Grecja > Kreta (Region)

Paralia Diaskari

Diaskari (greckie Παραλία Διασκάρι Paralia Diaskari) to plaża w południowo-wschodniej części greckiej wyspy Kreta. Znajduje się w zatoce Makrygialos (Όρμος Μακρυγιαλού) Morza Libijskiego i należy do wioski Pefki (Πεύκοι) w gminie Sitia (Σητεία).

Lokalizacja i opis

Diaskari znajduje się około 400 metrów na południowy wschód od zdominowanej przez turystów miejscowości Analipsi (Ανάληψη), która łączy się na zachód z miejscowością Makrygialos (Μακρυγιαλός) z portem. Podczas gdy Makrygialos należy do gminy Ierapetra, Analipsi, jak również plaża Diaskari są częścią najbardziej wysuniętej na wschód gminy Krety Sitia. Na południowym wschodzie Diaskari graniczy ze wzgórzem Vigla (Βίγλα), na którym znajdowała się minojska osada, która obecnie również nosi nazwę Diaskari od plaży. Za Vigla znajduje się plaża Langada (Παραλία Λαγκάδα).

Zaplecze plaży Diaskari jest niezagospodarowane. W odległości około 200 metrów od wybrzeża znajduje się kilka szklarni otoczonych gajami oliwnymi. Na północno-zachodnim krańcu plaży znajdują się budynki tawerny, która powstała z przebudowy stajni, oraz kwatery znane jako Diaskari Villa, dawny magazyn. Pomiędzy nimi a kolejnym budynkiem, w którym kiedyś tłoczono oliwki, wąska asfaltowa droga prowadzi do plaży. W tawernie pod trzcinowymi dachami wypożycza się kilka plażowych leżaków. Na budynkach i wokół nich znajduje się kilka starszych drzew z gatunku tamaryszek.

Plaża Diaskari ma długość 360 metrów, jej maksymalna szerokość to 35 metrów. Miejsca żwirowe i piaszczyste występują na przemian. Małe kamienie są rozrzucone na terenie skierowanym w stronę morza. Tylna granica jest podszyta niskimi drzewami tamaryszkowymi. Tam nieutwardzona droga prowadzi mniej więcej do połowy niestrzeżonej plaży, gdzie łączy się z nią ścieżka przez Viglę do Langady. Diaskari zostało wyznaczone jako kąpielisko w 1996 roku. Od 2010 roku jakość wody jest regularnie sprawdzana zgodnie z dyrektywą WE dotyczącą wody w kąpieliskach i od 2012 roku zawsze oceniana jest jako doskonała. Płyty skalne tworzą strefę brzegową na niektórych odcinkach plaży. Pod wzgórzem Vigla na południowo-wschodnim brzegu plaży, grota liniuje skalną ścianę. Między Diaskari a Langadą znajduje się niewielka jaskinia Karavospilios (Καραβόσπηλιος "jaskinia statku")', do której można się dostać tylko od strony morza.

Dostęp

Przy wschodnim wylocie Analipsi od drogi do Pilalimaty (Πιλαλήματα) w kierunku wybrzeża prowadzi utwardzona droga. Po około 380 metrach dochodzi się do budynków "Diaskari Villa" i tawerny. Za budynkami zaczyna się plaża.

Literatura

Alberta Galla, Michele Buonsanti: Najpiękniejsze plaże Krety. 2 wydanie. Mystis, Iraklio 2006, ISBN 978-960-6655-13-5, Plaże południowe od Ierapetry do zatoki Goudoura, s. 129.

Katerina Tsouchtidi: Najpiękniejsze plaże i wąwozy na Krecie. Toubi's, Ateny 2008, ISBN 978-960-540-847-3, Od Mirtos do Kato Zakros, s. 137.

Linki internetowe

Alexandros Roniotis: Plaża Diaskari. Cretan Beaches, 2019; retrieved 12 January 2019.

Diaskari. Pefki Village, 2018; retrieved 12 January 2019 (English).

Παραλίες: Διασκάρι. Aspros Potamos, 2016; retrieved 14 January 2019 (Greek).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności