Grecja > Kreta (Region)

Paralia Karoumes

Karoumes (greckie Παραλία Καρούμες Paralia Karoumes) to plaża we wschodniej części greckiej wyspy Kreta. Znajduje się w zatoce Karoubes (Όρμος Καρούμπες) Morza Lewantyńskiego i należy do lokalnej społeczności Palekastro (Παλαίκαστρο) gminy Sitia (Σητεία).

Lokalizacja i opis

Karoumes znajduje się 2,6 km na wschód od wsi Chochlakies (Χοχλακιές), część lokalnej społeczności Palekastro, i 5,2 km na północ od Kato Zakros (Κάτω Ζάκρος) na wschodnim wybrzeżu Krety. Plaża graniczy z obu stron z wapiennymi klifami. Ponieważ do Karoumes można dotrzeć tylko od strony morza, ścieżkami nadmorskimi lub przez dziewiczy wąwóz Chochlakies, uważana jest za najbardziej odległą plażę na wschodnim wybrzeżu Krety. Około 2,5 kilometra na północ półwysep Plaka (Πλάκα) zaczyna się od plaż Skinias (Παραλίες του Σκινιά).

Za plażą Karoumes rozciąga się równina o wymiarach około 500 × 400 metrów, która łączy się na północy z górami Simodi (Σιμόδι), a na południu z górami Traostalos (Τραόσταλος). Od zachodu graniczy z wejściem do Wąwozu Chochlakies. Ze względu na niskie opady i brak źródeł w górach przybrzeżnych, równina jest bardzo sucha i polega na sezonowym nawadnianiu z rzeki Flegas (Φλέγας Ποταμός), która niesie wodę w zimie i wychodzi z wąwozu z kierunku Chochlakies. Po drodze przez równinę mija się kilka małych szybów studni. Na zachód nad równiną, na zboczach 43-metrowego Kastellas (Καστέλλας), znajdują się ślady osadnictwa z okresu minojskiego, ale także historycznego.Plaża w Karoume ma długość około 280 metrów, jej maksymalna szerokość to 50 metrów. W środku i na północy, za plażą, rośnie kilka wysokich drzew tamaryszkowych, które zawdzięczają swój wzrost ujściu Flegi. Wiosną przy ujściu rzeki tworzą się słonawe stawy. Dzięki swojej wschodniej orientacji zatoka jest chroniona przed silnymi północnymi wiatrami Meltemi. Żwirowa plaża szybko pogłębia się w czystej wodzie. Karoumes powinna mieć taką samą jakość wody jak plaża Kato Zakros na południu, która została wyznaczona jako kąpielisko w 1996 roku. Jakość tamtejszej wody, która od 2010 roku jest regularnie sprawdzana zgodnie z dyrektywą WE o wodzie w kąpieliskach, od 2012 roku zawsze oceniana jest jako doskonała.

Dostęp

Najkrótsze dojście do plaży prowadzi Geo-Route 13 przez Wąwóz Chochlakies, który stanowi również część Europejskiego Szlaku Długodystansowego E4. W miejscu startu na wschód od wsi Chochlakies znajduje się nieutwardzony parking. Ścieżka przez wąwóz ma długość 3,8 km i prowadzi częściowo obok, a częściowo przez koryto rzeki Flegas. Czas potrzebny na spacer podany jest na parkingu jako 1 godzina i 20 minut. Jeśli idziesz szybko, możesz dojść do plaży w 45 minut.

Literatura

Alberta Galla, Michele Buonsanti: Najpiękniejsze plaże Krety. 2 wydanie. Mystis, Iraklio 2006, ISBN 978-960-6655-13-5, Plaże na wschodnim wybrzeżu w pobliżu Sitii, s. 115-118.

Katerina Tsouchtidi: Najpiękniejsze plaże i wąwozy na Krecie. Toubi's, Ateny 2008, ISBN 978-960-540-847-3, Od Ajios Nikolaos do Kato Zakros, s. 131.

Linki internetowe

Alexandros Roniotis: Plaża w Karoume. Cretan Beaches, 2019; retrieved 27 January 2019.

Καρούμες. In Sitia, 2018; retrieved 27 January 2019 (Greek, English).

Matka fort z Karoumes - MRS. W: Cyfrowa Kreta: archeologiczny atlas Krety. Foundation for Research and Technology-Hellas (FORTH), Institute for Mediterranean Studies; retrieved 27 January 2019 (English).

Fort Morski - MRS. W: Cyfrowa Kreta: archeologiczny atlas Krety. Foundation for Research and Technology-Hellas (FORTH), Institute for Mediterranean Studies; retrieved 27 January 2019 (English).

Kastellas - Karoumes - MRS. W: Cyfrowa Kreta: archeologiczny atlas Krety. Foundation for Research and Technology-Hellas (FORTH), Institute for Mediterranean Studies; retrieved 27 January 2019 (English).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności