Grecja > Kreta (Region)

Palmenstrand von Vai

Plaża Palmowa w Vai (właściwie: Las Palmowy w Vai, greckie Φοινικόδασος του Βάι) znajduje się na wschodnim wybrzeżu greckiej śródziemnomorskiej wyspy Kreta, w zatoce Grandes (Ormos Grandes). Kreteńska palma daktylowa (Phoenix theophrasti) tworzy tu największy naturalny gaj palmowy w Europie. Nazwa plaży pochodzi od małej wioski Vai znajdującej się kilometr za wybrzeżem.

Według kreteńskiej legendy gaj palmowy powstał, gdy ukrywający się tu po najazdach piraci wyrzucili pestki zjedzonych przez siebie owoców, które następnie wyrosły na palmy. Podobno z tego przez wieki rozwinął się las palmowy. Jest to jednak osobny gatunek palmy, różny od prawdziwej palmy daktylowej, której owoce są raczej niejadalne. Dlatego legenda jest nie do utrzymania.

Vai został "odkryty" dla turystyki w latach 70-tych przez pozostałych "starych hipisów", którzy wycofali się z Matali i Preveli.

Kiedy w połowie lat 70-tych insider tip Vai zrobił furorę wśród backpackerów w całej Europie, Vai stało się mieszanką chaotycznego kempingu i wysypiska śmieci, na co egzekutorzy prawa reagowali rygorystycznie. Vai ogrodzono i uznano za rezerwat przyrody, a dzikich obozowiczów i pozostałych "hipisów" przepędzono drastycznymi metodami. To zrobiło unikalnemu biotopowi wiele dobrego, las się odbudował, plaża stała się czysta. Potem turystyka "odkryła" na nowo Vai'a. Plaża palmowa, należąca do majątku klasztoru Toplou, przeżyła swój drugi "bieg" jako atrakcja dla turystów dziennych, którzy przyjeżdżają tam codziennie kilkoma autobusami. Dziś po plaży można spacerować tylko wąskim pasem lasu palmowego, reszta jest niedostępna dla zwiedzających.

Palmowa plaża jest obecnie turystyczną twierdzą wschodniej Krety, którą co roku odwiedza kilka tysięcy osób. Najbliższe miejscowości to Palekastro i Sitia.

Linki internetowe

Gaj palmowy Vai. Cretan Beaches, dostęp 14 marca 2017 r.

Vai. Explore Crete, 11 października 2016, dostęp 14 marca 2017 (angielski).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności