Hiszpania > Las Palmas (Region)

Puerto del Carmen

Puerto del Carmen to hiszpańska miejscowość w gminie Tías, na wyspie Lanzarote, we wspólnocie autonomicznej Wysp Kanaryjskich. Jest to główny obszar turystyczny wyspy, rozciągający się na długości ok. 7 km linii brzegowej, gdzie znajduje się kilka plaż i hoteli mogących pomieścić do 30 tys. osób. Z zarejestrowaną liczbą 11 307 mieszkańców (INE 2020), z których tylko 52 to mieszkańcy rozproszeni, jest to druga najbardziej zaludniona miejscowość Lanzarote, tylko za stolicą Arrecife, a także trzecia najbardziej zaludniona jednostka, po stolicy i Playa Blanca. Jest on położony w niewielkiej odległości od lotniska Lanzarote, na wschodnim wybrzeżu wyspy, osłoniętym od pasatów, które nieustannie wieją od Oceanu Atlantyckiego.

Historia

Obszar Puerto del Carmen był zamieszkany przed przybyciem Normanów na wyspę i co najmniej od XVI wieku znany pod nazwą Tiñosa, która pojawia się na mapach Torriani (jako Tinosa), Brihuela/Cosala (jako La Tiñosa), P.A. del Castillo (jako La Tiñoça) i Riviere (jako La Tinosa). Toponim prawdopodobnie pochodzenia guanczackiego, dostosowany do fonetyki hiszpańskiej i spokrewniony z innymi wariantami leksykalnymi, takimi jak Tiñor w El Hierro czy Tiñoa na Teneryfie.

Po podboju stał się miejscem zakotwiczenia. W 1591 r. Leonardo Torriani wspomniał o naturalnym porcie La Tiñosa. Później zyskał na znaczeniu dzięki handlowi barrillą.

W 1900 r. uznano go za port o znaczeniu ogólnym, które to miano utracił w 1928 r. na rzecz Arrecife. W 1904 roku La Tiñosa stała się zalążkiem populacji, wioską liczącą 194 mieszkańców, zajmujących się głównie rybołówstwem. W 1957 roku mała wioska rybacka została przemianowana na Puerto del Carmen, na cześć Nuestra Señora del Carmen. Od czasu otwarcia hotelu Los Fariones, wioska stała się centrum populacji.

Od czasu otwarcia hotelu Los Fariones w 1967 r. przyciąga on turystów z całej Europy, z Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Skandynawii. Na promenadzie znanej jako "Avenida de las Playas" znajdują się liczne restauracje, sklepy, bary i kasyna. Z wybrzeża rozprzestrzeniła się na morze.

Od wybrzeża rozszerza się w głąb lądu na odległość około jednego kilometra.

Plaże

Wzdłuż wybrzeża Puerto del Carmen ciągnie się szereg plaż i zatoczek, z których najważniejsze to Los Fariones i Playa Blanca, bardziej znana jako Playa Grande. Ta ostatnia jest złotą, piaszczystą plażą o długości 1190 metrów i posiada podstawowe usługi, takie jak dostęp dla osób niepełnosprawnych, toalety i parking.

Uroczystości

Do najważniejszych imprez odbywających się w Puerto del Carmen należą: Parada Karnawałowa w lutym, zawody Ironman w maju, Triathlon w Puerto del Carmen - eliminacje do mistrzostw Hiszpanii w czerwcu oraz Fiestas de Nuestra Señora del Carmen pod koniec lipca.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w pobliżu

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności