Portugalia > Azory (Region)

Baía de Villa Maria

Zatoka Villa Maria znajduje się w gminie Angra do Heroísmo, na wyspie Terceira, na Azorach. Na południowym wybrzeżu wyspy znajdują się trzy kąpieliska, rozmieszczone w dwóch parafiach: São Pedro i São Mateus da Calheta.

Jest on objęty Obszarem Specjalnej Ochrony Monte Brasil, utworzonym na mocy Dekretu Regionalnego nr 3/80/A Rządu Regionalnego Azorów.

Historia

Zatoka ta była wykorzystywana od czasów zasiedlenia wysp, ze względu na łatwy dostęp do lądu. Istnieją wzmianki o częstym korzystaniu z niego od 1502 r., kiedy to zbudowano najstarszą część dworu Villa Maria, ponieważ część drewna i innych materiałów budowlanych transportowano drogą morską i rozładowywano tutaj. W dużej mierze przyczyniła się do tego słaba jakość dróg na początku osadnictwa, a nawet ich brak, ponieważ udokumentowanym faktem jest, że przez wiele lat transport morski był o wiele bardziej praktyczny niż lądowy.

To właśnie przez tę zatokę plantator winorośli João Inácio de Bettencourt Noronha, właściciel Villa Maria, rozładowywał wino z winogron Verdelho i terrantez, które produkował w swoich rozległych posiadłościach na wyspie São Jorge, a mianowicie w Fajã de São João, Urzelina i Calheta.

Dostęp z zatoki do drogi zapewnia "Portas do Mar", wysoki łuk z tufu wulkanicznego, który w bardzo odległej przeszłości musiał mieć bramę, aby uniemożliwić piratom lub korsarzom wejście, ponieważ w kamieniach tworzących łuk znaleziono miejsca, w których znajdowały się zawiasy.

Obok tej arkady, również wykonanej z kamienia, znajduje się domek do przechowywania łodzi, obecnie bez drzwi, zniszczony przez huragan, który uderzył w Azory w 1986 r., pochodzący z tego samego okresu budowy (prawdopodobnie 1502 r.), ponieważ ma ten sam styl architektoniczny i został wykonany z tego samego materiału skalnego.

W tylnej ścianie tej łodzi znajduje się druga arkada, obecnie obłożona kamieniem, której przeznaczenie nie jest znane. Legendy mówią, że było to miejsce tajnego przejścia między domem z 1502 r. a zatoką na wypadek konieczności szybkiej ucieczki przed piratami, którzy w tamtych czasach bardzo często pojawiali się na morzach Azorów.

Zatoka Villa Maria była chroniona przez pola ostrzału fortu Má Ferramenta, fortu Fanal i fortu Maré. Natomiast na terenie dworu Villa Maria znajduje się siedmiometrowa wieża, w której można było umieścić armatę i która mogła być wykorzystywana do tego celu ze względu na swój konstrukcyjny kształt z blankami, a w jej centrum znajduje się okrągły kamień z otworem pośrodku, który mógł być wykorzystany do zamocowania działa artyleryjskiego.

Podczas uroczystości São Joaninas, które co roku odbywają się w Angra do Heroísmo, 24 czerwca 2008 r. w tej zatoce odbyły się I Zawody Spearfishingu, otwarte dla wszystkich, którzy posiadają ważną licencję na uprawianie tego sportu.

Fauna i flora zamieszkująca i możliwa do zaobserwowania

Na morzu

Oprócz wymienionych gatunków można tu znaleźć także inne odmiany morskiej fauny i flory, gdzie żyje razem około 87 różnych gatunków, a wskaźnik Margalef wynosi 9,3.

Gatunki osiadłe

W morzu

Występują tu również różne mięczaki.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności