Grecja > Grecja kontynentalna (Region)

Λιμνοθάλασσα του Μπάλου

Balos to laguna położona na półwyspie Gramvousa, na północno-zachodnim krańcu Krety. Administracyjnie jest częścią gminy Kissamos i jest 17 km od Kastelli Kissamos. Laguna znajduje się pomiędzy półwyspem Gramvousa z pasmem górskim Geroskinos a skalistym półwyspem Tigani. Charakteryzuje się płytkimi wodami i białym piaskiem, który miejscami jest różowy ze względu na fragmenty muszli i koralowców.

Środowisko naturalne

Półwysep Gramvousa charakteryzuje się nierównymi zboczami. Geologicznie składa się ze skalistych skał węglanowych należących do serii wapieni Gavrovos-Tripolian. Na zachodnim wybrzeżu półwyspu znajduje się skalisty półwysep Tigani, który jest połączony z resztą Krety cienkim pasem lądu. Między Tigani a półwyspem Gramvousa znajduje się mała laguna Balos. Zalew jest otwarty po swojej południowo-zachodniej stronie. Po wschodniej stronie zalewu znajdują się piaszczyste wydmy, na których rosną rośliny wrzosowate (Erica manipuliflora) i wrzoścowe (Pistacia lentiscus) w formie zielnej. Roślinność to głównie muchomor sromotnikowy, a dominującymi gatunkami są: osika, cefalotymus, aspalathus, konwalia majowa i fałszywa dittania. Na półwyspie Tigani rośnie również oset Lamyropsis cynaroides, a w Balos występuje jaszczurka Podarcis cretensis, gatunek endemiczny dla zachodniej Krety. Laguna jest ważnym miejscem lęgowym morskich bezkręgowców i kręgowców. W wodach laguny często rosną mikroorganizmy.Po północnej stronie półwyspu Tigani znajduje się basen jaskiniowy. W 1825 r., podczas rewolucji 1821 r., kobiety i dzieci schroniły się w nim, aby uciec przed osmańskimi masakrami, ale bezskutecznie, ponieważ zostały odkryte i wymordowane. Obszar półwyspu Gramvousa jest chronionym siedliskiem sieci Natura 2000 o kodach GR4340001 i GR4340017 i został sklasyfikowany jako krajobraz o wyjątkowym naturalnym pięknie.

Dostęp

Do laguny można dotrzeć łodzią, drogą i pieszo. Istnieje zorganizowane połączenie promowe z Kastelli Kissamos, z promami, które odwiedzają również Imeri Gramvousa. Przez półwysep Gramvousa prowadzi polna droga, która zaczyna się od Kalyviani Chania i po dziesięciu kilometrach dociera do parkingu. Do plaży prowadzi następnie ścieżka zjazdowa, z której roztacza się panoramiczny widok na lagunę. Zejście trwa od 10 do 20 minut. Nadal dostęp z Kalyviani Chania ma szlaki turystyczne, które przechodzą przez Gramvousa lub Geroskino.Utworzenie drogi gruntowej doprowadziło do wzrostu liczby odwiedzających i wydaje się być głównym źródłem zakłócenia ekosystemu. Na początku drogi znajduje się placówka, w której płaci się mandat za utrzymanie drogi i ochronę terenu. Plaża przyjmuje dużą liczbę turystów, szczególnie w lipcu i sierpniu. Badanie przeprowadzone przez MAIX i Politechnikę Kreteńską na temat turystyki na Krecie wykazało, że jeden na trzech zagranicznych gości na Krecie, którzy korzystali z lotniska w Chanii jako bramy, odwiedził Balos.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności