Grecja > Kreta (Region)

Paralia Argilos

Argilos (greckie Παραλία Άργιλος Paralia Argilos) to plaża w południowo-wschodniej części greckiej wyspy Kreta. Jest jedną z plaż Ambelos (Παραλίες της Αμπέλου) na wybrzeżu Morza Lewantyńskiego i należy do osady Xerokambos (Ξερόκαμπος) gminy Sitia (Σητεία).

Lokalizacja i opis

Argilos leży około 450 metrów na północ od małego półwyspu Trachilos (Ακρωτήριο Τράχηλος). Budynki rozproszonej osady Xerokambos rozciągają się około 650 metrów w głąb lądu na północny zachód od plaży. Od północy graniczy z głazami na powierzchni plaży, a od południa z niskimi klifami sięgającymi do wody. Na północy znajdują się plaże Chiona (Παραλία Χιώνα), zwana również Ambelos (Παραλία Άμπελος), Vourlia (Παραλία Βούρλια) oraz centralna plaża (Κεντρική Παραλία) Xerokambos. Na południu Argilos łączy się z plażą Gerondolakkos (Παραλία Γεροντόλακκος) poprzez skalną szczelinę.

Argilos rozciąga się przed klifem z jasnych skał. To oni nadali plaży jej nazwę, Argilos oznacza glinę lub glinę(ziemię). Skały składają się z silnie rozdrobnionych białych margli, które powstały w pliocenie i mają dużą zawartość gliny. Klif stanowi wschodnią granicę wzgórza Farmakokefalo (Φαρμακοκέφαλο), na którym znajduje się kościół Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος), poważnie uszkodzony w trzęsieniu ziemi z 12 października 2021 r., oraz wykopaliska hellenistycznej osady Xerokambos. Ten ostatni jest częściowo identyfikowany ze starożytnym Ampelos.Plaża Argilos ma długość około 100 metrów, jej maksymalna szerokość wynosi 15 metrów. Plaża, która płytko prowadzi do morza, ma na brzegu kilka płyt skalnych, a w strefie płytkiej wody znajdują się pojedyncze większe głazy. Popularne wśród kąpiących się jest moczenie w wodzie fragmentów marglu ze ściany klifu i nakładanie ich na skórę. Jednocześnie klif zapewnia ochronę przed silnymi wiatrami, które często występują. W 1996 r. północna plaża w Vourlii została uznana za kąpielisko, którego ważność wykazano dla całego obszaru przybrzeżnego od plaży centralnej do Gerondolakkos na południu. Od 2010 roku jakość wody jest regularnie sprawdzana zgodnie z dyrektywą WE dotyczącą wody w kąpieliskach i od 2012 roku zawsze oceniana jest jako doskonała…,

Dostęp

Do Xerokambos można dotrzeć drogami lądowymi z Ziros (Ζίρος) na zachodzie lub Zakros (Ζάκρος) na północy. Od zachodu do plaży Vourlia prowadzi droga dojazdowa, przed którą znajduje się nieutwardzony parking, na którym można bezpłatnie zaparkować pojazdy. Z parkingu ścieżka prowadzi na południe do wzgórza Farmakokefalo, kolejna obok prywatnego domu do plaży Chiona lub Ambelos. Do Argilos można dotrzeć przez tę ostatnią wzdłuż brzegu na południe.

Linki internetowe

Alexandros Roniotis: Plaża Xerokambos. Cretan Beaches, 2019; retrieved 16 January 2019.

Αργιλος. In Sitia, 2018; retrieved 16 January 2019 (Greek, English).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności