Hiszpania > Andaluzja (Region)
Hiszpania > Cádiz (Region)

Playa de La Caleta (Cádiz)

La Caleta to plaża położona w historycznym centrum miasta Kadyks (Andaluzja, Hiszpania). Był to naturalny port, w którym statki fenickie, kartagińskie i rzymskie kotwiczyły przy kanale oddzielającym archipelag od wysp (Erytheia i Cotinussa), z których składał się ówczesny Kadyks .

Struktura

Jest to najmniejsza plaża w całym mieście i jest odizolowana od pozostałych.

Jego główną atrakcją jest położenie - miejsce, które inspirowało muzyków i poetów, takich jak Isaac Albéniz, José María Pemán, Paco Alba i Carlos Cano. Znajduje się obok zamków San Sebastián i Santa Catalina, naprzeciwko starego szpitala Hospital de Mora, Wydziału Ekonomii i Biznesu oraz obok Wydziału Nauk o Pracy Kampusu Kadyksu Uniwersytetu o tej samej nazwie, w sercu dzielnicy La Viña. Godne uwagi jest również stare uzdrowisko, w którym obecnie mieści się siedziba Andaluzyjskiego Centrum Archeologii Podwodnej.

W tym miejscu nakręcono kilka filmów, takich jak Die Another Day, Alatriste, Manolete i El Amor Brujo.

Mieszkańcy Kadyksu uważają, że jest to jedno z najbardziej emblematycznych miejsc w mieście, a w karnawałowych kopułach jest to powracający motyw.

Archeologia

Dokonano tu kilku odkryć archeologicznych, takich jak wlewki i pułapki, które dowodzą istnienia kanału żeglownego w czasach fenickich oraz

Historia

Kiedy Fenicjanie odkryli obecne miasto Kadyks w XI w. p.n.e., tworzyły je dwie wyspy, Erytheia na północy i Kotinoussa na południu, bardzo odpowiednie do budowy osady i oddzielone kanałem żeglownym, idealnym na port. Na przestrzeni wieków kanał ten, zwany obecnie Kanałem Ponce, został zasypany z przyczyn naturalnych (osady i inne materiały niesione przez rzekę Guadalete) oraz w wyniku działalności człowieka (śmieci, gruz itp.). Podczas prac prowadzonych w budynku El Olivillo odkryto duże rzymskie wysypisko śmieci.

W miarę wypełniania kanału, przy jego zachodnim ujściu powstaje plaża La Caleta.

Na cyplu Kotinoussa zachowały się budowle i latarnie morskie z czasów fenickich, w tym świątynia Kronossa-Baala Hammona oraz kaplica Świętego Sebastiana, zbudowana w 1457 r. przez weneckich marynarzy ze statku, który przeszedł tu kwarantannę podczas zarazy. Obecnie znajduje się tu Zamek San Sebastián (1706), a w nim latarnia morska Kadyksu. Poprzednia latarnia, murowana, została zburzona w 1898 r. ze względów taktycznych podczas wojny z USA. (mogliby ją zlokalizować i ułatwić atak na Kadyks). W pierwszej dekadzie XX wieku postanowiono zbudować kolejny, który można było łatwo zdemontować i który miał konstrukcję metalową (jedyną tego typu w Hiszpanii). Choć ukończono ją w 1910 r., na uruchomienie musiała poczekać do 1913 r., zanim można ją było zasilać energią elektryczną (była to druga tego typu budowla w Hiszpanii).

Po straszliwej angielsko-holenderskiej inwazji na Kadyks w 1596 r. postanowiono ufortyfikować miasto, otaczając je murami i budując w 1676 r. kilka bastionów obronnych. Plaża jest nadal otoczona tymi murami, zachowała się brama Puerta de La Caleta, która stanowi część bastionu Orejón, a na prawo od niej znajdowały się bastiony San Pablo, a później San Pedro, z których do dziś zachowała się budka wartownicza.

Pod koniec XVIII wieku, ze względów wojskowych, statki zakotwiczone w La Caleta musiały mieć możliwość szybkiego dotarcia do Campo del Sur. W 1797 roku wykopano prosty kanał, żeglowny nawet przy pustym odpływie, używany do dziś, dzięki któremu nie musiały okrążać zamku w San Sebastián.

W tamtych czasach dostęp lądowy do zamku był możliwy tylko w czasie pustego przypływu. Kiedy kanał został wykopany, przekraczano go za pomocą mostu zwodzonego.

W 1860 r. poprawiono obronę zamku i zbudowano falochron, który połączył go na stałe z miastem od strony bramy La Caleta, dzisiejszej Paseo Fernando Quiñones. Na początku są to trzy łuki łączące obie strony plaży (obecnie zasypanej piaskiem) i "resbalaera", następnie Most Żelazny, nazwany tak, ponieważ był wykonany z tego metalu do początku XX wieku, potem Most Kanałowy, nad wspomnianym wcześniej kanałem, i wreszcie most dojazdowy do zamku, który zastąpił most zwodzony nad fosą. Pomiędzy mostami znajduje się pływak, używany do 1986 r., służący do pomiaru wysokości pływów. Został odrestaurowany w 2016 r.

Na krańcu Erytrei znajduje się Zamek Świętej Katarzyny, kolejna z fortyfikacji wzniesionych w połowie XVII w. w celu obrony miasta, później więzienie wojskowe do końca lat 80. XX w., a obecnie centrum działalności kulturalnej.

Chociaż obszar ten był wykorzystywany od czasów Fenicjan po dzień dzisiejszy jako naturalny port, do połowu ryb i muszli, na początku XIX wieku wybudowano Balneario del Real (drewniana konstrukcja) jako alternatywę dla wypoczynku. Po stu latach użytkowania był w tak złym stanie, że Diputación nakazała jego rozbiórkę i wybudowanie nowego, murowanego obiektu, który został otwarty w 1926 r. pod nazwą Balneario de Nuestra Señora de La Palma y del Real. W 1975 r. został uznany za ruinę i miał zostać zburzony, aż do 1990 r., kiedy to został uznany przez Junta de Andalucía za dobro kultury i odrestaurowany, a obecnie znajduje się w nim Centrum Archeologii Podwodnej.

W 1959 r. założono Caleta Club, zajmujący się różnymi formami rekreacji morskiej, zwłaszcza wędkarstwem. W 1990 r., aby odzyskać obszar plaży, którą wcześniej zajmował, przeprowadzono ważne prace: jego obiekty przeniesiono wewnątrz muru, zbudowano dok i nowe dojścia.

W połowie lat 70. rozpoczęto prace nad budową falochronu na użytek znajdującej się naprzeciwko Szkoły Morskiej, ale projekt ten spotkał się z silnym sprzeciwem władz miasta ze względu na jego duży wpływ na krajobraz i środowisko, które zdołały sparaliżować i anulować prace. W 1982 r. zakończono rozbiórkę tego, co zostało wybudowane.

Mur, który nadal otacza plażę (o wysokości około 8 metrów nad poziomem morza), sprawia, że plaża znajduje się poniżej poziomu miasta. W 1991 r. przeprowadzono prace pogłębiarskie w obszarze dostępu do mola, aby zwiększyć jego głębokość, a wydobyta duża ilość piasku została zdeponowana na plażach. W La Caleta piasek został podniesiony o ponad 1,50 metra w stosunku do poprzedniej wysokości, co pozwoliło na powiększenie suchego obszaru nawet podczas pełnego przypływu, ale stopy filarów uzdrowiska, a przede wszystkim trzy łuki na początku falochronu zostały zasypane.

Od prawie 40 lat pod koniec sierpnia na plaży odbywa się Entierro de la Caballa (Pochówek Makreli), impreza na pożegnanie lata, podczas której w procesji niesiona jest figura makreli i podpalana wraz z odpowiadającą jej piriñaca (makrelą), z występami grup karnawałowych.

Kamienie z La Caleta

Jedną z cech charakterystycznych tej plaży jest to, że każdy z jej kamieni ma swoją własną nazwę, na przykład: piedra cuadrá, piedra reonda, palangana, piedra del erizo, puntilla, laja itd.

Prace poprzedzające obchody dwustulecia 1812 roku

W latach poprzedzających obchody dwusetnej rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1812 roku La Caleta była zagrożona pracami promowanymi przez Konsorcjum Dwusetnej Rocznicy Konstytucji z 1812 roku (Consorcio del Bicentenario de la Constitución de 1812). Zgodnie z pierwotnym projektem, opublikowanym w BOP Kadyksu, prace te obejmowałyby przedłużenie Paseo Fernando Quiñones (drogi prowadzącej do zamku w San Sebastián) o cztery przejścia, zalanie cementem ostryg, budowę pomostu dla łodzi o długości do 15 metrów po północnej stronie wspomnianego zamku oraz związane z tym pogłębianie.

Na tę wiadomość odpowiedziały liczne publiczne demonstracje profesorów i wykładowców uniwersyteckich, a przede wszystkim mobilizacja Plataformy Salvemos la Caleta, która w ciągu tygodnia zdołała zebrać około 1600 głosów sprzeciwu wobec projektu mola i która zebrała już ponad 4000 podpisów, próbując chronić plażę i jej krajobraz, środowisko biotyczne i kulturowe, ogłaszając ją Chronionym Pomnikiem Przyrody.

Ostatecznie nie przeprowadzono żadnych prac mających na celu zmianę struktury plaży Caleta.

Różnorodność biologiczna

W 2019 r. stwierdzono występowanie 294 gatunków zwierząt i 88 gatunków flory.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności