Grecja > Kreta (Region)

Elafonisi (Kreta)

Elafonisi (greckie Ελαφονήσι (n. sg.), również Ελαφόνισος Elafonisos i Elafonissi, = "Deer Island") to mała wyspa w południowo-zachodniej części greckiej wyspy Morza Śródziemnego Kreta.

Lokalizacja

Znajduje się w gminie Inachori w okręgu regionalnym Kissamos, około 15 kilometrów na południowy zachód od Elos, głównego miasta jednej z trzech gmin Kissamos.

Do Elafonisi prowadzi jedna utwardzona droga, która odgałęzia się na południe od głównej drogi wychodzącej z Kissamos w Kefali w kierunku Vathi. Pięć kilometrów po minięciu XVII-wiecznego klasztoru Chrysoskalitissa, którego biały budynek stoi na skale tuż przy morzu, dociera się do polnego parkingu przed plażą.

Przy spokojnej pogodzie bez fal, Elafonísi jest połączona z główną wyspą Krety pasem piasku. Piaszczysta plaża jest zabarwiona na różowo przez drobne cząstki muszli. Teren za plażą porośnięty jest drzewami tamaryszkowymi.

Opis

Po przedzieraniu się przez płytkie wody piaszczystego brzegu dociera się do właściwej wyspy Elafonisi. Rozciąga się na południowy zachód do otwartego morza przy średniej szerokości 330 metrów i długości 1,5 kilometra. Czubek wyspy tworzy wzgórze, na którym znajduje się latarnia morska. Obok niej na północno-zachodnim cyplu znajduje się niewielka kaplica Koundourakisów z lat 70. Na skaliste wzgórze można dotrzeć z tej strony tylko ścieżką.

Na południowo-zachodnim krańcu znajduje się duży drewniany krzyż upamiętniający katastrofę statku z 1907 r. Pomiędzy latarnią a krzyżem znajduje się kolejny pomnik w postaci miniaturowego kościółka ze skały, podobnego do tych, które można zobaczyć na całej Krecie na poboczach dróg, zwanych proskinitiria.

Północno-zachodnie wybrzeże Elafonisi jest bardzo skaliste i nierówne. Natomiast na południowo-wschodnim wybrzeżu pomiędzy ciemnymi skałami utworzyło się wiele małych basenów morskich, gdzie znajdują się piaszczyste plaże. Pomiędzy dwoma stronami wyspy znajdują się płytkie wydmy porośnięte niską roślinnością. Na wydmy nie należy wchodzić, gdyż Elafonisi jest rezerwatem przyrody.

Plaża na Krecie przed Elafonisi oraz plaże na wyspie naprzeciwko Krety są co roku celem wielu turystów, gdyż miejsce to jest polecane w wielu przewodnikach turystycznych oraz przez wielu touroperatorów. Z Paleochory regularnie wypływają łodzie wycieczkowe, które lądują na północny wschód od Elafonisi.

Historia

24 kwietnia w 1824 roku, w niedzielę wielkanocną, kilkuset Greków zostało podobno zabitych na Elafonisi przez wojska osmańskie. 40 uzbrojonych Greków schroniło się na wyspie wraz z żonami, dziećmi i starcami przed nadciągającymi wojskami. Jednak Osmanowie znaleźli płytki bród do wyspy ze swojego obozu na plaży i odkryli uciekających Greków. Według różnych relacji było tam od 600 do 850 osób, z których większość została zabita, a ocaleni sprzedani w niewolę do Egiptu. Wydarzenie to upamiętnia tablica pamiątkowa umieszczona w najwyższym punkcie małej wyspy. "Lafonisia", zawody sportowe, odbywają się co roku w sierpniu dla upamiętnienia tego wydarzenia.Parowiec pasażerski Imperatrix z Österreichischer Lloyd zatonął u zachodnich wybrzeży wyspy 22 lutego 1907 roku. Wypadek, spowodowany silnym północno-zachodnim wiatrem, pochłonął życie 38 osób, które próbowały dopłynąć do brzegu w łodzi ratunkowej. Zostali pochowani na Elafonisi. Imperatrix nadal leży na dnie morza u wybrzeży klifów wyspy. Wypadek ten spowodował budowę latarni morskiej na Elafonisi, która została zniszczona przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej, ale później odbudowana.

Linki internetowe

Położenie gminy Inachorio w okręgu regionalnym Chania

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności