Grecja > Kreta (Region)

Balos

Balos (greckie Μπάλος) to zatoka z leżącą za nią laguną na zachodnim wybrzeżu greckiej śródziemnomorskiej wyspy Kreta. Znajduje się w gminie Kissamos w regionalnym okręgu Chania.

Lokalizacja geograficzna

Zatoka Balos znajduje się po zachodniej stronie niezamieszkanego obecnie półwyspu Gramvousa (Γραμβούσα). Półwysep, szeroki na cztery kilometry na południu, rozciąga się od ostatniej osady Kaliviani 12 kilometrów na północ do przylądka Vouxa (Ακρωτήρι Βούξα), najbardziej wysuniętego na północny zachód punktu wyspy Krety. Na wysokości Balos, pięć kilometrów na południowy zachód od przylądka Vouxa, Gramvousa ma szerokość zaledwie około jednego kilometra.

Laguna położona na wschód od zatoki Balos (Όρμος Μπάλος) między półwyspem Gramvousa a przylegającym do niego od zachodu przylądkiem Tigani (Ακρωτήρι Τηγάνι, tłum: "patelnia") ma północne połączenie z otwartym morzem w zatoce Gramvousa (Όρμος Γραμβούσας), do której laguna faktycznie należy. Półwysep Cape Tigani, który ma około kilometra długości i 700 metrów szerokości i wznosi się na wysokość 117 metrów, jest połączony ze stałym lądem w Balos tylko płytkim mostem lądowym o szerokości około 50 metrów. Zalew rozciąga się na wschód od tego mostu lądowego na odcinku wschód-zachód o długości około 400 metrów, około 600 metrów od otwartego morza na południu.

Opis

Zatoka Balos z laguną Gramvousa są uważane, wraz z wyspą Elafonisi i wąwozem Samaria, za jedną z głównych atrakcji przyrodniczych zachodniej Krety. Zatoki powstały w wyniku stopniowego wypiętrzania się tektonicznego wyspy na zachodzie i powstałego w ten sposób połączenia lądowego Krety z dawną przybrzeżną wyspą dzisiejszego przylądka Tigani. W ochronie tego mostu lądowego na otwarte morze, na wschód od niego mogła powstać laguna poprzez osady aluwialne.

Plaża lagunowa składa się z drobnego, białego piasku muszlowego i koralowego. Płytka woda w dużej części laguny, o głębokości mniejszej niż 50 centymetrów, nie wykazuje wzrostu roślin. Obszary przybrzeżne charakteryzujące się wydmami są również tylko słabo pokryte roślinnością. Na brzegach zatoki w piasku znajduje się wiele małych kępek smoły, które są wymywane przez zachodnie wiatry i mówi się, że pochodzą z tankowców, które czyszczą swoje zbiorniki na otwartym morzu, co jest zabronione.Płytkie połączenie lądowe z Cape Tigani składa się z naturalnego cementu (scementowane warstwy piasku), w którym utworzyły się otwory wodne. Na południowym skraju laguny znajduje się tawerna, która jest otwarta w lecie i zamykana w październiku. Od kilku lat w miasteczku Kissamos w kierunku półwyspu Tigani znajduje się kantyna, która oferuje drobne posiłki. Ponadto wypożyczane są stamtąd leżaki i parasole. Stołówka jest czynna zazwyczaj do końca października. W przeciwnym razie teren jest niezagospodarowany, nie ma innej infrastruktury. Jedynie na półwyspie Cape Tigani znajduje się mała kaplica, a na przybrzeżnej wyspie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) znajdują się ruiny XVI-wiecznego fortu weneckiego.

Dostęp

Wkrótce za miejscowością Kaliviani kończy się droga asfaltowa, a na północ, wzdłuż wschodniej strony półwyspu Gramvousa, ciągnie się polna ścieżka o długości około ośmiu kilometrów. W połowie drogi znajduje się mała kaplica Agia Irini nad brzegiem zatoki Kissamos (Κόλπος Κισσάμου). Na końcu polnej drogi, około 100 metrów nad poziomem morza, znajduje się tawerna z parkingiem. Do zatok Balos i Gramvousa, oddalonych o około kilometr w linii prostej, prowadzi ścieżka z kamiennymi schodami na zachód, zbudowana w 1999 roku.

Inną możliwość dotarcia do zatok oferują codzienne łodzie wycieczkowe z Kissamos w sezonie turystycznym (od końca kwietnia do końca października), które zawijają również na przybrzeżną wyspę Imeri Gramvousa. Dzięki tym połączeniom łodziowym laguna stała się w ostatnich latach ważnym czynnikiem gospodarczym dla mieszkańców gminy Kissamos.

Linki internetowe

Λιμνοθάλασσα Μπάλου

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności