Hiszpania > Almeria (Region)
Hiszpania > Andaluzja (Region)

Cala del Plomo

Rambla del Plomo, w gminie Níjar (prowincja Almería, Andaluzja, Hiszpania), biegnie na północ od rzeki Rellana de San Pedro, wpadając do wąskiej zatoczki, której zawdzięcza swoją nazwę. Zatoczkę otaczają wapienie rafowe o interesującej wartości geologicznej.

Zatoka jest otoczona wapieniami rafowymi o interesującej wartości geologicznej, skatalogowanymi w Planie Zarządzania Zasobami Naturalnymi Parku Naturalnego Cabo de Gata-Níjar (2008) jako przybrzeżny obszar rekreacyjny o specjalnych regulacjach (Strefa B3). Specjalne regulacje dotyczą również wadi, ponieważ jest ono uznawane za obszar przyrodniczy o znaczeniu ogólnym (strefa B1).

Opis

W tym cieku wodnym można znaleźć kilka z najlepszych przykładów wiejskiej architektury lewantyńskiej w Almerii, w tym Cortijo de la Huerta de Enmedio, który znajduje się w Ogólnym Katalogu Andaluzyjskiego Dziedzictwa Historycznego.

W katalogu znajduje się również krwiste koło wodne z Cortijo del Plomo, studnia pochodzenia arabskiego, która sprawiła, że piraci berberyjscy często odwiedzali tę zatokę, aby zdobyć wodę i prowiant z pobliskich sadów. Doprowadziło to do wybudowania w XVI wieku wieży strażniczej na Punta del Plomo, która dziś nie istnieje.

Z tej zatoczki można wyruszyć oznakowaną ścieżką, która łączy wioski Agua Amarga i Las Negras. Idąc ścieżką w kierunku Agua Amarga, można natknąć się na jej "młodszą siostrę", Cala de Enmedio, a idąc w przeciwnym kierunku, w stronę Las Negras, wśród domów i szukając wzniesienia, można dotrzeć do Cala de San Pedro.

Ze względu na spokojne, przejrzyste wody zatoka Plomo jest naturalnym miejscem do uprawiania takich sportów, jak nurkowanie i kajakarstwo.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności