Grecja > Kreta (Region)

Paralia Vourlia

Vourlia (greckie Παραλία Βούρλια Paralia Vourlia) to plaża w południowo-wschodniej części greckiej wyspy Kreta. Jest jedną z plaż Ambelos (Παραλίες της Αμπέλου) na wybrzeżu Morza Lewantyńskiego i należy do osady Xerokambos (Ξερόκαμπος) gminy Sitia (Σητεία).

Lokalizacja i opis

Vourlia leży około 700 metrów na północ od małego półwyspu Trachilos (Ακρωτήριο Τράχηλος). Budynki rozproszonej osady Xerokambos rozciągają się około 500 metrów w głąb lądu na północ i zachód od plaży. Z obu stron graniczy z niskimi skałami, które sięgają do wody. Na północ od skał znajduje się centralna plaża (Κεντρική Παραλία) Xerokambos, a na południe plaża Chiona (Παραλία Χιώνα), zwana też Ambelos (Παραλία Άμπελος). Około 80 metrów na zachód od Vourlia, na wzgórzu Farmakokefalo (Φαρμακοκέφαλο), znajduje się wykopalisko hellenistycznej osady Xerokambos, częściowo identyfikowanej ze starożytnym Ampelos.

Wzdłuż plaży w Vourlia biegnie utwardzona droga, zapewniająca dostęp do kilku plaż na wybrzeżu. Za drogą znajduje się gaj oliwny, typowy dla równiny Xerokambos. Na północ od plaży znajduje się kilka tawern i miejsc noclegowych. Na południowym zachodzie znajduje się nieutwardzony parking, z którego korzystają również osoby odwiedzające plaże na południe od Vourlii oraz stanowisko archeologiczne.

Plaża Vourlia ma około 100 metrów długości, a jej maksymalna szerokość wynosi 20 metrów. Piaszczysta plaża prowadząca płytko do morza jest poprzecinana kilkoma większymi kamieniami. Za plażą, wzdłuż drogi i jako granica parkingu znajdują się pojedyncze drzewa tamaryszkowe. Na terenie plaży południowej w sezonie wynajmowanych jest dziesięć parasoli słonecznych z ustawionymi pod nimi leżakami. Vourlia została uznana za kąpielisko w 1996 roku. Od 2010 roku jakość wody jest regularnie sprawdzana zgodnie z dyrektywą WE dotyczącą wody w kąpieliskach i od 2012 roku zawsze oceniana jest jako doskonała,

Dostęp

Do Xerokambos można dotrzeć drogami lądowymi z Ziros (Ζίρος) na zachodzie lub Zakros (Ζάκρος) na północy. Droga dojazdowa do plaż, z których jedną jest Vourlia, odgałęzia się odpowiednio na zachód i północ od głównej drogi Xerokambos. Bezpłatny parking jest możliwy na nieutwardzonym parkingu przed plażą.

Linki internetowe

Alexandros Roniotis: Plaża Xerokambos. Cretan Beaches, 2019; retrieved 13 January 2019.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności