Hiszpania > Asturia (Region)

Playa de Cobijero

Plaża Cobijeru to plaża śródlądowa w miejscowości Buelna, w asturyjskiej radzie Llanes, w Hiszpanii. Znajduje się on w obrębie pomnika przyrody Complejo de Cobijeru. Kompleks ten, o powierzchni 8,73 ha, został uznany za pomnik przyrody dekretem 140/2001 z 5 grudnia 2001 r. i włączony do Chronionego Krajobrazu Wschodniego Wybrzeża Asturii.

Opis

Kompleks położony trzy kilometry na zachód od miasta Buelna, uważany za geomorfologiczną osobliwość wybrzeża Llanes, składa się z:

Obniżenie terenu o podłożu wapiennym, w którym znajduje się plaża Cobijeru, znane również jako plaża Las Acacias. Plaża jest niewielka i odizolowana od wybrzeża, łącząc się z morzem szczeliną o długości kilkudziesięciu metrów, a plaża jest narażona na przypływy i fale. Na północy plaża jest oddzielona od wybrzeża erozyjną skałą, na której z jednej strony znajduje się kamienny łuk, znany jako "Salto del Caballo", a z drugiej strony otwór bufonu.

Na południu niewielki strumień płynie korytem wyciosanym w wapieniu. Strumień ma niewielkie natężenie przepływu, ale w niektórych przypadkach może się znacznie zwiększyć, powodując uszkodzenie formacji piaszczystych powstałych w wyniku działania fal. Ten drenaż tworzy środowisko przypominające estuarium.

Depresja znana jako plaża El Molín. Jest ona bardzo podobna do plaży Cobijeru, ale jej podłoże jest błotniste, porośnięte roślinnością. Znajduje się tu również stary młyn pływowy. Obie plaże powstały w dwóch dolinach położonych blisko linii brzegowej z podziemnymi galeriami, które łączą dno doliny z morzem, co tłumaczy napływ wody podczas przypływu.

Jaskinia Cobijeru, pochodzenia krasowego, położona na zachód od dawnej plaży El Molín. Wewnątrz można zobaczyć stalaktyty i stalagmity oraz osady błotne.

Okolice obu obniżeń krasowych, gdzie podłoże wapienne ma różne warstwy osadów czwartorzędowych, dały początek żyznym glebom, na których rozwija się wspaniała roślinność z łąkami, a nawet terenami idealnymi do uprawy.

Klif, który oddziela linię brzegową od północy.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności