczności w latach 1907-1931, oraz hotel, który go zastąpił, nosiły nazwę "Balneario Reina Victoria".

W każdym razie istnieją wątpliwości co do tego, czy plaża otrzymała swoją nazwę bezpośrednio od uzdrowiska, czy też za jego pośrednictwem od nowych dzielnic.

Formacja geologiczna

Obecny obszar prowincji Kadyks powstał w wyniku uformowania się w miocenie alpejskiego pasma górskiego, które spowodowało nałożenie się najstarszych materiałów na tym obszarze na materiały bardziej współczesne, podczas gdy płyty europejska i afrykańska zbliżały się do siebie. W tym czasie powstała dolina rzeki Kadyks.

W tym czasie dolina Gwadalkiwiru i południowa część Półwyspu Iberyjskiego zaczęły stopniowo wznosić się ponad poziom morza.

Jeśli chodzi o wybrzeże Kadyksu, powstanie Zatoki Kadyksu i otaczających ją plaż można datować na około górny miocen, jako wynik depresji tektonicznej, która w pliocenie i części plejstocenu była zajęta przez deltę, która ukształtowała linię brzegową. Z naniesionych tam piasków, wapieni i zlepieńców powstał typowy kamień ostrygowy, z którego zbudowano wiele budynków na tym obszarze i który do dziś jest zdobiony. Około 20 000 lat temu delta ta, na skutek zmian poziomu morza, zapadała się aż do okresu krótko przed holocenem, po którym zaczęła się stabilizować. W następnych dziesięcioleciach, kiedy poziom morza się podniósł, delta ustabilizowała się.

W późniejszych dziesięcioleciach, w miarę podnoszenia się poziomu morza spowodowanego ocieplaniem się polarnej pokrywy lodowej, na skraju tego wybrzeża i pobliskich wyspach, które wznosiły się w zatoce: Cimbis, Erytheia i Kotinoussa, zaczęły osadzać się piaski. W ciągu wieków osady te stały się fundamentem Kadyksu i San Fernando. W pobliżu plaży znajdują się bagna i solniska, które do lat 80. XX wieku były ważnym zasobem gospodarczym dla obu miast.

Turystyka

Playa de la Victoria jest uznawana za jedną z sześciu plaż o najwyższej jakości w Hiszpanii, od sierpnia 2004 r. posiada Znak Jakości Turystycznej Q przyznawany przez Hiszpański Instytut Jakości Turystycznej (ICTE), organ zależny od Sekretariatu Generalnego ds. Turystyki Ministerstwa Gospodarki. Plaża jest jedną z sześciu najlepszych w Hiszpanii.

Chociaż większość osób korzystających z plaży Victoria w miesiącach letnich to mieszkańcy samego Kadyksu, jest wielu, którzy przyjeżdżają środkami transportu publicznego lub turystycznego, aby spędzić dzień na plaży. Należy zauważyć, że oferta turystyczna Kadyksu nie jest tak dobrze nagłośniona ani tak znana jak oferta innych miast nadmorskich, zarówno w Hiszpanii, jak i w samej prowincji: Chiclana i obszar "La Barrosa", Barbate i Los Caños de Meca czy El Puerto de Santa María i Valdelagrana byłyby przykładami bardziej rozpowszechnionej turystyki.

Hotelarstwo i gastronomia

Branża hotelarska i gastronomiczna wokół plaży koncentruje się wokół Plaza Ingeniero La Cierva, gdzie znajdują się jedne z najbardziej prestiżowych hoteli w mieście. Typowe dla tego regionu produkty można również skosztować w lokalach położonych wzdłuż promenady, z których wiele ma tarasy lub wysokie piętra, z których widać plażę: bary, restauracje serwujące owoce morza i restauracje różnego typu.

Dostęp

Główne drogi lądowe prowadzące do Kadyksu i na plażę to:

Od południa, przejeżdżając przez San Fernando, autostradą CA-33.

Od północy, przez Puerto Real, przez most Ramón de Carranza, autostradą A-4.Po przyjeździe do Kadyksu pojazdy można zostawić na jednym z pobliskich parkingów, z których większość jest podziemna; istnieje jednak również wiele tras oferowanych przez różne środki transportu i firmy:

Autobusem, wyczarterowanym przez Konsorcjum Transportowe Zatoki Kadyksu, z różnych gmin w samej zatoce, z preferencją zatrzymywania się na przystankach "Polideportivo" (przed centrum sportowym "Ciudad de Cadiz"), "Telegrafía" (obok terenu Telegrafía sin Hilos) i "Hotel Playa" (na placu Ingeniero La Cierva, gdzie znajduje się ten hotel). Katamaranem, z możliwością zatrzymywania się na przystankach "Polideportivo" (przed centrum sportowym "Ciudad de Cádiz"), "Telegrafía" (obok terenu Telegrafía sin Hilos) i "Hotel Playa" (na placu Ingeniero La Cierva, gdzie znajduje się ten hotel).

Połączenie katamaranem, również kontrolowane przez Konsorcjum, z El Puerto de Santa María i Rota, choć w tym przypadku konieczny jest autobus z Portu Kadyksu na plażę. Pociągiem podmiejskim RENFE (RENFE).

Pociągiem podmiejskim RENFE, którego przystanki znajdują się na stacjach Cortadura i Estadio, położonych tuż przy plaży. Pociągiem, którego przystanki znajdują się na stacjach Cortadura i Estadio, położonych tuż przy plaży. Pociągiem.

Inne

Klasyczną ikoną plaży Victoria jest uliczny sprzedawca. Zwykle z jednej strony sprzedają napoje bezalkoholowe, piwo lub wodę, a z drugiej chipsy lub przekąski, takie jak rurki lub "gusanitos". Chociaż są mniej popularne, niektóre sprzedają gotowane owoce morza (krewetki, kraby, krewetki…), słodycze i dodatki do ubrań, takie jak chilabas lub naszyjniki. Na plaży i promenadzie odbywa się również nocny targ, na którym przechodnie mogą kupić ręcznie robione wyroby.

Zezwolenia dla wszystkich tych sprzedawców wydaje Rada Miasta Kadyksu, która przyznaje je na jeden miesiąc lub na całe lato, z wyjątkiem tych, którzy sprzedają swoje towary wyłącznie w noc Trofeum Ramóna de Carranza, w połowie lub pod koniec sierpnia. Targ odbywa się właśnie w dniu Trofeum Ramóna de Carranza.

To właśnie w dniu finału turnieju gromadzą się największe skupiska ludzi, zarówno miejscowych, jak i obcokrajowców, aby świętować zwycięstwa drużyn piłkarskich lub spędzić noc przy typowych grillach i - wśród wielu młodych ludzi - "botellones" (bójkach alkoholowych). To "festejo" od kilku lat wywołuje w Kadyksie kontrowersje między tymi, którzy chcą, aby grillowanie zostało zakazane, a tymi, którzy wolą je nadal celebrować. To "festejo" od wielu lat wywołuje w Kadyksie kontrowersje.

Usługi

Plaża oferuje szereg usług, w tym:

Usługi sanitarne i ochroniarskie

Usługi porządkowe i kosze na śmieci.

Policja lokalna.

Apteczka pierwszej pomocy.

Toalety, wanny dla stóp i prysznice.

Usługi ratowników.

Toalety.

Szatnie.

Fontanny z wodą pitną.

Usługi rekreacyjne

W zimie, kiedy na plaży jest spokojniej, odbywają się niektóre zajęcia sportowe, takie jak zawody w..:

Lekkoatletyka.

Siatkówka plażowa.

Rugby - 7. W lecie, z ofertą skierowaną do szerszej publiczności, oferowane są inne rozrywki:

Piłka ręczna plażowa (Liga "Ciudad de Cádiz").

Gimnastyka konserwacyjna.

Indywidualne i parowe turnieje paddle plażowego.

Przez cały rok plaża jest dostępna dla tych, którzy chcą spacerować lub biegać wzdłuż plaży i przyległych plaż. Plaża jest również otwarta dla ogółu społeczeństwa.

Inne usługi

Bary plażowe.

Parasole plażowe i leżaki.

Bary i restauracje.

Kino letnie.

Szkółka.

Obszar wejścia i wyjścia dla łodzi.

Punkt informacyjny.

Dostęp i obszary przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Playa de la Victoria
Playa de la Victoria - Playa de la Victoria (lub Playa Victoria) to plaża miejska położona na wybrzeżu Costa de la Luz, poza miastem Kadyks (Hiszpania), o długości około 3 kilometrów, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest uważana za najlepszą plażę miejską w Europie i otrzymuje...
Playa de Cortadura - Plaża w gminie Kadyks, położona przy wjeździe do Kadyksu, obok murów Cortadura, które stanowiły zewnętrzną granicę obrony miasta od XVII do XIX wieku. Plaża ciągnie się również wzdłuż lewego brzegu rzeki CA-33 (w kierunku w górę w stronę Kadyksu), aż...
Playa de Santa María del Mar
Playa de Santa María del Mar - Plaża Santa María del Mar (Los Corrales i La Playita de las Mujeres) znajduje się na wybrzeżu Costa de la Luz w mieście Kadyks (Hiszpania), a dokładniej w obszarze poza murami miasta. Stanowi kontynuację Playa de la Victoria i rozciąga...
Playa de La Caleta (Cádiz)
Playa de La Caleta (Cádiz) - La Caleta to plaża położona w historycznym centrum miasta Kadyks (Andaluzja, Hiszpania). Był to naturalny port, w którym statki fenickie, kartagińskie i rzymskie kotwiczyły przy kanale oddzielającym archipelag od wysp (Erytheia i Cotinussa), z których składał się ówczesny Kadyks ....
Playa de la Casería
Playa de la Casería - Plaża Caño Herrera i plaża La Casería lub Playa de la Casería de Ossio, położone w San Fernando (Kadyks), to plaża błotnisto-piaszczysta, powstała po wybudowaniu w 1969 roku mostu Carranza, którego fundamenty zatrzymują piasek, zapobiegając jego wciąganiu przez prądy morskie...
Playa de Levante (El Puerto de Santa María)
Playa de Levante (El Puerto de Santa María) - Levante to dziewicza plaża w El Puerto de Santa María w Kadyksie, znana również jako Los Toruños, położona wzdłuż parku naturalnego Zatoki Kadyksu, w obszarze chronionym Los Toruños (największy park metropolitalny w Andaluzji) Ma długość około 5 km, zaczyna się...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności