Hiszpania > Almeria (Region)
Hiszpania > Andaluzja (Region)

Las Negras

Las Negras to hiszpańska wieś i wioska należąca do gminy Níjar, w prowincji Almería, we wspólnocie autonomicznej Andaluzji. Położony jest na terenie Parku Naturalnego Cabo de Gata-Níjar, około 50 km od stolicy prowincji Almería.

Demografia

Liczy 349 mieszkańców. Ze względu na turystykę i duży napływ ludności zagranicznej, 47% z nich to Hiszpanie, 24% Brytyjczycy, 16% Włosi, 7% Niemcy, 1% Francuzi, a 5% to osoby innych narodowości.

Geografia

W okolicy miasta znajdują się piękne plaże, takie jak Cala de San Pedro. W tej zatoczce dla nudystów znajduje się źródło, które uczyniło z niej oazę wokół jałowych terenów parku. Liczne wizyty w naturalnej grocie błotnej, gdzie można poddać się zabiegowi oczyszczającemu, pozostawić maseczkę do wyschnięcia na słońcu, a następnie spłukać ją w czystych wodach Morza Śródziemnego.

Była to prymitywna osada Las Negras, nad którą góruje zamek strażniczy, będący niegdyś koszarami Guardia Civil. Starsi ludzie opowiadają, jak każdego dnia musieli udawać się łodzią wiosłową lub na osiołku po stromych ścieżkach do miejsca znanego dziś jako Las Negras w poszukiwaniu pożywienia lub łączności z resztą świata.

Jego flora jest subtropikalna. Jest tu też mała społeczność hipisów i squatterów, która zamieszkuje stare opuszczone domy prymitywnych mieszkańców Negrenses (jak się ich nazywa) i namioty. Na terenie całego parku naturalnego obowiązuje zakaz biwakowania. Można się tam dostać pieszo lub łodzią. Zasady współżycia opierają się na szacunku.

Etymologia

Nazwa ta wywodzi się z dawnej historii. Mówi się, że wioska Las Negras została założona po tragedii na morzu. Żeglarze z wioski San Pedro wypłynęli w morze i słuch o nich zaginął. Po tym wydarzeniu żony marynarzy, zajmujące się rolnictwem, dostrzegły potrzebę przeniesienia się bliżej innych wiosek, aby móc przetrwać. Stworzyli oni nową osadę, której nazwa była uzależniona od koloru żałoby jej założycieli. Pierwotnie wioska składała się tylko z 10 białych domów.

Kino

W 1971 r. w tej małej wiosce nakręcono film Los gallos de la madrugada, w którym wystąpili aktorzy Fernando Fernán Gómez i Concha Velasco. Film został w całości nakręcony w Las Negras. W 2004 r. w tej dzielnicy kręcono również dużą część filmu Un día sin fin.

Targi i festyny

15 sierpnia odbywają się obchody święta patronalnego ku czci Matki Boskiej z Asunción, a typowe imprezy to turniej piłki nożnej, turniej gry w parcheesi, chocolatada, zamki z piasku, konkursy rysunkowe dla dzieci, popularny wyścig i "jarana" (tradycyjna zabawa uliczna).

Sklepy

W Las Negras znajdują się dwa hotele, hostel, pole namiotowe oraz wiele barów i restauracji czynnych przez cały rok, co sprawia, że w wielu miejscach toczy się ważne życie nocne z muzyką na żywo. Jest tu także kilka sklepów z ubraniami, apteka oraz centrum turystyki aktywnej, w którym można nurkować, wypożyczyć kajaki i paddle surfing oraz popływać łodzią.

Plaże

Dostęp do zatoki San Pedro

Do zatoki San Pedro można dotrzeć pieszo (około półtorej godziny drogi od Las Negras) lub łodzią (około 6 euro za rejs). W 2011 roku Consejería de Medio Ambiente de la Junta de Andalucía wszczęła postępowanie przeciwko właścicielowi tego terenu za pobieranie opłat za wjazd pojazdem, ponieważ nie ma możliwości wjazdu pojazdem na zatoczkę.

Plaża Las Negras

Plaża skatalogowana jako Strefa B4 w PORN z 2008 r..

Osada Las Negras leży pomiędzy przylądkiem zwanym "el Puntón" a klifem zwanym "Cerro Negro" Dwie małe zatoczki, które tworzą linię brzegową tej miejscowości, są chronione przez naturalną barierę ze skał, zwaną "las Esperillas", dzięki czemu silne wschodnie sztormy są nieco łagodzone przez obecność tej bariery. Formacja ta odsłania się tylko podczas odpływu. Na zboczach Cerro Negro.

Na zboczach Cerro Negro znajdują się inne dziewicze zatoczki i jaskinie, w których bardzo polecane jest nurkowanie: "Cala Hernández" lub "la Piedra Colorá".

Idąc w kierunku najbardziej wysuniętych na południe granic, znajdziemy Peñón del Gitano i Caleta del cuervo, gdzie znajduje się Camping La Caleta.

Wśród fauny autochtonicznej można znaleźć kiryski, mureny i ośmiornice. Na łąkach Posidonia oceanica (Posidonia oceanica), które stają się coraz rzadsze, występują także mniejsze gatunki oraz kilka rzadszych, takich jak nacras. W Buceo Las Negras znajduje się centrum nurkowe, w którym organizowane są wycieczki nurkowe i rejsy łodzią w celu podziwiania dna morskiego i wybrzeża.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności