Hiszpania > Las Palmas (Region)

Tufia

Tufia to miejscowość w gminie Telde na Gran Canarii, w Hiszpanii. Położona jest na wybrzeżu gminy, pomiędzy cyplem i plażą o tej samej nazwie co mała osada.

Toponimia

Nazwa jest rdzenna i, według Hernándeza Beníteza, pochodzi od guayre (doradcy Guanarteme lub króla Telde) o imieniu Taufia, którego śmierć znajduje się w tym miejscu.

Osadnictwo aborygeńskie

Pomiędzy plażą w Tufii a pobliską plażą w Aguadulce znajduje się stanowisko archeologiczne, składające się z grupy jaskiń otwierających się od strony południowej, z bezpośrednim widokiem na morze, oraz różnych konstrukcji, wśród których wyróżniają się konstrukcje mieszkalne (kamienne domy) skupione w dwóch oddzielnych jądrach. Od 1973 r. znajduje się na liście obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury (3).

Obszar o znaczeniu naukowym Tufia

Tufia znajduje się w strefie przybrzeżnej, gdzie występują kopalne osady wydmowe oraz liczne pozostałości wymarłej fauny bezkręgowej. Z drugiej strony występują tu dwie chronione rośliny endemiczne, które są poważnie zagrożone, takie jak chaparro (Convolvulus caput-medusae) i ananas morski (Atractylis preauxiana), oraz ogólnie dobra reprezentacja siedlisk halofilnych i sabulicznych. Z tych wszystkich powodów w 1987 r. uznano go za obiekt przyrodniczy o znaczeniu krajowym, a w 1994 r. przeklasyfikowano na obiekt o znaczeniu naukowym.

Plaża

Plaża Tufia to plaża z czarnym piaskiem o długości 40 metrów i szerokości 20 metrów. Położona na południe od cypla o tej samej nazwie, ma spokojne wody, ponieważ jest dobrze osłonięta od pasatów, które omiatają resztę wybrzeża Telde. Jest to bardzo spokojna plaża.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności