Hiszpania > Andaluzja (Region)
Hiszpania > Huelva (Region)

La Antilla

La Antilla to nadmorska miejscowość należąca do gminy Lepe, w prowincji Huelva (Hiszpania). Według danych INE w 2020 r. liczba mieszkańców wynosiła 1 608 osób.

Historia

Plaża La Antilla została odkryta w XVI wieku podczas budowy Wieży Katalońskiej, znajdującej się w pobliżu ujścia rzeki Piedras, podobnie jak wiele innych plaż wzdłuż wybrzeża Huelvy. Uważa się, że plaże te nazywano "La Antilla" na długo przedtem, a dowodem na to jest fakt, że kiedy Kolumb wylądował w obu Amerykach, nazwa ta została nadana przez żeglarzy, którzy przybyli z tego lądu, do konglomeratu wysp tworzących Antyle, ze względu na podobieństwo piasków tych ziem, złotych i drobnych.

Antyle były kiedyś grupą piaszczystych wysp, a poziom morza podnosił się wraz z przypływami, ale po trzęsieniu ziemi w 1755 roku i wywołanym przez nie tsunami poziom morza obniżył się, a z ustępujących wód wyłoniły się nowe lądy.

Pod koniec XIX wieku La Antilla była skupiskiem tymczasowych domków rybaków. Już w 1946 r. w historycznej kartografii pojawia się droga łącząca Lepe z ówczesnym Caserío de La Antilla, przy której stoi około pięćdziesięciu stałych domów.

W 1922 r. w pobliżu obecnego miejsca, gdzie znajduje się "Klub Plażowy Islantilla" (Club de la playa de Islantilla), powstała grupa niskich domów z cegły, zbudowanych przez gubernatora cywilnego Huelvy Manuela Cano y Cueto. W czasach dyktatury Francisco Franco Antilla otrzymała hasła "Miejsce szczęśliwych godzin" oraz "Miejsce szczęśliwych rodzin".[potrzebny cytat]W drugiej dekadzie XXI wieku miały miejsce różne sztormy, które spowodowały obniżenie się linii brzegowej. Skutki sztormów zostały spotęgowane przez niestabilność linii brzegowej w rejonie La Antilla oraz obecność prac przybrzeżnych na pobliskich plażach, takich jak falochrony Villa Real i Isla Cristina. Prace przybrzeżne w rejonie La Antilla oraz obecność prac przybrzeżnych na pobliskich plażach, takich jak falochrony Villa Real i Isla Cristina.

Środowisko fizyczne i miejskie

Centrum miasta graniczy od północy z drogami A-5054 (Isla Cristina-La Antilla) i A-5056, od zachodu z Islantillą, a od wschodu z Parkiem Naturalnym Marismas del Río Piedras i Flecha del Rompido. W centrum miasta wyróżnia się Avenida Castilla, ulica pełna sklepów, oraz dzielnica El Carmen, znana jako dzielnica rybaków.

Obiekty użyteczności publicznej

W La Antilla znajduje się publiczne centrum edukacyjne CEIP Las Gaviotas, gabinet lekarski i biblioteka miejska, a także sala wystawowa Centrum Kultury Los Álamos. Główne tereny zielone znajdują się na północnym skraju centrum miasta, obok drogi A-5055.

Transport i komunikacja

Główny dojazd do La Antilla prowadzi przez drogę A-5076, która łączy miasto z drogami N-431 i A-49.

Dane demograficzne

Liczba ludności La Antilli podlega znacznym wahaniom w ciągu roku, ze względu na sezonowy charakter turystyki słonecznej i plażowej oraz istnienie w mieście wielu drugich domów. Liczba mieszkańców rosła przez cały XX wiek, choć od czasu kryzysu gospodarczego w 2009 r. uległa stagnacji. Liczba ludności La Antilli rosła przez cały XX wiek, choć od czasu kryzysu gospodarczego w 2009 r. uległa stagnacji. Liczba ludności La Antilli rosła od początku XX wieku.

Polityka

La Antilla, jako część gminy Lepe, zależy od gminy Lepe. Obecnym burmistrzem Lepe jest Juan Manuel González Camacho (PP-A).

Gospodarka

Gospodarka miasta opiera się na turystyce, dlatego też znajduje się tu wiele restauracji, barów, hoteli i miejsc rozrywki. W 2006 r. wybudowano duży kompleks miejski La Cigüeña, przeznaczony głównie dla obywateli holenderskich. W latach 2002-2007 La Antilla przeszła gruntowny rozwój urbanistyczny i turystyczny.

Plaża La Antilla graniczy od wschodu z plażą Santa Pura, a od zachodu z plażą Islantilla, która jest zarządzana jako mancomunidad przez gminy Lepe i Isla Cristina w celu promowania tego obszaru jako miejsca turystycznego i wypoczynkowego. Nazwa wybrana dla tego obszaru, Islantilla, jest połączeniem nazw Isla Cristina i La Antilla. Ciągły obszar miejski od Urbasur (Isla Cristina) do La Antilla ma stałą populację około 3 000 mieszkańców zimą i blisko 100 000 w szczycie sezonu letniego.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności