Hiszpania > Andaluzja (Region)
Hiszpania > Huelva (Region)

Playa Central (Isla Cristina)

Plaża Centralna w Isla Cristina to plaża miejska w mieście Huelva, Isla Cristina (Hiszpania).

Położony jest na przeciwległym końcu portu rybackiego i przystani, obok głównej części "la playa". Charakteryzuje się wydmami oraz rodzimą roślinnością sosnową i zaroślami. W jego skład wchodzą prysznice, rampa dla niepełnosprawnych, usługi gastronomiczne, centrum obrony cywilnej i nadzór policji lokalnej, szkółka żeglarska i promenada.

Środowisko

Od zachodu graniczy z parkiem przyrody Marismas de Isla Cristina, od zachodu z naturalnym lasem sosnowym, a od północy z centrum miasta Isla Cristina. Na obszarze wydm można zobaczyć licznie występujące piaskowce i mewy, a także chrząszcze i inne chrząszcze. W strefie pływów występują różne skorupiaki i mięczaki, takie jak ślimaki morskie, które w niektórych porach roku licznie wylegają na plażę. Pająki i meduzy to dwa gatunki, które mogą stanowić największe zagrożenie podczas letnich kąpieli, zwłaszcza po południu w przypadku tych pierwszych i w gorące dni z pewnymi prądami w przypadku tych drugich. Użądlenie przez pająka jest dość bolesne, ale zazwyczaj nie jest poważne, chyba że wystąpi reakcja alergiczna.

Zabronione jest łowienie ryb, poławianie skorupiaków oraz pozyskiwanie zwierząt z tego obszaru. Ponieważ obszar stanowiska przyrodniczego jest chroniony, szczególną uwagę poświęca się jego zachowaniu, podobnie jak otaczającego go terenu. Nawet bezkarnie zbierane gatunki mogą nie nadawać się do spożycia w wyniku zrzutów nieuzdatnionej wody w sezonie letnim, ze względu na duży wzrost zapotrzebowania na wodę do oczyszczenia, spowodowany dużym napływem turystów.

Usługi

Prywatne prysznice są odpłatne, a inne na piasku - do bezpłatnego użytku. Na końcu promenady, w najbardziej centralnej części plaży, znajduje się punkt sprzedaży leżaków i parasoli, obok punktu pierwszej pomocy Obrony Cywilnej.

Na pobliskim kempingu znajduje się szkoła pływania na pontonach i windsurfingu, która oferuje również możliwość uprawiania sportów motorowodnych. Jest to obiekt letni, który co roku zmienia lokalizację. Miejski ośrodek sportu na Isla Cristina organizuje zazwyczaj zajęcia koordynowane z tą szkołą.

We wschodniej części, kilka metrów od głównego wejścia na plażę, znajduje się parking strzeżony. Z parkingu prowadzi ścieżka przez las sosnowy do sąsiedniej plaży El Hoyo. Na początku ścieżki znajduje się miejsce na piknik.

Autobus miejski łączy miasto z tą plażą oraz z innymi plażami w gminie, takimi jak Islantilla oraz miasteczka La Redondela i Pozo del Camino. Inny autobus miejski przejeżdża przez wnętrze miasta Isla Cristina i kończy bieg na tej plaży.

Obiekty

Jest tu kilka hoteli, trzy dwugwiazdkowe, jeden czterogwiazdkowy i jeden pięciogwiazdkowy, pierwszy hotel tej kategorii w województwie. Jest też kilka restauracji przy plaży z nierówną obsługą, ale dobrym jedzeniem, zwłaszcza w sezonie letnim. Jest tu także lodziarnia i restauracja o długiej tradycji, z jedną z najlepszych ofert gastronomicznych i najlepszą obsługą w prowincji, wielokrotnie nagradzana, prowadzona przez spadkobierców jej założyciela, Rufino Zaiño, w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności