Portugalia > Portugalia kontynentalna (Region)

Foz do Arelho

Foz do Arelho to parafia w zachodniej części portugalskiej gminy Caldas da Rainha, o powierzchni 9,62 km², zamieszkana przez 1 339 osób (2011). Gęstość zaludnienia wynosi 139,2 hab/km².

Miasto jest znane jako miejscowość letniego wypoczynku, ponieważ posiada plaże nie tylko nad Oceanem Atlantyckim, ale także nad brzegiem laguny Óbidos.

Jego siedziba, wioska o tej samej nazwie Foz do Arelho, została podniesiona do rangi miasta 12 czerwca 2009 roku.

Historia

Jego powstanie datuje się na osadę rybacką w parafii Serra do Bouro. Po utworzeniu parafii pozostała ona osadą parafii Serra do Bouro, z której została wydzielona w 1919 r., tworząc parafię na mocy ustawy nr 839 z lipca 1919 r.

Nie można mówić o historii Foz do Arelho, nie wspominając o lagunie Óbidos, z którą jest ono - i w istocie zawsze będzie - ściśle związane.

Związek ten jest niemal trzewny, od samego początku, ponieważ to właśnie od Lagoa miejscowość wzięła przynajmniej część swojej nazwy, właśnie dlatego, że znajduje się w ujściu rzeki. Mimo wszystko nie ma rzeki Arelho, co nadal wywołuje pewne zakłopotanie.

Jednak związek nie kończy się na ciekawostkach związanych z nazwą. To jest o wiele głębsze.

Mówiono, że dawna Lagoa dawała chleb i wino. Był on, jak i jest, źródłem utrzymania ziemi - ludzie łowili w nim ryby, ale służył też do zbierania mułu, którym miejscowa ludność użyźniła ziemię.

Na przestrzeni wieków pełnił różne funkcje gospodarcze, a dziś wyróżnia się znaczeniem, jakie nadal odgrywa w lokalnej gospodarce - w turystyce, nieruchomościach, rybołówstwie i restauracjach.

Jednym z historycznych punktów odniesienia regionu jest Quinta de Nossa Senhora de Guadalupe (XVI w.), w historycznym centrum miejscowości, wokół którego rozwinęła się miejscowość. Do czasu zniesienia "foros" (emphyteusis) duża część gruntów rolnych płaciła daninę na rzecz kwinta, co wynikało z morgadium ustanowionego w 1580 roku.

Był to ośrodek wypoczynkowy Francisco de Almeidy Grandelli, dobroczyńcy tej ziemi, któremu zawdzięczamy budowę szkoły podstawowej - działającej do dziś - oraz obiektów należących dziś do INATEL, jednej z największych jednostek hotelowych w kraju, powstałej w wyniku przebudowy wspaniałego pałacu, który niegdyś stał w tym miejscu.

Z Foz do Arelho związane były nie mniej znakomite osobistości: João Soares, znany pedagog, który założył tu ośrodek wypoczynkowy Modern College, wicehrabia Moraes, wicehrabia Almeida Araújo, a nawet król D. Carlos I.

Do lat 80. XX wieku Foz do Arelho, podobnie jak reszta kraju, odczuwało skutki emigracji. Duża część miejscowej ludności wyemigrowała, głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady, w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

Innym zjawiskiem, które charakteryzowało parafię, było osiedlanie się "powracających" z byłych kolonii, głównie po 25 kwietnia.

Plaża

Niegdyś słynęło z nocy spędzanych w dyskotece Zielone Wzgórze, ale czasy kąpieli nie są już tak odległe. Posiada szeroką, piaszczystą plażę otoczoną dobrze zaprojektowaną aleją, ale w weekendy panuje tam chaotyczny ruch.

LagoaZapewnia doskonałe warunki do pływania dla dzieci, a ogromna piaszczysta plaża umożliwia uprawianie sportów. Wietrznie, dobre do uprawiania windsurfingu. Niektóre z wygodnych barów położonych wzdłuż nabrzeża są dobrym rozwiązaniem na częste chłodniejsze weekendy.

Miejsca

Penedo Furado, INATEL (FNAT), Szkoła Podstawowa, Casa das Palmeiras, Casa do Miguel, Palacete do Visconde, Hotel do Facho, Hotel Penedo Furado*, Fonte dos Namorados, Quinta de Nossa Senhora da Guadalupe, Praia do Mar, Lagoa de Óbidos.

Spacery, sport, wędkarstwo sportowe

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności