Grecja > Kreta (Region)

Paralia Gerondolakkos

Gerondolakkos (greckie Παραλία Γεροντόλακκος Paralia Gerondolakkos) to plaża w południowo-wschodniej części greckiej wyspy Kreta. Jest to najbardziej wysunięta na południe z plaż Ambelos (Παραλίες της Αμπέλου) na wybrzeżu Morza Lewantyńskiego i należy do osady Xerokambos (Ξερόκαμπος) w gminie Sitia (Σητεία).

Lokalizacja i opis

Gerondolakkos leży na północno-wschodnim krańcu małego półwyspu Trachilos (Ακρωτήριο Τράχηλος) z przybrzeżną 47-metrową wyspą Kefali (Νησί Κεφαλή) około 800 metrów na południowy wschód. Budynki rozproszonej osady Xerokambos rozciągają się około 700 metrów w głąb lądu na północ od plaży. Z obu stron graniczy z niskimi klifami, które sięgają do wody. Na północny wschód od Gerondolakkos znajduje się przejście przez szczelinę w skałach na sąsiednią plażę Argilos (Παραλία Άργιλος), po której dalej na północ znajdują się plaże Chiona (Παραλία Χιώνα), zwana również Ambelos (Παραλία Άμπελος), Vourlia (Παραλία Βούρλια) oraz centralna plaża (Κεντρική Παραλία) Xerokambos.

Od północno-wschodniej strony plaży Gerondolakkos wąska ścieżka prowadzi do małego kościoła Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος), który został poważnie uszkodzony 12 października 2021 r. i stoi 100 metrów na północ na wzgórzu Farmakokefalo (Φαρμακοκέφαλο). Zbudowany jest na fundamentach hellenistycznej osady Xerokambos, która w czasach starożytnych rozciągała się na całym wzgórzu i została odkopana tylko w kilku miejscach. Na wzgórzu można zwiedzać pozostałości osady, która jest częściowo identyfikowana ze starożytnym Ampelos. Plaża nazywana jest również Agios Nikolaos po kościele, a nazwa Gerondolakkos oznacza "święty dół".Plaża Gerondolakkos ma długość około 70 metrów, jej maksymalna szerokość wynosi 30 metrów. Piaszczysta plaża prowadząca płytko do morza jest po obu stronach poprzecinana kilkoma głazami. Przy przejściu na sąsiednią plażę Argilos, której nazwa oznacza ił lub glinę (ziemię), znajdują się skały silnie rozdrobnionego białego margla, który powstał w pliocenie i ma dużą zawartość gliny. Popularne wśród kąpiących się jest moczenie fragmentów margla w wodzie i nakładanie ich na skórę. Podczas gdy klif za Argilos chroni przed silnymi południowymi wiatrami, Gerondolakkos jest na nie narażony. W 1996 r. północna plaża w Vourlii została uznana za kąpielisko, którego ważność wykazano dla całego obszaru przybrzeżnego od plaży centralnej do Gerondolakkos na południu. Od 2010 roku jakość wody jest regularnie sprawdzana zgodnie z dyrektywą WE dotyczącą wody w kąpieliskach i od 2012 roku zawsze oceniana jest jako doskonała.

Dostęp

Do Xerokambos można dotrzeć drogami lądowymi z Ziros (Ζίρος) na zachodzie lub Zakros (Ζάκρος) na północy. Od zachodu do plaży Vourlia prowadzi droga dojazdowa, przed którą znajduje się nieutwardzony parking, na którym można bezpłatnie zaparkować pojazdy. Z parkingu ścieżka prowadzi na południe na wzgórze Farmakokefalo, kolejna obok prywatnego domu do plaży Chiona lub Ambelos i wzdłuż brzegu na południe przez Argilos do Gerondolakkos. Do północno-zachodniej strony plaży można dotrzeć polną drogą prowadzącą od drogi do Vourlii.

Linki internetowe

Alexandros Roniotis: Plaża Xerokambos. Cretan Beaches, 2019; retrieved 16 January 2019.

Γεροντόλακος. In Sitia, 2018; retrieved 16 January 2019 (Greek, English).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności