Grecja > Kreta (Region)

Paralia Langada

Langada (greckie Παραλία Λαγκάδα Paralia Langada) to plaża w południowo-wschodniej części greckiej wyspy Kreta. Znajduje się w zatoce Makrygialos (Όρμος Μακρυγιαλού) Morza Libijskiego i należy do wioski Pefki (Πεύκοι) w gminie Sitia (Σητεία).

Lokalizacja i opis

Plaża Langada znajduje się około 900 metrów na południowy wschód od zdominowanej przez turystów miejscowości Analipsi (Ανάληψη), która łączy się na zachód z miejscowością Makrygialos (Μακρυγιαλός) z portem. Podczas gdy Makrygialos należy do gminy Ierapetra, Analipsi jak i plaża Langada są częścią najbardziej wysuniętej na wschód gminy Krety Sitia. Na północnym zachodzie Langada graniczy ze wzgórzem Vigla (Βίγλα), na którym znajdowała się minojska osada, obecnie nazywana również Diaskari (Παραλία Διασκάρι) po sąsiedniej plaży na północnym zachodzie. Na południowy wschód od Langady mały półwysep Psalidia (Ψαλίδια "nożyce") oddziela zatokę Makrygialos od zatoki Kalo Nero (Όρμος Καλά Νερά).

W Langadzie płyną dwie rzeki bez stałej wody, Andromylos (Ανδρόμυλος Ποταμός) w północno-zachodnim rejonie i Langadiotis (Λαγκαδιώτης) na południowo-wschodnim krańcu plaży. Z wyjątkiem prywatnej posiadłości przy ujściu Andromylos i szklarni, która sięga do plaży, Langada jest niezagospodarowana. W głębi lądu znajduje się więcej szklarni otoczonych gajami oliwnymi. W odległości 300 metrów od wybrzeża stoi jedyny duży hotel w okolicy, Bay View Resort przy drodze z Analipsi do Goudouras (Γούδουρας). Kilka budynków przy drodze tworzy wioskę Langada na południowy wschód powyżej Langadiotis.Plaża Langada ma długość 870 metrów, jej maksymalna szerokość wynosi 60 metrów. Miejsca żwirowe i piaszczyste występują na przemian. Małe kamienie są rozrzucone na terenie skierowanym w stronę morza. Za plażą znajdują się pojedyncze drzewa tamaryszkowe, zwłaszcza w północno-zachodnim obszarze w pobliżu ujścia Andromylos, gdzie nawet latem utrzymuje się małe słonawe jezioro. Stąd ścieżka prowadzi przez Vigla do plaży Diaskari, która w 1996 roku została uznana za kąpielisko. Tamtejsza jakość wody, która od 2010 roku jest regularnie sprawdzana zgodnie z dyrektywą WE w sprawie wody w kąpieliskach i od 2012 roku zawsze oceniana jako doskonała, powinna obowiązywać również w Langadzie. Płyty skalne tworzą strefę brzegową na niektórych odcinkach plaży. Pod wzgórzem Vigla między Langadą a Diaskari leży mała jaskinia Karavospilios (Καραβόσπηλιος "jaskinia statku")", do której można się dostać tylko od strony morza.

Dostęp

Od drogi między Analipsi i Goudouras w kierunku wybrzeża prowadzi kilka dróg gruntowych. Po niektórych z nich trudno się jeździ. Przed plażą możliwy jest bezpłatny parking.

Linki internetowe

Alexandros Roniotis: Lagada beach. Cretan Beaches, 2019; retrieved 13 January 2019.

Lagada. Pefki Village, 2018; retrieved 13 January 2019 (English).

Παραλίες: Παραλία της Λαγκάδας. Aspros Potamos, 2016; retrieved 14 January 2019 (Greek).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności